1995 metais buvo įkurtas „eBay“ aukcionas, skirtas nereikalingiems daiktams parduoti. Ilgainiui jis tapo didžiausiu interneto aukcionu. Dabar „eBay“ – bene geriausia vieta įvairioms naujoms, taip pat neįprastoms prekėms arba retenybėms už gerą kainą įsigyti. Dėl įdiegtos unikalios atsiliepimų sistemos „eBay“ aukcione pirkti išties saugu.
Tačiau pirkti aukcione nebūtina – jame galima tiesiog apsilankyti kaip įdomybių muziejuje. Kadangi „eBay“ galima parduoti beveik viską, žmonės bando užsidirbti siūlydami įvairias keistenybes. Patiems jų ieškoti būtų sudėtinga, tačiau yra internautų, nuolat naršančių po aukcionus ir įdomesnius radinius skelbiančių, pavyzdžiui, www.bizarrebids.com svetainėje. Čia rasite senovinį elektros šoko aparatą, paveikslą, kuriame vaidenasi, briedžio formos bulvę ir net žmogaus žandikaulį.
Norėdami įsigyti prekę, pirmiausia nuspręskite, kuriai šaliai pritaikyta „eBay“ svetaine naudositės. Tiesa, paprasta nebus, nes lokalizuotos „eBay“ svetainės sukurtos 26 šalims. Paprasčiausia rinktis artimiausią šalį, kurios kalbą mokate, tačiau prekių asortimentas įvairių šalių svetainėse skiriasi, tad galbūt išsvajotos prekės teks pasidairyti ir kitose šalyse. Dažniausiai lankomos parduotuvių www.ebay.co.uk (Didžiosios Britanijos), www.ebay.com (JAV) ir www.ebay.de (Vokietijos) svetainės.
Jei neieškote retenybių, prieš pradėdami apžiūrinėti prekes užsiregistruokite „eBay“ svetainėje. Tai padarę ir prisijungę savo vardu, iš karto matysite, kiek kainuos prekę pristatyti į Lietuvą. Užsiregistruoti verta ir dėl to, kad registracija trunka apie penkias minutes, o radę puikų pasiūlymą, kurio galiojimas baigiasi po trijų minučių, užsiregistruoti galite ir nespėti...
Keliaukite į pasirinktą „eBay“ svetainę (straipsnyje visi pavyzdžiai paimti iš ebay.co.uk) ir viršuje spragtelėkite „Register“ nuorodą. Srityje „Enter Your Personal Information“ numatytojo paskyros tipo (Individual Account) nekeiskite, įveskite savo vardą, pavardę, gatvę, kurioje gyvenate, buto arba namo numerį, miestą. Sąraše „County“ nieko nesirinkite – jis skirtas Didžiosios Britanijos gyventojams. Įveskite savo pašto indeksą (jį sužinosite www.post.lt svetainėje).
„Country or Region“ sąraše nurodykite Lietuvą, pasirinkę „See All Countries“, naujame sąraše – „Lithuania“ ir spragtelėję „Change Country or Region“. Parašykite savo telefono numerį su šalies ir miesto kodais, pavyzdžiui, +370 37 223 322. Du kartus įveskite elektroninio pašto adresą.
Srityje „Your User ID and Password“ įveskite savo pasirinktą vardą, patikrinkite, ar jis neužimtas, spragtelėję „Check Availability of User ID“. Jei vardas užimtas, sugalvokite kokį nors kitą arba pasirinkite vieną iš „eBay“ rekomenduojamų vartotojo vardo variantų. Įveskite savo slaptažodį. Šalia laukelio slaptažodžiui įvesti matysite slaptažodžio patikimumo indikatorių.
Pasistenkite sugalvoti tokį slaptažodį, kurio patikimumas siektų „Very Secure“ ribą. Turėkite galvoje, kad kuo slaptažodis ilgesnis ir kuo jame daugiau specialiųjų simbolių bei skaičių, tuo jis yra saugesnis. Dar kartą įveskite slaptažodį. Iš sąrašo išsirinkite slaptą klausimą, kuris bus jums užduotas pamiršus slaptažodį. Gretimame laukelyje įveskite atsakymą į jūsų pasirinktą slaptą klausimą. Nurodykite savo gimimo datą.
„Terms of use and your privacy“ srityje perskaitykite naudojimosi „eBay“ svetaine sąlygas. Jei jos jums priimtinos, pažymėkite varnele „I have read and accept the User Agreement and I have read the Privacy Policy“. Dėdami varnelę ties antruoju punktu sutinkate, kad „eBay“ jums siųstų naujienas. Registruojantis šią varnelę padėti būtina.
Tiesa, prisijungę prie savo „eBay“ paskyros, siunčiamų naujienų galėsite atsisakyti. Dėdami varnelę ties trečiuoju punktu patvirtinate, kad esate aštuoniolikos metų ar vyresnis. Spragtelėkite „Continue“.
Jūsų nurodytu elektroninio pašto adresu bus išsiųstas aktyvacijos laiškas. Prisijunkite prie savo elektroninio pašto sistemos, atverskite iš „eBay“ gautą laišką „Complete Your eBay Registration“, spragtelėkite nuorodą „Activate Your eBay Membership“. Naujame naršyklės lange pamatysite sveikinimą prisijungus prie „eBay“ sistemos.
Maloniausia dalis – prekės paieška. Jei tiksliai žinote, ko norite, paieškos laukelyje parašykite prekės pavadinimą, pavyzdžiui, „Xbox 360“, pasirinkite kategoriją (šiuo atveju – „Video Games“) ir spragtelėkite „Search“. Jei ieškote populiaraus gaminio, užklausą atitinkančių prekių bus pernelyg daug, tad iš karto apribokite paieškos rezultatus. Tarkim, mūsų atveju buvo rasti ne tik „Xbox 360“ žaidimų kompiuteriai, bet ir jų priedai, žaidimai, knygos ir t. t.
Patikslinkite paiešką: nurodykite, kokio tipo prekės ieškote (šiuo atveju kairėje spragtelėkite „Consoles & Systems“). Pamatysite tik žaidimų kompiuterius. Paiešką dar labiau susiaurinsite kairėje apačioje esančiame sąraše nurodę, iš kur prekė turi būti atsiųsta, kada turi baigtis aukcionas, koks turi būti gaminys (naujas ar tiktų ir naudotas). Galite nurodyti kainų intervalą. Gavę jus tenkinančio tikslumo rezultatus, pradėkite juos analizuoti (1 pav.).
1 pav. Pirminė prekės apžiūra |
|
---|
Įvertinkite gaminio sumažintą nuotrauką, pavadinimą, kainą ir pristatymo mokestį, atsiskaitymo būdą, laiką iki aukciono pabaigos. Jei manote, kad prekė jums tiktų, spragtelėkite jos pavadinimą ir patyrinėkite atidžiau.
Nesirinkite prekių, už kurias negalima atsiskaityti „PayPal“ sistema. Kaip sukurti „PayPal“ sąskaitą, skaitykite 2006 m. rugsėjo mėn. „Kompiuterijoje“.
Atsivertę prekės aprašymą, pamatysite bendrą informaciją apie ją (2 pav.), smulkų aprašymą, nuotraukas. Ir svarbiausia – informaciją apie pardavėją (3 pav.).
2 pav. Apraše pateikiama bendra informacija apie prekę
Jeigu apie gaminį pateikta skurdi informacija, verčiau ieškokite kito aukciono. Atidžiai išnagrinėkite informaciją apie pardavėją: jo parduotų prekių skaičių, atsiliepimus, teigiamų atsiliepimų procentą. „eBay“ veikia unikali atsiliepimų sistema: pirkėjas palieka atsiliepimą apie pardavėją, o pardavėjas – apie pirkėją. Atsiliepimą apie pardavėją pirkėjas už vieną prekę gali parašyti tik vieną kartą. Nieko nepirkus pardavėjo patikimumo komentuoti negalima.
3 pav. Informacija apie pardavėją |
|
---|
Čia taip pat galite užduoti klausimą pardavėjui. Net ir labai užsiėmę prekiautojai randa laiko atsakyti, tačiau tai gali trukti keletą dienų. Jeigu pardavėjas neatsako, prekės nepirkite.
Jei viską apžiūrėjote ir norėtumėte pasiūlyti savo kainą, spragtelėkite „Place Bid“ klavišą (2 pav.). Paskui įveskite savo prisijungimo vardą ir slaptažodį. Your „Maximum Bid“ laukelyje nurodykite didžiausią sumą (pavyzdžiui, 65 svarai), kurią galite pasiūlyti už prekę (4 pav.). Jeigu jūsų nurodyta didžiausia suma didesnė už paskelbtą, „eBay“ kainą padidins minimaliai (4 pav.: nuo 50 iki 51 svaro). Dar labiau kaina padidės tik kam nors pasiūlius didesnę nei dabar pasiūlyta (51 svaras). „eBay“ kainą taip didins tol, kol bus pasiekta jūsų nurodyta riba (65 svarai).
4 pav. Siūloma prekės kaina
Kam nors pasiūlius didesnę kainą, gausite laišką, jog jūsų suma viršyta. Jeigu jūsų pasiūlyta kaina liks didžiausia iki aukciono pabaigos, elektroniniu paštu gausite patvirtinimą, jog laimėjote aukcioną.
Gavę tokį laišką, prisijunkite prie „eBay“ sistemos, spragtelėkite „My eBay“, spustelėkite įrašą apie laimėtą aukcioną ir pasirenkite mokėti. Pasistenkite tai padaryti kuo greičiau. Spragtelėkite „Pay Now“ klavišą, prisijunkite prie savo „PayPal“ sistemos. Patvirtinkite, jog sutinkate mokėti pardavėjo nurodytą sumą, ir spragtelėkite „Continue“. Netrukus gausite pranešimą, jog mokėjimas atliktas.
Gavę prekę, palikite atsiliepimą apie pardavėją. Pasidomėkite, ar pardavėjas paliko atsiliepimą apie jus. Jei jis to nepadarė, paprašykite tai padaryti, nes atsiliepimai apie jus – jūsų reputacijos „eBay“ bendruomenėje matas.