Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 22 d. 20:03
Asmeninis DI gydytojas, psichologas ir treneris – utopija ar ateitis?
Balandžio 22 d. 17:20
Atostogos svetur: dažna klaida, dėl kurios permokate atsiskaitydami kortele
Balandžio 22 d. 14:44
DI kameros jau mato net ant kelių padėtus telefonus: kaip vairuotojams išmokti atsiplėšti nuo išmaniojo?
Balandžio 22 d. 11:14
Telefonas dingo, bet panikuoti neverta – ekspertas pataria, ką daryti
Balandžio 22 d. 08:12
Pasaulio ekonomikos forumas: talentų trūkumą Lietuvoje spręs perkvalifikavimas ir automatizacija
Balandžio 21 d. 16:54
Pažangūs sprendimai Turto banko pastatuose: sutaupyta 182 tūkst. eurų, automatizuotų sistemų sulauks dar daugiau objektų
Balandžio 21 d. 10:40
30–ąjį kartą „LITEXPO“ vyksiančioje parodoje „Balttechnika“ – susitikimas su garsiausiais pasaulio inžinerijos gamintojais
Balandžio 20 d. 16:22
Birštonas pristato mobiliąją programėlę gyventojams: dešimtys nuolaidų ir kurorto informacija telefone
Balandžio 20 d. 10:12
KTU aviacijos inžinerijos ekspertai: kokios yra tikrosios lėktuvų katastrofų priežastys?
Balandžio 19 d. 16:13
Ką daryti, kad telefonas nesijungtų prie kitos šalies tinklo
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

5 labiausiai žavintys moksliniai reiškiniai

Publikuota: 2014-10-06 17:18
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Pasaulis kupinas paslapčių, ir net mokslas ne visas jas gali paaiškinti. Portalas Cosmosup.com pateikia penkis mokslinius reiškinius, kurie atima žadą. Kvantinis Zenono efektas. Dauguma yra girdėję apie radioaktyvųjį skilimą. Yra nestabili dalelė, tarkim, urano branduolys. Urano branduolys yra nestabilus, ir kad pasiektų stabilesnę, žemesnės energijos būseną, jis skyla į du mažesnius branduolius, proceso metu išskirdamas energiją. Šis procesas neišvengiamas, skilimas visada įvyksta. Arba neįvyksta...

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Pasaulis kupinas paslapčių, ir net mokslas ne visas jas gali paaiškinti. Portalas Cosmosup.com pateikia penkis mokslinius reiškinius, kurie atima žadą.

5. Kvantinis Zenono efektas

Dauguma yra girdėję apie radioaktyvųjį skilimą. Yra nestabili dalelė, tarkim, urano branduolys. Urano branduolys yra nestabilus, ir kad pasiektų stabilesnę, žemesnės energijos būseną, jis skyla į du mažesnius branduolius, proceso metu išskirdamas energiją. Šis procesas neišvengiamas, skilimas visada įvyksta.

Arba neįvyksta... Ir čia atsiranda paradoksas arba kvantinis Zenono efektas. Įdomiausia tai, kad radioaktyvios dalelės patiria išgąsčio būseną, visai kaip žmonės. Juokai juokais, bet šis reiškinys tikrai keistas.

Stebėdami sistemą prieš skilimą, savo stebėjimu iš esmės sustabdome laiko tėkmę dalelei, todėl ji lieka pradinėje būsenoje. Tai panašu į begalinį vaiko fotografavimą, siekiant sulaikyti jo brendimą arba spoksojimą į vakarykštę vakarienę tikintis, kad ji nesuges.

4. Jėgos

Nekalbėsime apie Gėrio ir Blogio jėgas, panagrinėsime fundamentaliąsias Visatos jėgas. Dauguma žmonių žino dvi iš jų – gravitaciją ir elektromagnetizmą. Tačiau egzistuoja dar dvi – silpnoji sąveika ir stiprioji sąveika.

Tad kuo gi šios jėgos neįprastos? Visų pirma, sąveikos vyksta tarp dalelių, kurios apsikeičia vadinamosiomis jėgą pernešančiomis dalelėmis.

Dar keisčiau yra tai, kad šios dalelės yra tariamos, nes jos egzistuoja ribotą laiką. Kaip matyti iliustracijoje, kiekviena jėga turi savo jėgą pernešančių dalelių. Kiekvienos iš šių dalelių masė yra specifinė, paprastai matuojama elektronvoltais.

O įdomiausia tai, kad šios dalelės padeda paaiškinti, kodėl vienų jėgų, pavyzdžiui, silpnosios sąveikos ir stipriosios sąveikos, veikimo atstumas labai trumpas, o kitų, pavyzdžiui, gravitacijos ir elektromagnetizmo, veikimo atstumas begalinis.

Iš esmės, kuo didesnė virtualios jėgą pernešančios dalelės masė, tuo daugiau energijos reikia, kad ji egzistuotų nepažeisdama energijos ir masės tvermės dėsnio.

Tai reiškia, kad jėgą pernešančios dalelės, kurių masė didesnė, egzistuoja trumpiau, nei dalelės, kurių masė mažesnė.

Gravitacijos ir elektromagnetizmo jėgų atveju, jėgą pernešančios dalelės neturi masės ir juda šviesos greičiu, o tai reiškia, kad jų veikimo atstumas begalinis.

3. Dimensijos

Sukate galvą bandydami perprasti judesio principą animaciniame vaizde? Nesijaudinkite, ne jūs vieni. Tiesą sakant, joks žmogus negali pamatyti, kas vyksta, nes vaizdas juda aukštesnėje dimensijoje, nei mes suvokiame.

Įsivaizduokime koordinačių sistemą ir x bei y ašis. Šios dvi ašys susikerta stačiu kampu. O dabar pabandykime nubrėžti z ašį – statmeną joms abiem. Gauname erdvę. Dabar pamėginkime nubrėžti dar vieną ašį, statmeną x, y ir z ašims. Ir vėl sukate galvą?

Šis mąstymo eksperimentas, kurį ką tik atlikome, iš tiesų yra gana senas. Aukštesnių dimensijų egzistavimo klausimas jau seniai neduoda fizikams ramybės, tačiau tik visai neseniai apie tokią galimybę imta kalbėti rimtai.

Tiesą sakant, tam, kad dauguma Stygų teorijos (pagrindinės kandidatės į „Viską paaiškinančios teorijos“ titulą) versijų tinkamai veiktų, reikalingos aukštesnės dimensijos.

Kita aukštesnių dimensijų savybė, kurią esame matę mokslinės fantastikos filmuose, yra tai, kad aukštesnės dimensijos gali veikti kaip trumpesni atstumai tarp dviejų taškų mūsų trimačiame erdvėlaikyje.

Tinkama analogija būtų tokia. Įsivaizduokime ant obuolio kirminą, kuris nori patekti į kitą obuolio pusę. Jis gali šliaužti obuolio paviršiumi, tokiu atveju jis judėtų dviejose dimensijose, aukštyn ir žemyn arba pirmyn ir atgal. Arba jis galėtų judėti trečia dimensija – prasigrauždamas pro obuolį. Pasirinkęs antrąjį maršrutą, kirminas tą patį tašką pasiektų nukeliaudamas trumpesnį atstumą.

2. Kvantinis susietumas

Viena iš nedaugelio fizikos teorijų, nepakitusių per pastaruosius 100 metų, yra tai, kad didžiausias įmanoma greitis mūsų Visatoje yra šviesos greitis. Kur ją bestebėtume, jos greitis visada toks pat, ir nieko nėra greitesnio už šviesą.

O gal ir yra. Kaip dauguma dalykų kvantinėje fizikoje, kvantinis susietumas paneigia mūsų įsivaizdavimą apie tai, kas yra neįmanoma.

Pagrindinis kvantinio susietumo pavyzdys yra dviejų elektronų sąveika. Paprastai elektronų poroje vieno elektrono sukinys yra priešingos krypties nei kito (iš tiesų jie nesisuka, tai tik analogija). Sužinojus vieno elektrono sukinio kryptį, iškart galima pasakyti, kad kito elektrono sukinys bus priešingas.

Viskas būtų labai paprasta ir aišku, jei ne faktas, kad tokia sąveika elektronams būdinga nepriklausomai nuo to, koks tarp jų atstumas.

Jie gali būti skirtingose Visatos pusėse, ir vis vien šią informaciją galima gauti akimirksniu. Tai yra, informaciją iš kitos Visatos pusės galima gauti greičiau, nei sklinda šviesa! Tai kelia nuostabą nepaisant to, kad bent kol kas nėra aišku, kur galima būtų pritaikyti šią informaciją.

1. Kvantinė puta

Dar mokykloje mums aiškino, kad erdvė yra vakuumas, o vakuumas yra tuštuma, reiškia, erdvė yra tuščia. Iš esmės tai yra tiesa, bet kadangi kaip jau buvo minėta, kvantinė fizika vis nori išsiskirti, joje atsirado fenomenas, kuris vadinasi kvantinė puta.

Stebint Planko ilgio mastelyje (1,61619926×10−35 m – tai mažiausias Visatoje įmanomas ilgis), erdvėlaikis pradeda atrodyti kaip haliucinacija perdozavus LSD. Tiesiogine prasme prieš akis ima šokinėti vaizdai, tetrunkantys milijoninę sekundės dalį, ir išnykstantys.

Juodosios bedugnės, skylės erdvėlaikyje (mokslininkų ironiškai vadinamos kirmgraužomis, pagal analogiją su obuoliu ir kirminu), dalelės ir jų analogai antimaterijoje, atsirandančios iš niekur, susiduriančios viena su kita ir išnykstančios, visatų užuomazgos (galbūt kažkada iš vienos tokios atsirado ir mūsų Visata).

Pasirodo, pasiekus Planko ilgio mastelį neapibrėžtumo principas leidžia energijai spontaniškai virsti dalelėmis ir jų antidalelių atitikmenimis.


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama