Elektronika.lt
 2025 m. sausio 7 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 6 d. 20:12
Lietuvių mokslininkai kuria inovatyvias nanodaleles ankstyvajai odos vėžio diagnostikai
Sausio 6 d. 17:25
„Solet“ įrengė penkias saulės elektrines Armėnijoje
Sausio 6 d. 14:21
Kaip garsios kompanijos paslydo dėl BDAR – keletas vertingų pamokų
Sausio 6 d. 11:25
Kaip „macOS“ nurodyti pamiršti nereikalingus Wi-Fi tinklus
Sausio 6 d. 08:21
Lietuviškos saulės elektrinės – Armėnijos švietimo įstaigoms, klinikoms, muziejui
Sausio 5 d. 17:38
Kibernetinio saugumo ekspertų patarimas senjorams
Sausio 5 d. 11:46
LINPRA: priešingai europinėms tendencijoms, Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonei 2024-ieji buvo geri metai
Sausio 4 d. 17:28
Milijardui vartotojų teks atsisakyti slaptažodžių: kaip 2025 m. pradėti su saugesniais prisijungimais?
Sausio 4 d. 11:40
KTU mokslininkas: kaip išmanieji laikrodžiai gali užkirsti kelią rimtoms sveikatos problemoms?
Sausio 3 d. 17:25
Darbo santykiai keičiasi: nuotolinio darbo organizavimo gairės pagal LAT praktiką
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Linas Slušnys: kompiuteriai turi tarnauti žmogui ir vaikai jokia išimtis

Publikuota: 2019-03-01 08:10
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Suaugę be technologijų neįsivaizduoja savo kasdienybės, tačiau kai kalba pasisuka apie vaikus, dauguma vis dar nerimauja, ar tai nesugadins jaunosios kartos. Tiek akademinė, tiek edukacinė sistemos šiuo metu išgyvena tikrą skaitmeninę revoliuciją – mokymosi procesas jau neįsivaizduojamas be technologijų. Ar reikia baimintis, jog ateityje vaikai nebemokės naudotis rašikliais, o kompiuterizacija užvaldys visas sritis?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Suaugę be technologijų neįsivaizduoja savo kasdienybės, tačiau kai kalba pasisuka apie vaikus, dauguma vis dar nerimauja, ar tai nesugadins jaunosios kartos. Tiek akademinė, tiek edukacinė sistemos šiuo metu išgyvena tikrą skaitmeninę revoliuciją – mokymosi procesas jau neįsivaizduojamas be technologijų. Ar reikia baimintis, jog ateityje vaikai nebemokės naudotis rašikliais, o kompiuterizacija užvaldys visas sritis? Vaikų psichiatras Linas Slušnys sako, jog artimiausius du šimtus metų galime būti ramūs.

Linas Slušnys: kompiuteriai turi tarnauti žmogui ir vaikai jokia išimtis

Technologijos vaikams būtinos tiek pat kiek ir suaugusiems

„Kai suaugęs ieško kokios nors vietos pasaulyje, kažkodėl retas ima žemėlapį ir aktyviai jį nagrinėja – visi skuba maigyti išmaniuosius įrenginius ir pasikliauja navigacinėmis sistemomis. Tai tik vienas įrodymų, jog technologijos palengvina mūsų kasdienybę, todėl šią mintį turime taikyti ir vaikams. Jeigu mokymosi procese vaikai yra skatinami naudotis kompiuteriais, mokosi programavimo ir kitų technologinių naujovių, priimkime tai kaip šių laikų dovaną. Tos žinios imliems vaikams ir paaugliams tikrai pravers“, – įsitikinęs L. Slušnys.

Tiesa, specialistas sako, jog esminė taisyklė yra atskirti du procesus. „Jei kompiuteriai vaikui ima atstoti realybę, jei dėl to sutrinka jo elgesys, nebedomina kita veikla, tai – kraštutinumas. Visai kas kita, kai vaikas mokymosi tikslais drauge su specialisto priežiūra naudoja kompiuterinius sprendimus, juos taiko struktūruotai, supranta, ką ir dėl ko daro. Ši veikla tikrai neturi užgožti laisvalaikio, bendravimo su šeima ar bendraamžiais“.

Santykių tarp žmonių kompiuteriai nepakeis

Skeptikai įsitikinę, kad kompiuterių integravimas į mokymosi procesą atima iš vaikų vaizduotę, kūrybiškumą, neva viskas tampa paremta skaičiais, programomis. Komentuodamas situaciją, psichiatras sako, kad baimintis dėl to nederėtų.

