Elektronika.lt
 2024 m. spalio 7 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Spalio 6 d. 18:32
„Fintech“ bendrovės – finansų sektoriaus transformacijos priešakyje
Spalio 6 d. 14:20
Moksleiviams – galimybė pasimatuoti verslininko rolę: Lietuvos mokyklose startavo antroji skaitmeninio verslumo programa
Spalio 6 d. 10:42
Lietuviai veržiasi į priekį dvigubų technologijų sektoriuje – lazerinių sprendimų poveikis lyginamas su šviesolaidžio interneto revoliucija
Spalio 5 d. 18:23
Įmonės „nulaužiamos“ per žmones: kaip darbuotojus paversti svarbiausiu ginklu prieš kibernetines atakas?
Spalio 5 d. 14:11
Socialiniai tinklai ir naudotojų privatumas – du tarpusavyje nesuderinami dalykai?
Spalio 5 d. 10:28
Svarbu dirbantiems iš namų: 5 patarimai, padėsiantys sumažinti elektros sąskaitas
Spalio 4 d. 20:26
Baltijos regione pradėtos didžiausio žemyninėje Europoje baterijų parko statybos
Spalio 4 d. 17:13
Fizikai aptiko naujo tipo gama spindulių blyksnį
Spalio 4 d. 14:48
„Sony“ plečia „LinkBuds“ asortimentą: „LinkBuds Fit“, „LinkBuds Open“ belaidėmis ausinėmis ir „LinkBuds Speaker“ garsiakalbiu
Spalio 4 d. 11:21
Z karta vis labiau rūpinasi savo tėvais: ką atskleidžia stebėjimo programėlių tendencijos?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Juodosios bedugnės galėtų būti naudojamos kelionėms visatoje ir laike

Publikuota: 2019-01-13 14:47
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Profesionalams
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt

Vienas iš drąsiausių mokslinės fantastikos scenarijų – panaudoti juodąsias bedugnes kaip portalus kelionėms į kitus išmatavimus, tolimas visatos vietas ar net keliavimui laiku. Masačusetso Dartmuto universiteto mokslininkų komanda pateikia hipotezę, kad ši „fantazija“ yra arčiau realybės nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.

 Rodyti komentarus (1)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Vienas iš drąsiausių mokslinės fantastikos scenarijų – panaudoti juodąsias bedugnes kaip portalus kelionėms į kitus išmatavimus, tolimas visatos vietas ar net keliavimui laiku. Masačusetso Dartmuto universiteto mokslininkų komanda pateikia hipotezę, kad ši „fantazija“ yra arčiau realybės nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio, rašoma svetainėje „The Conversation“.

Supermasyvi juodoji bedugnė galaktikos centre dailininko požiūriu / NASA nuotr.
Supermasyvi juodoji bedugnė galaktikos centre dailininko požiūriu / NASA nuotr.

Nors apie jas kalbama labai daug, visgi juodosios bedugnės yra vieni paslaptingiausių objektų visatoje. Jos gimsta, kai gęstančią žvaigždę, mažiausiai kelis kartus sunkesnę nei mūsų Saulė, suspaudžia jos pačios gravitacija. Taip susiformuoja gravitacinis singuliarumas – žvaigždei susitraukus žemiau kritinio skersmens, tolesnio traukimosi nebegali sustabdyti jokios jėgos, todėl juodoji bedugnė susitraukia iki taško, kurio tūris yra lygus nuliui, o tankis yra begalinis.

Toks be galo tankus ir karštas singuliarumas „pramuša skylę“ erdvėlaikyje, kuri galimai galėtų tapti portalu kelionėms hipererdvėje, kurios leistų keliauti iš vienos erdvėlaikio vietos į kitą, įveikiant didžiulius atstumus per pakankamai trumpą laiką.

Iki šiol dauguma mokslininkų teoretizavo, kad bet koks erdvėlaivis, bandantis pasinaudoti juodąja bedugne tokioms kelionėms būtų sunaikintas. Be galo karštas ir tankus singuliarumas keliomis stadijomis kosminį laivą ištemptų ir suspaustų, kol galiausiai jis išgaruotų nebūtin.

Visgi Masačusetso Dartmuto universiteto fizikos profesorius Gaurava Khanna kartu su kolegomis bei Džordžijos Gwinetto koledžo mokslininkais pateikė naują hipotezę. Pasirodo, kad ne visos juodosios bedugnės yra vienodos, todėl nebūtinai visos jos taptų pražūtimi žmonių erdvėlaiviams.

Mokslininkų teigimu, jei juodoji bedugnė, tokia kaip mūsų galaktikos centre esanti Sagitarrius A*, yra gigantiškai didelė ir besisukanti, tada žmonių į ją pasiųstas erdvėlaivis nebūtinai būtų sunaikintas. Tokios juodosios bedugnės singuliarumas būtų pakankamai švelnus ir galbūt leistų be didesnių kliūčių patekti už įvykių horizonto.

Profesorius G.Khanna teigia, kad tai yra įmanoma, nes sąlyginis singuliarumas besisukančios juodosios bedugnės viduje techniškai yra „silpnas, todėl nebūtinai turėtų pažeisti į jo lauką patekusius objektus. Aiškindamas šią hipotezę, mokslininkas pateikia žvakės liepsnos analogiją – nors jos temperatūra viršija 2000 laipsnių Celsijaus, tačiau jei pakankamai greitai pirštu prabrauksime pro ją, nenudegsime.

Juodųjų bedugnių fiziką mokslininkas kartu su kolega Lioru Burko tyrinėja jau daugiau nei du dešimtmečius. 2016 m. jo vadovaujama doktorantė Caroline Mallary, įkvėpta žymiojo Christopherio Nolano filmo „Interstellar“, nusprendė išanalizuoti, ar aktoriaus Matthew McConaughey vaidinamas herojus Cooperis galėtų išgyventi filme vaizduojamą kritimą į supermasyvią (daugiau nei 100 mln. Saulės masių), greitai besisukančią juodąją bedugnę Gargantua. Kino filmo „Interstellar“ scenarijus rėmėsi knyga, kurią parašė Nobelio premija apdovanotas astrofizikas Kipas Throne‘as.

Savo tyrimui C. Mallary pasitelkė kito fiziko Amoso Ori anksčiau atliktą darbą, kurio pagrindu ji suprogramavo matematinį modelį, kuris leistų kompiuterio programoje simuliuoti, kas gi atsitiktų dideliam objektui, pavyzdžiui, erdvėlaiviui, jei šis kristų į besisukančią juodąją bedugnę, tokią kaip Sagittarius A*. Skaitinis modelis parodė, kad beveik visomis sąlygomis į besisukančią juodąją bedugnę krentantis objektas nepatirtų jokių be galo stiprių efektų, net ir kirsdamas taip vadinamąjį „vidinio horizonto singuliarumą“. Šio singuliarumo į tokio tipo bedugnę krentantis objektas negali niekaip išvengti. Dar daugiau, esant tam tikroms sąlygoms, juodosios bedugnės singuliarumo poveikis kosminiam laivui galėtų būti vos juntamas, tad kelionė į tokį „portalą“ būtų pakankamai komfortiška.

C. Mallary skaičiavimai parodė, kad į tokią supermasyvią besisukančią juodąją bedugnę krentančio objekto ištempimų ir suspaudimų ciklai vyktų vis greičiau, tačiau jų stiprumas būtų labai silpnas ir tiek erdvėlaivis, tiek jame keliaujantys žmonės nieko nepajustų.

Žinoma, savo skaitiniame modelyje mokslininkė padarė keletą esminių prielaidų ir supaprastinimų. Pirma, simuliacijai naudota visiškai izoliuota juodoji bedugnė, kuri niekaip nesąveikauja su kitais kosminiais objektais, pavyzdžiui, netoliese esančiomis žvaigždėmis ar net į ją krentančia kosmine radiacija. Ši prielaida leidžia stipriai supaprastinti skaitinį modelį, tačiau realybėje tokių izoliuotų juodųjų bedugnių nesame pastebėję – dažniausiai jas supa įvairi kosminė medžiaga, pavyzdžiui, dujos, dulkės ar radiacija.

Todėl mokslininkai dabar ruošiasi pratęsti C. Mallary modeliavimą, jame panaudojant realiai visatoje egzistuojančios juodosios bedugnės duomenis. Žinoma, visi šie skaičiavimai ir išvados tėra teoriniai svarstymai – norėdami patikrinti šias hipotezes eksperimentiškai, turėtume pirma sugalvoti kaip per žmogui suvokiamą laiko tarpą nukakti iki artimiausios supermasyvios besisukančios juodosios bedugnės. Visgi panašūs tyrimų metodai tėra vienintelis būdas pažinti šiuos paslaptingus kosmoso objektus, kurie ateityje galbūt taps portalais keliauti erdvėje ir laike.


15min.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama