Elektronika.lt
 2025 m. sausio 9 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 9 d. 08:28
Telefoniniai sukčiai vėl siautėja: apsimeta ryšio operatorių darbuotojais ir jau kalba lietuviškai
Sausio 8 d. 20:27
„L'Oréal Groupe“ CES 2025 parodoje pristatė „L'Oréal Cell BioPrint“
Sausio 8 d. 17:14
„Škoda“ pristatė naująjį dar efektyvesnį „Enyaq“
Sausio 8 d. 14:23
Interneto slapukai, kurių kaina – jūsų privatumas: ką iš tikrųjų reiškia mygtukas „Sutinku“? (2)
Sausio 8 d. 11:25
Elektros stotelių vystytojai su viltimi žvelgia į 2025-uosius: tikisi daugiau elektromobilių gatvėse ir valstybės paskatų
Sausio 8 d. 08:36
Robotizacija versle: kur tie kolegos-robotai?
Sausio 7 d. 20:21
Naujieji „Audi A5“ ir „Audi S5“ jau pasiekė Lietuvą: stiliaus, sportiškumo ir inovacijų derinys
Sausio 7 d. 17:50
Namų interneto ateitis: ko tikėtis?
Sausio 7 d. 14:41
„Garmin“ pristato du naujus produktus – HRM 200 širdies ritmo matuoklį ir „Instinct 3“ laikrodžių seriją
Sausio 7 d. 11:30
Įdomiausi metų išradimai: į delną telpantis gydytojas ir santuokos registracija internetu
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Kuriamos ledą atstumiančios medžiagos

Publikuota: 2015-11-11 15:19
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©MokslasPlius.lt
Inf. šaltinis: MokslasPlius.lt

Medžiagos, gebančios aktyviai atstumti vandenį ir ledą, nepaprastai domina ne vien aviacijos pramonės atstovus. Visai neseniai Šveicarijos federalinio technologijos instituto Ciuriche mokslininkai išsiaiškino, kaip tinkamai paruošti tokių medžiagų paviršius.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Kuriamos ledą atstumiančios medžiagos
Specialiai paruoštas silicio paviršius taip stipria atstumia vandens lašelius, jog šie atšoka nuo jo

Medžiagos, gebančios aktyviai atstumti vandenį ir ledą, nepaprastai domina ne vien aviacijos pramonės atstovus. Visai neseniai Šveicarijos federalinio technologijos instituto Ciuriche mokslininkai išsiaiškino, kaip tinkamai paruošti tokių medžiagų paviršius.

Jeigu artimiausiu metu ketinate skristi lėktuvu, atkreipkite dėmesį į įprastą orlaivius aptarnaujančio personalo ritualą ledą ir sniegą, esantį ant lėktuvo sparnų, pašalinti specialiu skysčiu. Tai atlikti būtina, nes mažyčiai ore besikondensuojantys vandens lašeliai esant tam tikroms sąlygoms gali pavirsti ledu ir prikibti prie lėktuvo sparnų.

O tai savo ruožtu pakilimo metu leistų susiformuoti turbulentiniam oro srautui ir pavojingai sumažintų lėktuvo keliamąją jėgą. Kur kas efektyviau už ledo šalinimo procedūrą būtų sukurti tokius sparnus, kurie neleistų prikibti leido krisleliams arba netgi aktyviai juos atstumtų. Naujausiame prestižinio žurnalo „Nature“ numeryje Šveicarijos federalinio technologijos instituto Ciuriche tyrėjai atskleidžia, jog iš esmės įmanoma sukonstruoti medžiagas, kurios būtų „alergiškos“ ledui ir vandeniui. Bet iš pradžių reikia išsiaiškinti, kaip mažyčiai vandens lašeliai paviršių panaudoja lyg šis būtų batutas.

Minėtojo instituto profesorius Dimosas Pulikakosas (Dimos Poulikakos) kartu su kolegomis tyrinėjo vieno milimetro dydžio vandens lašelio, patalpinto ant specialiai paruošto silicio paviršiaus, elgesį tolygiai mažindami eksperimentinės kameros oro slėgį ir visą procedūrą fiksuodami itin sparčia vaizdo kamera.

Iš pradžių lašelis nejudėjo, tačiau pasiekus vieną dvidešimtąją normalaus atmosferos slėgio dalį jis staiga pašoko. Po trumpo liuoktelėjimo lašelis galiausiai nusileido ant paviršiaus, bet tik tam, kad vėl pašoktų – ir šįkart dar aukščiau. Visai kaip atletas su kiekvienu šuoliu vis stipriau atsispirdamas nuo elastinės batuto dangos, taip elgėsi ir vandens lašelis sulig kiekvienu kontaktu su paviršiumi pakildamas vis aukščiau nuo jo. Įdomu tai, jog medžiagos paviršius buvo visiškai kietas. Nors nespecialisto akiai tai panašu į magiją, vis dėlto fizikos profesorių labiau stebina tai, kad šis reiškinys iš pažiūros pažeidžia fundamentalius fizikos dėsnius, kurie neleidžia ant kieto paviršiaus nukritusiam kūnui spontaniškai įgyti pakankamai judėjimo energijos, užtikrinsiančios pastarojo šuolį į dar didesnį aukštį. Tačiau vandens lašelis elgėsi būtent taip.

Tam, kad išsiaiškintų paslaptingųjų lašelį veikiančių jėgų kilmę, D. Pulikakosas kartu su savo podoktorantūros stažuotojais atliko detalią pastarojo judėjimo ir temperatūros pasiskirstymo viduje analizę. Šveicarijos federalinio technologijos instituto Ciuriche mokslininkai, per kelis pastaruosius metus įminę ne vieną gluminančią vandens lašelių paslaptį, dabar atrado, kad natūralaus vandens garavimo ir medžiagos paviršiaus mikrostruktūros kombinacija yra esminis faktorius, lemiantis lašelio šokinėjimo reiškinį. Per didelis slėgis tarp paviršiaus ir lašelio, susidarantis dėl pastarojo garavimo, priverčia šį kiekvieno susidūrimo metu pašokti į viršų - visaip kaip paveikus spyruoklei.

Kuomet vandens lašelis yra gerokai peršaldomas, garavimą sustiprina specifinis reiškinys, fizikų vadinamas rekalescencija. Tai gerai žinomas efektas, stebimas apdirbant įvairias medžiagas, pavyzdžiui, grūdintą plieną, kuomet šis vėsdamas sugeba kurį laiką savaime pakelti savo temperatūrą. To priežastis yra vadinamoji slaptoji šiluma, kuri išsiskiria, kuomet plienas pakeičia savo fazę ir ima kietėti. Tiesą sakant, labai panašus scenarijus buvo stebėtas ir vandens lašelio viduje: kai jo paviršiuje garuojantis vanduo atvėsina šį žemiau užšalimo taško, pradeda formuotis ledo kristalai. Tokio fazinio virsmo – iš skysčio į kietąjį kūną – metu išsiskyrusi šiluma staigiai pakelia lašelio temperatūrą iki nulio laipsnių. Kadangi lašelio pašilimas užtrunka vos kelias milisekundes, stebimas sprogstamasis garavimas. Tai vėl atvėsina lašelį ir ciklas pasikartoja iš naujo. Toks sprogstamasis garavimas sukelia dar didesnį slėgių skirtumą, todėl priverčia lašelį atsiplėšti nuo paviršiaus lyg kokiai raketai. Svarbiausias medžiagos vaidmuo yra sietinas su jos paviršiumi, mat šis privalo būti pakankamai grublėtas, kad lašelis nepriliptų prie jo. Bet iš kitos pusės, jis negali būti per daug grublėtas, nes tokiu atveju vandens garai pernelyg sparčiai pasišalintų per paviršiaus angeles ir įtrūkimus, tad raketinio pakilimo efekto tiesiog nebeliktų. Mikrostruktūriniai silicio paviršiai, sukurti minėtojo instituto mokslininkų, kaip tik tenkina tokius reikalavimus: juos sudaro vos kelių mikronų dydžio tvarkingų stulpelių masyvai, kuriuos skiria maždaug penkių mikronų tarpeliai. „Iš savo darbo rezultatų galime pasakyti, kokios yra būtinos paviršių savybės norint, jog pastarieji aktyviai atstumtų vandenį ir ledą, – teigia profesorius D. Pulikakosas. – Tuomet belieka jos atitinkamai paruošti.“

Kuriamos ledą atstumiančios medžiagos

Itin sparčios kameros užfiksuoti vaizdai atskleidžia, kad vandens lašelių atšokimo aukštis didėja pastoviai. Atlikdami eksperimentus tyrėjai išbandė skirtingas medžiagas, pavyzdžiui, ėsdintąjį aliuminį arba anglies nanovamzdelius.

Tačiau tam, kad vandens lašelių šokinėjimo mechanizmas būtų kuo naudingesnis realiems taikymams, iš pradžių reikia užtikrinti jo veikimą esant normaliam atmosferos slėgiui. Profesoriaus vadovaujama komanda tikisi proveržio kelerių artimiausių metų bėgyje. Jeigu tai pavyktų įgyvendinti, galėtume džiaugtis tiek neapledėjančiomis elektros perdavimo linijomis, tiek kelio paviršiumi, kuris atstumtų vandenį bei ledą. Ir, žinoma, ledo šalinimas nuo lėktuvų sparnų liktų tik senuose prisiminimuose.


MokslasPlius.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama