Dar prieš kelis šimtmečius kelionės po vandeniu, skrydžiai lėktuvu ar tuo labiau į kosmosą buvo laikomi ne kuo kitu, o fantastika. Prancūzų autorių Žiulį Verną galime vadinti ne tik rašytoju, bet ir pranašu, nes technologijos, aprašomos jo knygose, anksčiau laikytos tik kūrybiškais pramanais. Tačiau mokslininkai į priekį juda labai greitai ir kasdien pristato vertų dėmesio naujovių ir idėjų. Kurios iš jų labiausiai pakeitė žmonių gyvenimus, nors dar mūsų senelių vaikystėje būtų atrodžiusios absurdiškai?
„Technologijos tobulėja taip sparčiai, kad net ne visada paprasta suspėti prie jų prisitaikyti. Kita vertus, inovacijos ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia daug lengviau pasisavinti ir valdyti informaciją, pasitelkti naujausias technologijas net mokymo procese. Šiais laikais jau nebeužtenka tik koja kojon eiti su naujovėmis – turime nuspėti, kokie inovaciniai sprendimai veiks ateityje, kad ateitis ši neužkluptų pernelyg netikėtai“, – teigia Eglė Tamelytė, skaitmeninių įrankių pristatymo ir pedagogų kompetencijų ugdymo programos „Samsung Mokykla ateičiai“ vadovė.
Tad kurie išradimai ir technologinės naujovės labiausiai pakeitė ar greitai pakeis žmonių gyvenimą?
1. Belaidis internetas visoje planetoje
Dar neseniai ieškodami atsakymų į klausimus ar rašydami mokyklinį esė, žmonės turėjo vartyti enciklopedijų puslapius, o šiandien bet kokios žinios jau akimirksniu pasiekiamos naudojantis internetu. Kai kurios inovacijų kompanijos užsibrėžusios į kosmosą paleisti tūkstančius palydovų, kurie padengtų mūsų planetą wi-fi ryšiu ir internetas taptų prieinamas visiems. Be to, pastaraisiais metais vis daugiau kalbama ir apie penktos kartos interneto ryšį – 5G, kuris bus dešimtimis kartų greitesnis. Visa tai leis tarpusavyje „susidraugauti“ vis didesniam kiekiui išmaniųjų prietaisų, kas supaprastins tiek mūsų darbo, tiek buities reikalus.
2. Naktiniai pokalbiai su šaldytuvu
Šiuolaikiniai žmonės – išlepinti komforto, todėl kartais dėl nuolatinio skubėjimo, vairavimo, užimtų rankų ir begalės kitų priežasčių, naudotis išmaniaisiais įrenginiais vis dar keblu. Dėl to mokslininkai bei technologijų gamintojai stengiasi, kad gyvenimas ilgainiui taptų dar patogesnis, o jų kuriami prietaisai – efektyvesni. Jau dabar yra prietaisų, kurie atpažįsta balso komandas ir dėl dirbtinio intelekto gali įsiminti vartotojų įpročius. Tikimasi, kad ateityje taps įprasta kalbėtis su savo automobiliais, šaldytuvais, lempomis ir daugeliu kitų prietaisų tiek namuose, tiek už jų ribų.
3. Privalomi akiniai ir puikiai matantiems
Galime įsivaizduoti, kaip atrodo atomas, bet neįmanoma iš tikrųjų jo pamatyti? Tokią galimybę mums jau suteikia virtualios realybės įranga, galinti nukelti mus ten, kur patiems nukeliauti sunku arba netgi neįmanoma. Dabar specialius virtualios realybės akinius gali įsigyti ko ne kiekvienas, o tiek edukacinio, tiek pramoginio turinio pasiūla nuolat auga.
4. Žodynus keičiančios ausinės
Net ir mokant kelias užsienio kalbas, bendraudami su žmonėmis iš svetur ar skaitydami užsienio literatūrą bet kokiu atveju susiduriama su kalbos barjeru. Tačiau įsivaizduokite pasaulį, kuriame tibetietis be kalbos kursų suprastų brazilą, ir atvirkščiai. Mokslininkų teigimu – neužilgo tai bus įmanoma. Naudojantis ausinėmis be vargo suprasite bet kokia kalba šnekantį užsienio gyventoją ir kiekvienas žodis į jūsų ausis bus išverstas realiuoju laiku – būtent tada, kai žodis sakomas.
5. Mintis skaitančios paieškos sistemos
Jei išmanieji akiniai ir ausinės nebestebina, tai toks prietaisas turėtų. Jau dabar speciali mokslininkų sukurta įranga gali reaguoti į žmonių smegenų impulsus ir taip vykdyti tam tikras komandas. Mokslininkai teigia, kad ateityje šios technologijos bus dar labiau išvystytos. Įsivaizduokite, kad vien tik dėvint kepurę, vaikščiojant paupiu ir pradėjus svarstyti apie upės gylį teisingas atsakymas po kelių sekundžių jums padiktuojamas per ausines.
„Ateityje mūsų laukia dar daugiau naudingų skaitmeninių įrankių ir technologijų, kurios įvairiapusiškai palengvins žmonių komunikaciją ir informacijos paiešką. Lengva prieiga prie žinių yra bene vertingiausia mokslininkų dovana pasauliui – tai padeda judėti į priekį ir ruošti ateities kartas dar didesniems pasiekimams“, – sako „Samsung Mokykla ateičiai“ vadovė.