Naujausias Europos Centrinio banko tyrimas parodė, kad 3 iš 4 Lietuvos gyventojų priversti atsiskaityti grynaisiais, nes dažnai atsiduria situacijose, kai galimybės atsiskaityti banko kortele nėra. Dažniausiai su šia problema susiduriama atsiskaitant su smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) atstovais. Ekspertų nuomone, tokia padėtis susiklostė ir todėl, kad SVV atstovams bankų kortelių skaitytuvo išlaikymas yra per brangus, o mažinti grynųjų pinigų operacijas ir šešėlinę ekonomiką galėtų padėti prieinamesnės informacinės technologijos.
Pernai metų Lietuvos policijos statistika rodo, kad labiausiai šešėlis paplitęs turgavietėse, statybos, transporto sektoriuose ir kitur, kur nuolat vyksta grynųjų pinigų cirkuliacija ir atliekama mažai bankinių pavedimų. Įvairiais duomenimis, iš viso Lietuvoje šešėlinės ekonomikos dydis gali sudaryti apie 10 mlrd. eurų per metus. Nors Vyriausybė ir verslo atstovai sutaria, kad viena iš efektyviausių priemonių mažinant šešėlį – informacinių technologijų, pirmiausia – banko kortelių skaitytuvų diegimas, realios SVV galimybės įsigyti aparatą banko atsiskaitymas išlieka gana ribotos.
Smulkiam verslui trūksta dėmesio iš finansinių institucijų
„Šiuo metu bankų siūlomos kortelių skaitytuvų kainos ir įsigijimo sąlygos patraukliausios didesniems verslams, kurie, kaip atskleidžia statistika, jau yra skaidresni nei smulkūs ir vidutiniai. Tačiau ir mėnesinis banko skaitytuvo mokestis, ir procentas, kuris atitenka bankui nuo kiekvieno atsiskaitymo kortele, pirmiausiai yra pritaikytas stambesnėms įmonėms. Tokia padėtis lemia, kad smulkiojo verslo atstovams, ypatingai regionuose, patogiausia vykdyti atsiskaitymą tik grynaisiais ir net didžiuotis tuo, kad jų pirkėjai neturi „mokėti už čekį“, o tokios nuostatos taip pat prisideda prie pajamų ir mokesčių slėpimo toleravimo visuomenėje“,– sako „myPOS“ vadovas Lietuvoje Donatas Jankauskas.
Priimti mokėjimus kortele gali ir smulkieji verslininkai
Tobulėjant ir pingant pažangioms technologijoms atsiranda vis daugiau smulkiesiems verslininkams prieinamesnių mokėjimo sprendimų. Tačiau kartu su technologijomis turi keistis ir pačių verslininkų nuostatos. „Siūlant smulkiojo ir vidutinio verslo atstovams atsiskaitymo technologijas vienas svarbiausių aspektų yra kainos ir lankstumo santykis. Juk patys smulkiausi verslai net neturi pastovios prekyvietės arba veikia tik tam tikru metų laiku. Be to, smulkiam ir vidutiniam verslui svarbu, kad lėšos iškart būtų įskaitytos į sąskaitą ir jie galėtų iškart jomis naudotis, nereikėtų laukti paros ar netgi ilgiau. Nebankinės elektroninių pinigų bendrovės atsižvelgia į būtent smulkaus ir vidutinio verslo poreikius, todėl siūlo sprendimus, kurie neapkrauna verslo įpareigojančiomis sutartimis, kasmėnesiniais mokesčiais ir reikalavimais apyvartai“ – pasakoja D. Jankauskas.
„ECB tyrimo duomenys turėtų gana optimistiškai nuteikti FinTech verslą, nes atskleidžia, kad gyventojai norėtų dažniau atsiskaityti banko kortelėmis ir mokėjimo technologijų paklausa Lietuvoje yra tikrai nemaža“, – atkreipia dėmesį „myPOS“ vadovas Lietuvoje.