„Pirmiausiai reikia pripažinti, kad technologijos mokymosi procese yra tik priemonės, o štai šalia esantys specialistai – žmonės, kurie ir užtikrins žmogiškąjį ryšį. Mano įsitikinimu, šioje grandinyje pedagogas vaidina labai svarbų vaidmenį. Pas mus dažnai sakoma „va tau kompiuteris, sukurk su juo piešinį“, o iš tiesų turi būti suteikta laiko, jog vaikas pats sugalvotų planą ir jo įgyvendinimo eigą, o mokytojas turi būti tas, kuris padrąsins ar padės patarimais. Labai gerai, kai vaikas supranta, jog jo kuriami dalykai gali būti naudingi ne tik jam ar mokytojui, bet ir dar kažkam, kad tai turi pridėtinę vertę. Kita vertus, jei vaikui nepavyko įgyvendinti savo minties, pedagogas turi inicijuoti diskusiją: kas įvyko, kodėl, ką galima būtų keisti? Tad fantazijai ir kūrybiniam mąstymui visame procese tikrai lieka vietos“, – mano L. Slušnys.

Anot ilgametę patirtį su vaikais turinčio psichiatro, neverta baimintis, jog kompiuteriai pakeis žmogiškąjį bendravimą ir vaikų ateities perspektyvas. „Santykis tarp žmonių visuomet egzistuos, tad galiu nuliūdinti šventai tikinčius kompiuterių perversmu – net kai sukursit pačią geriausią programą, vis tiek pirmiausiai turėsite įtikinti, kodėl ja naudotis. Tai reiškia, turėsite skirti laiko žmogui ir rimtam pokalbiui. Tikiu, kad tai egzistuos artimiausius kelis šimtus metų. Taip sudarytos žmogaus smegenys: vien kompiuterinio raštingumo neužtenka, joms būtinas žmogiškasis indėlis“.

Specialistas primena, jog egzistuoja emocinės, socialinės ir pažintinės kompetencijos. „Pažintinių kompetencijų lygyje kompiuteriai, drįsčiau teigti, gali padaryti drastiškų pokyčių ir suteikti labai daug, tačiau visuomet liks emocinės ir socialinės, kurios be kito žmogaus nebus patenkintos“.

Kompiuterinės technologijos moksleiviams gali tapti kelrodžiu ateityje

Pasiteiravus L. Slušnio, kaip vertina praktines kompiuterių panaudojimo užduotis mokyklose, psichiatras teigia, kad toks mokymosi procesas gali duoti puikių rezultatų. „Baiminatės, jog vaikai ateityje nebenorės būti sodininkais, dailininkais arba gydytojais? Štai jums pavyzdys, kaip vaikas pirmą kartą gali „pasimatuoti“ gydytojo profesiją: suteikti žaislui judesius, balsą. Tiesa, čia vėlgi atsigrįžtame į pedagogus, kurie prižiūri tokias procesą – labai svarbu, kad jie tinkamai papasakotų, ką tokia užduotis gali suteikti. Jei vaikui liepsi kažką daryti, jis vargiai suvoks visas galimybes, bet tinkamas pasakojimas gali atverti vaizduotę ir leis suvokti, jog ateityje panašiu principu bus galima gydyti žmones. Po pamokų atsakomybę toliau perimti turi tėvai, taip pat drauge su atžalomis analizuodami jų veiklas, rezultatus ir poveikį. Jie irgi turi aiškinti, kad kompiuteriai ne tik žaidimas – juk kompiuteriukas širdyje ar kelio sąnaryje yra labai reali prognozė“, – mano psichiatras L. Slušnys.

Vienas iš pamokų kompiuterizavimo pavyzdžių – „Kompiuteriukai vaikams“ drauge su „Pildyk“ inicijuota akcija „Kompiuteriukų ralis – IT pamokas keičianti kelionė“. Šio projekto metu daugiau kaip 6 tūkstančiams 5-8 klasių moksleivių sausio pradžioje buvo išdalinti „Micro:bit“ kompiuteriukų komplektai. Jų dėka moksleiviai programavimo mokysis įdomiau ir inovatyviau. Programos metu dalyviai bus kviečiami įgyvendinti kūrybinę užduotį – savo seniems žaislams suteikti judesius, balsus ar kitas funkcijas. Sukurtą žaislą vėliau bus galima valdyti specialia mobiliąja programėle.

Vaikų ugdymu daugybę metų besidomintis specialistas L. Slušnys sako, kad tokie mokymo metodai turėtų būti vertinami iš tiesų teigiamai. „Esu įsitikinęs, kad vaikams reikia kuo daugiau sąsajų su realiu gyvenimu, todėl nedrįsčiau dramatizuoti kompiuterizacijos, o priešingai – raginčiau neapsimesti, jog be to galime gyventi. Kompiuteriai ir technologijos turi tarnauti žmonėms!”




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama