Didysis hadronų priešpriešinių srautų greitintuvas vėl buvo paleistas. Šį kartą jis pasižymi du kartus padidėjusia galia. Tuo pačiu vėl atsinaujino su juo susijusios baimės ir gandai. Išskrisime į juodąją skylę? Ar atsivers lygiagrečios visatos? Kas įvyks kai dalelių greitintuvas pradės veikti visu pajėgumu ir bus pradėti vykdyti 2016–2017 metams suplanuoti plataus masto fiziniai eksperimentai?
Didysis hadronų priešpriešinių srautų greitintuvas
Juodoji skylė
Viena iš pagrindinių greitintuvo keliamų baimių yra vadinamoji juodoji skylė. Tai erdvės-laiko sritis, kurioje gravitacinė trauka yra tokia didelė, kad jos negali palikti net šviesos greičiu judantys objektai, įskaitant šviesos kvantus. Šios srities riba vadinama įvykių horizontu, o jos dydis – gravitaciniu spinduliu.
Kas nutiktų, jei LHC sukurtų mikroskopinę juodąją skylę? Manoma, kad visa Žemės planeta patektų į šią skylę ir mums tai reikštų pasaulio pabaigą. Šiandien daroma prielaida, kad šie nuogąstavimai yra nepagrįsti. Pirma, tokia pati teorija buvo girdima ir prieš pirmąjį greitintuvo paleidimą 2008 metais. Jis sėkmingai veikė, bet Žemė vis dar vietoje. Antra, Stivenas Hokingas tvirtina, kad juodoji skylė ne tik ryja materiją, bet ir skleidžia „Hokingo spinduliavimą“ palaipsniui mažėdama, todėl jei greitintuvas sukurtų mikroskopinę juodąją skylę, ji akimirksniu (per 10-27 sekundes) savaime susinaikintų, nespėdama mūsų praryti.
Didelės energijos „keisti lašeliai“
„Keisti lašeliai“ (angl. Strangelet – strange + droplet) – hipotetinis objektas, susidedantis iš „keistos materijos“ arba suformuotas hadronų, kurių sudėtyje yra „keistų“ kvarkų arba nepadalintas į atskirus hadronus su maždaug tokiu pačiu viršutinių ir apatinių kvarkų kiekiu. Keistoji materija kosmologijoje svarstoma kaip vienas iš kandidatų į „tamsiosios materijos“ vaidmenį.
Pasak mokslininkų, „keisti lašeliai“ gali paveikti mums įprastą materiją ir akimirksniu sunaikinti Žemę. Bet kol kas jų niekas nematė ir nesugebėjo susintetinti.
Magnetinis vienpolis
Žinoma, kad magnetas turi du polius. Yra sena teorija, kad gali egzistuoti magnetinis laukas su vienu poliumi, tiksliau – įmanoma sukurti dalelę, vadinamą „magnetiniu vienpoliu“, bet ši teorija niekada nebuvo patvirtinta. Tačiau kai kurie mokslininkai skambina pavojaus varpais ir čia: kas nutiks jei Didysis hadronų priešpriešinių srautų greitintuvas sukurs tokią dalelę? Taip, jis galėtų sukurti tokią dalelę, bet tam kad sunaikinti visą pasaulį, ji turėtų būti didelė, o LHC tam yra per mažas.
Ką gi, atrodo, kad aiškios grėsmės neturime, tačiau miglotų ir bauginančių perspektyvų yra daugiau nei pakankamai.