Net ir internete cirkuliuojantys kūriniai yra apsaugoti autorių teisių. Tačiau jos tarsi buvo primirštos, o svetimą turinį platinantys asmenys ar įmonės gautu pelnu su autoriais dažniausiai nesidalydavo. Šią problemą pastebėjusi ES priėmė direktyvą dėl autorių teisių internete, kurią kovo 26 d. patvirtino Europos Parlamentas (EP).
Autorių teisių turėtojams naujoji direktyva jiems leis teisėtai gauti pelnytą užmokestį už jų kūrinių platinimą viešojoje erdvėje. Pavyzdžiui, 11-uoju jos straipsniu numatytos didesnės galimybės skaitmeninei žiniasklaidai gauti pajamų už savo turinį, kuris yra viešinamas paieškos sistemų, tokių kaip „Google“ ar „Bing“. EP nario Petro Auštrevičiaus prognozėmis, naujienų portaluose nuo šiol dirbs daugiau teisininkų arba bus sudaromos sutartys su teisininkų bendrovėmis, kurios padės tvarkytis su naujais reikalavimais.
Savo ruožtu internetinės platformos piktinasi naujais pakeitimais, nes įgyvendinus direktyvą joms teks didesnė atsakomybė už viešinamą turinį. Norint įgyvendinti direktyvą, reikės skirti lėšų automatinėms turinio atpažinimo technologijoms arba ieškoti kitų turinio tikrinimo būdų. Na, o pelnas, kurį platformos uždirbdavo publikuodamos kitų autorių kūrybą, sumažės, nes juo reikės dalytis su kūrėjais. Naujoji direktyva numato griežtesnę teisinę atsakomybę už autorių teisių pažeidimus. Tai skatins sudaryti oficialias sutartis su autoriais ir atsiskaityti už jų kūrybos naudojimą.
Interneto vartotojai nerimauja, kad prieiga prie informacijos taps ribota. Pasak P. Auštrevičiaus, įgyvendinus direktyvą gali atsirasti ir papildomų mokesčių vartotojams. Tačiau visą kovą – net ir balsavimų savaitę – vykę tarptautiniai protestai ir pasirašytos internetinės peticijos prieš direktyvą europarlamentarų nuosprendžio nepakeitė – direktyva buvo priimta.
Daugelis meno industrijos atstovų pasisakė už jiems palankų 13-ąjį direktyvos straipsnį. Pagal jį tokios interneto platformos kaip „YouTube“ ar „Facebook“ bus teisiškai atsakingos už jose viešinamą autorių teisėmis apsaugotą turinį. Taigi nuo šiol kaltinimų sulauks ne asmuo, į interneto platformą įkėlęs autorių teises pažeidžiantį kūrinį, o pati platforma, jo laiku nepašalinusi.
Nemokamas parodijų prieinamumas (memai, GIF failai) bus apsaugotas. Tačiau kyla diskusijų, ar automatizuoti turinio filtrai pajėgs jas atpažinti ir nepriskirti jų direktyvos 13-ojo straipsnio pažeidimui. Nepriklausomas viešosios politikos konsultantas Tomas Gulbinas, kalbėdamas apie šį straipsnį, įžvelgia spragų. Jo nuomone, turinio internete tikrai sumažės.
„Praktikoje tai reiškia, kad internetinės platformos įsigaliojus direktyvai turės išsiaiškinti visus pasaulyje esamus autorių teisėmis apsaugotus kūrinius ir daugeliui jų gauti licencijas. Ar tai įmanoma? Verslas ir tie filtravimo mechanizmai stengsis suklysti blokuodami daugiau turinio negu praleisdami, nes klaida, dėl kurios platformoje atsirastų autorių teisėmis apsaugotas kūrinys, kainuos brangiai. Tad geriau suklysti daugiau jų neįleidžiant negu atvirkščiai“, – sako T. Gulbinas.
Neramu ir jauniesiems kūrėjams, ypač dainininkams. Daugelis iš jų savo muzikinę karjerą pradeda atlikdami ne savo, o kitų dainas. Iki šiol tokių kūrinių skelbimas internete nebuvo laikomas autorių teisių pažeidimu. Tačiau priėmus naująją direktyvą jauni atlikėjai lieka nežinioje. Europarlamentaras P. Auštrevičius pritaria, kad draudimas pradedantiesiems atlikėjams atlikti kitų parašytas dainas prilygtų saviraiškos laivės ribojimui. Jo įsitikinimu, už kitų kūrybos naudojimą komerciniais tikslais turi būti atsilyginta, tačiau saviraiška neturi būti laikoma pažeidimu.
Savo ruožtu mokslo atstovai patenkinti priimta direktyva. 4-asis jos straipsnis numato autorių teisių išimtis universitetams ir mokykloms. Iki šiol mokymo tikslams suskaitmeninta forma buvo galima naudoti tik nedidelės apimties kūrinius arba trumpas jų ištraukas. Dabar atsiras galimybė saugiame tinkle elektroniniu būdu atgaminti ir skelbti ne tik knygų ištraukas, bet ir visą jų turinį. Tačiau už internetinės mokymo erdvės jo platinti negalima. Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Europos intelektinės nuosavybės teisės ir privatinės teisės mokslo centro vadovas advokatas prof. dr. Vytautas Mizaras pabrėžia, kad vadovėliais ir kitais edukaciniais leidiniais dalytis elektroniniu būdu vis vien nebus galima.