Elektronika.lt
 2025 m. sausio 8 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 8 d. 20:27
„L'Oréal Groupe“ CES 2025 parodoje pristatė „L'Oréal Cell BioPrint“
Sausio 8 d. 17:14
„Škoda“ pristatė naująjį dar efektyvesnį „Enyaq“
Sausio 8 d. 14:23
Interneto slapukai, kurių kaina – jūsų privatumas: ką iš tikrųjų reiškia mygtukas „Sutinku“? (2)
Sausio 8 d. 11:25
Elektros stotelių vystytojai su viltimi žvelgia į 2025-uosius: tikisi daugiau elektromobilių gatvėse ir valstybės paskatų
Sausio 8 d. 08:36
Robotizacija versle: kur tie kolegos-robotai?
Sausio 7 d. 20:21
Naujieji „Audi A5“ ir „Audi S5“ jau pasiekė Lietuvą: stiliaus, sportiškumo ir inovacijų derinys
Sausio 7 d. 17:50
Namų interneto ateitis: ko tikėtis?
Sausio 7 d. 14:41
„Garmin“ pristato du naujus produktus – HRM 200 širdies ritmo matuoklį ir „Instinct 3“ laikrodžių seriją
Sausio 7 d. 11:30
Įdomiausi metų išradimai: į delną telpantis gydytojas ir santuokos registracija internetu
Sausio 7 d. 08:48
Priklausomi nuo kompiuterinių žaidimų vaikai – alfa kartos realybė
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Elektroninių cigarečių poveikį tyrinėjanti mokslininkė: didžiausią nerimą kelią viena tendencija

Publikuota: 2019-03-25 10:22
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Lina Mustafinaitė
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Mokslininkė įvertinta už oro užsterštumo tyrimus, kancerogenų ir kitų toksiškų dalelių ore išskyrimo. N. A. Saliba tyrė vėžį sukeliančių dalelių koncentracijas kaljanuose ir elektroninėse cigaretėse. Išskirtiniame interviu DELFI mokslininkė papasakojo apie savo vaikystę šeimos bananų fermoje, kelią į mokslo elitą ir elektroninių cigarečių keliamą pavojų.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

„Pamenu, kai man buvo septyniolika metų, su tėčiu važiavome į mūsų fermą. Pakeliui jis sustojo ir paklausė manęs: šalį naikinantis pilietinis karas artėja prie mūsų, kaip manai, ar verta šiais metais sodinti vaisius ir daržoves? Susimąsčiau, nežinojau, ką atsakyti. Ir iš tiesų tais metais karo frontas priartėjo prie mūsų, keliai buvo užblokuoti, tačiau mūsų miestelio gyventojai išgyveno negandas, nes dalijosi tarpusavyje savo užaugintomis gėrybėmis.

Ši istorija man tapo gyvenimo pamoka: nesvarbu, kokios tamsios gali atrodyti naktys, po jų visada ateina šviesios ir spalvotos dienos. Nesvarbu, kaip sunku bebūtų siekti savo tikslų, nuveikti darbai galiausiai atneša šviesą“, – sakė iš Libano kilusi mokslininkė Najat Aoun Saliba. Neseniai Paryžiuje ji buvo apdovanota prestižine „L`ORÉAL Foundation“ ir UNESCO programos „Mokslo moterims“ premija.

Najat Aoun Saliba © Asmeninio albumo nuotr.
Najat Aoun Saliba © Asmeninio albumo nuotr.

Mokslininkė įvertinta už oro užsterštumo tyrimus, kancerogenų ir kitų toksiškų dalelių ore išskyrimo. N. A. Saliba taip pat tyrė vėžį sukeliančių dalelių koncentracijas kaljanuose ir elektroninėse cigaretėse.

Išskirtiniame interviu DELFI mokslininkė papasakojo apie savo vaikystę šeimos bananų fermoje, kelią į mokslo elitą ir elektroninių cigarečių keliamą pavojų.

– Kas Jus paskatino domėtis mokslu, siekti mokslininkės karjeros?

– Mokykloje man sekėsi matematika ir kiti tikslieji mokslai. Žinojau, kad mokslas yra mano kelias. Nesitikėjau, kad man pavyks daug pasiekti, tiesiog norėjau būti mokytoja. Tačiau pamažu mano domėjimasis mokslu augo, siekiau žinoti daugiau, siekiau geresnio išsilavinimo.

Nuo mažų dienų mane labai palaikė mama, skatino mane domėtis, mokytis, patirti. Ji norėjo, kad susikurčiau visai kitokį gyvenimą nei turėjo ji. Mano tėvas buvo ūkininkas, mes turėjome bananų fermą. Tačiau mano tėtis buvo labai filosofiškos sielos, jis daug skaitė ir mėgdavo su savo vaikais aptarti tai, ką perskaitė. Jis skaitydavo mūsų geografijos ar istorijos vadovėlius arba prašydavo mūsų papasakoti, ką mes perskaitėme ar išmokome naujo.

Kodėl susidomėjote oro užterštumo tyrimais?

– Tai taip pat susiję su tuo, kad užaugau ūkyje, gamta visada buvo šalia, man visada rūpėjo aplinkosauga. Kai JAV baigiau doktorantūros studijas fizikinės chemijos srityje, man pasisekė, kad dirbti kartu mane pakvietė žinoma atmosferos reiškinių specialistė dr. Barbara Finlayson-Pitts. Mes sujungėme savo žinias ir taip prasidėjo mūsų atmosferos teršalų tyrimai.

Libane oro užterštumas yra didžiulė problema. Mačiau, kad žmonės aplink mane serga, bet nebuvo mokslinių įrodymų, kad tai susiję su oro užterštumu. Dabar Pasaulio sveikatos organizacija perspėja, kad viena iš aštuonių mirčių yra sukelta oro užterštumo.

Kita Jūsų tyrimų sritis – elektroninių cigarečių ir kaljanų žala sveikatai. Pastaruoju metu daugelis žmonių įprastas cigaretes iškeitė į elektronines, tikėdamiesi, kad jos mažiau kenkia sveikatai. Kaip yra iš tiesų? Ką rodo Jūsų atlikti tyrimai?

– Kai tik pasirodė elektroninės cigaretės, buvo kalbama, kad tai yra šiek tiek mažiau sveikatą gadinanti alternatyva. Tyrimai parodė, kad užkietėję rūkaliai, įprastas cigaretes iškeitę į elektronines, galimai sumažina surūkomų cigarečių kiekį, o kartu – ir įkvepiamų kancerogeninių medžiagų kiekį. Bet tyrimai taip pat parodė, kad tie, kurie niekada nerūkė ir pradėjo naudoti elektronines cigaretes, tapo priklausomi nuo nikotino.

Su kolegomis ištyrėme, kad tos elektroninės cigaretės, kurios neturi savo sudėtyje nikotino, bet turi saldiklių, taip pat išskiria kenksmingus toksinus. Jei elektroninės cigaretės turi specialių skonių, jose kancerogeninių medžiagų yra dar daugiau.

Taip pat nustatėme, kad elektroninės cigaretės gali išskirti anglies monoksidą (dar vadinamą smalkėmis), vadinasi, rūkantieji ir aplinkiniai vis tiek įkvepia toksiškų medžiagų.

Ar galima teigti, kad užkietėję rūkaliai, įprastas cigaretes iškeitę į elektronines, elgiasi teisingai?

– Gali būti. Kodėl taip sakau? Todėl, kad visa tai dar yra nauja ir mes dar turime nedaug duomenų apie tai, kokį poveikį elektroninės cigaretės daro sveikatai. Juk praėjo vos dešimtmetis nuo jų atsiradimo, tad dar reikės daug tyrimų atlikti, kad galėtume konstatuoti faktus.

Kol kas mes tik galime patvirtinti, kad toksinų kiekis elektroninėse cigaretėse yra mažesnis negu įprastose cigaretėse, o tie, kurie niekada nerūkė prieš tai, bet pradėjo rūkyti elektronines cigaretes, vis tiek tampa priklausomi. Ir žinoma, nėra tokių cigarečių, kurias be jokios žalos sveikatai galėtų rūkyti paaugliai.

Bet būtent jie greičiausia ir perima naujas madas. Juk elektroninės cigaretės tapo tam tikra mada, turėti su savimi specialų modernų aparatuką tapo tiesiog būtina.

– Taip, ir tai yra labai pavojinga tendencija. Girdėjau daug istorijų, kaip per pamokas paaugliai tiesiog pasilenkia po stalu, įtraukia kelis dūmus ir toliau lyg niekur nieko sėdi. Juk elektroninės cigaretės neskleidžia kvapo, todėl niekas nepastebi. Tai labai blogai.

Prieš kelias dienas į mano laboratoriją atėjo moteris, kuri rado elektroninę cigaretę sūnaus kišenėje. Kai jo paklausė, kas čia yra, jis atsakė: nesijaudink, mama, čia nieko blogo, visi tai rūko. Moteris atskubėjo pas mane ir klausė, ar tai iš tikrųjų yra nekenksminga. Mes paėmėm tą cigaretę tyrimams. Dar nežinau rezultatų, bet nerimą kelia tai, kad vaikai galvoja, kad tai nekenksminga, kad tai tik pramoga ir visi tai daro. Jie tampa priklausomi nuo nikotino labai ankstyvame amžiuje.

Bendradarbiauju su mokslininkais, kurie tyrinėja žmonių elgseną ir priklausomybes, todėl dar kartą galiu pabrėžti, kad mūsų tyrimai įrodė, kad prieš tai nerūkiusiems žmonėms elektroninės cigaretės sukelia priklausomybę, nors jie galbūt to ir nesitiki, kai nusprendžia pabandyti.

Nikotino pramonė yra galinga ir didelė. Jūsų atliekami tyrimai tikrai nėra jiems palankūs. Ar kada nors patyrėte spaudimą iš rūkalų gamintojų?

– Galiu sąžiningai ir didžiuodamasi pasakyti, kad man tai nerūpi, nes visus mano tyrimus finansuoja JAV kovos su narkotikais agentūra ir Nacionalinis JAV sveikatos institutas. Aš naudoju visuomenės pinigus tam, kad ištirčiau ir pateikčiau visuomenei naudingos informacijos. Jokių pinigų iš tabako gamintojų aš negaunu ir nenaudoju, todėl jie negali man ar mano tyrimams daryti jokios įtakos.

Daugiau problemų būna, kai kalbu apie oro taršos žalą ir jos sukėlėjus. Aš įvardiju konkrečias priežastis ir didžiausius teršėjus. Sakau, kad dyzeliniai generatoriai labai teršia aplinką, jų reikia atsisakyti. Tuomet daugelis lieka nepatenkinti, nenori keisti įpročių ar investuoti į aplinkai draugiškus energijos šaltinius.


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama