Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 16 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 16 d. 16:31
Testas ar įspėjimas? „Google“ tikrina, kokį poveikį turės ES naujienų pašalinimas iš paieškos
Lapkričio 16 d. 13:53
Ateities tendencijos: kaip skaitmeniškumas keičia meno suvokimą?
Lapkričio 16 d. 10:11
Kokybės dienos proga VDU vyko diskusija apie dirbtinį intelektą ir inovatyviausiųjų apdovanojimai
Lapkričio 15 d. 20:30
Vilniečių sukurtas 3D įrankis keičia karo nuniokotus Ukrainos miestus
Lapkričio 15 d. 17:22
„Twitter“ alternatyvų paieškos tęsiasi: ką renkasi lietuviai?
Lapkričio 15 d. 14:34
„YouTube“ atsinaujina iš esmės: nepraleiskite aktualių patobulinimų
Lapkričio 15 d. 11:15
Lietuvių mėgstamiausias slaptažodis – „qwerty123“
Lapkričio 15 d. 08:16
Jeigu jūsų telefono baterija išsikrauna greičiau nei norėtumėte – rekomenduojame peržiūrėti šiuos patarimus
Lapkričio 14 d. 20:22
Technologijų įmonės vis dažniau prisideda prie automobilių kūrimo: kas iš to vairuotojams?
Lapkričio 14 d. 17:18
Lietuva žengia į dronų ateitį: instruktorių mokymai atveria naujas galimybes
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Kvantinis internetas gali apsaugoti nuo smalsių akių

Publikuota: 2014-09-25 19:22
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Technologijos.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Pa­sau­lyje pa­ty­liu­kais plin­ta kvan­ti­niai tink­lai. Sau­giam kvan­ti­niam ry­šiui jun­giant mies­tus, žmo­nės ga­li ben­drau­ti, bū­da­mi tik­ri, kad fi­zi­kos dės­niai už­kirs ke­lią šni­pi­nė­ji­mui. Ga­liau­siai ga­li at­si­ras­ti net­gi pa­sau­li­nis kvan­ti­nis in­ter­ne­tas.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Kvantinis internetas gali apsaugoti nuo smalsių akių Pa­sau­lyje pa­ty­liu­kais plin­ta kvan­ti­niai tink­lai. Sau­giam kvan­ti­niam ry­šiui jun­giant mies­tus, žmo­nės ga­li ben­drau­ti, bū­da­mi tik­ri, kad fi­zi­kos dės­niai už­kirs ke­lią šni­pi­nė­ji­mui. Ga­liau­siai ga­li at­si­ras­ti net­gi pa­sau­li­nis kvan­ti­nis in­ter­ne­tas.

„Kai buvęs JAV Nacionalinės saugumo agentūros samdinys Edwardas Snowdenas atskleidė valstybinio šnipinėjimo mastą, tai išryškino saugesnės komunikacijos būtinybę, – sako Donas Hayfordas iš „Battelle“, tyrimų organizacijos Columbuse, Ohio'uje. – Netgi iki Snowdeno buvome nusprendę, kad ateityje įvyks dalykai, dėl ko žmonės turėtų imtis ieškoti ko nors geriau.“

Tas kažkas vadinasi kvantinio rakto dalinimasis (QKD). Naudojant šią techniką, tam tikrų kvantinių būsenų fotonai perduodami saugaus kriptografinio rakto sukūrimui, kuriuo galite užšifruoti duomenis, siunčiamus įprastu, ne kvantiniu ryšiu. QKD yra daug saugesnis už standartinę kriptografiją, besiremiančią sudėtingomis matematikos problemomis, kurią teoriškai, pasitelkus pakankamai skaičiavimo galios, galima nulaužti. Tačiau bet kokie bandymai perimti kvantinį šifravimą sutrikdo, fotono kvantines būsenas, ir naudotojai įspėjami šio rakto nebenaudoti.

Nepralenkiamas saugumas. Kaip kvantiniai raktai apsaugo žinutes.

Nuo gruodžio, „Battelle“ prižiūrėjo kvantinį ryšį tarp būstinė Columbuse ir gamybinio padalinio už 62 kilometrų Dubline, Ohio'uje – pirmąjį tokį komercinį ryšį JAV. Jie dirba su „ID Quantique“ Ženevoje, Šveicarijoje, pardavinėjančia QKD technologiją ir padėjusia išlaikyti 2007 metų Šveicarijos rinkimų rezultatus saugius.

Dabar „Battelle“ paskelbė planus panaudoti egzistuojantį optinių kabelių tinklą Dubline didesnio kvantinio tinklo bandymams. Ilgalaikis jų tikslas susijungti su biuru Vašingtone (DC), esančiame daugiau, nei už 650 km..

Tyrėjai Kinijoje irgi jungia miestus. Shuang Wang iš Kinijos Mokslo ir technologijų universiteto Hefei, neseniai paskelbė detales apie pirmąjį eksperimentinį platų QKD tinklą, veikusį nuo 2011 gruodžio iki 2012 liepos. Tinklas apjungė penkis kompiuterius, kitaip mazgus Hefei mieste su dar trimis Wuhu, už 150 km, per esantį trečiame mieste, Chaohu. „Vertinant pagal dengiamą plotą, tai kol kas yra didžiausias kvantinis tinklas“, – sako Wang.

2016 m. planuojama baigti 2000 kilometrų ryšį jungtį tarp Pekino ir Šanchajaus. Kinijos vyriausybė jau naudoja QKD savo paslapčių apsaugai, įskaitant diskusijas XVIII Nacionaliniame kongrese 2012-aisiais, kai naujas vadovas perėmė vadovaujančią partiją.

Tačiau tokio plataus QKD tinklo kūrimas neapsiėjo be problemų. Vietiniai kelio darbai Wuhu mieste tris kartus nutraukė veikiančio Wang tinklo optinį kabelį, o elektros dingimas Hefei mazge padalino tinklą pusiau vos po 10 dienų nuo projekto pradžios. Kitas Hefei mazgas turėjo būti įkurtas pamainomis dirbančioje virtuvėje – vienintelėje vietoje, iš kur galima pasiekti būtiną optinės gijos jungtį. Didelis temperatūrų svyravimas virtuvėje nebūtinai blogas dalykas, sako Wang. „Tokia nedrauginga aplinka suteikė mums progą išbandyti QKG prietaisų atsparumą.“

Tolimus tinklus tiesti ne taip jau paprasta. Wang tinklo efektyvumas mažėjo, augant atstumui tarp mazgų. Jei du mazgai Hefei galėjo užtikrinti saugų balso perdavimą realiu laiku, ryšys tarp Hefei ir Wuhu naują raktą siųsti galėjo tik tris kartus per sekundę.

Vienas galimas sprendimas yra prietaisas, vadinamas kvantiniu kartotuvu. Kol kas norint tęsiant kvantinį saitą toliau, nei 100 kilometrų ar panašiai, reikia, kad tarp šių dviejų taškų būtų patikimas mazgas ir užmegztų ryšį tarp jų. Kiekvienas naudotojas turi saugų ryšį su šiuo mazgu, bet negali bendrauti tiesiogiai, kadangi kvantų mechanikos dėsniai neleidžia patikimam mazgui nukopijuoti kvantinę būseną ir ją perduoti. Kvantinis kartotuvas šią problemą išspręstų, sujungdamas būsenas dideliu atstumu, panaudodamas susietumo (entanglement) savybę, tačiau susietumas yra trapus ir kol kas niekam tinkamo kartotuvo sukurti nepavyko. Kvantinis kartotuvas

Tačiau galiausiai, kartotuvai galėtų leisti naudotis QKD paprastiems naudotojams, sako Hayfordas. Neturėtumėte tiesioginio šviesolaidinio ryšio iki namų, bet apsilankytumėte prie tinklo prijungtame savotiškame kvantinio pašto skyriuje. Čia pasirinktumėte atmintuką pilną kvantinių kodų, naudojimui su „Google“, „Amazon“ ir kitomis interneto kompanijomis savo namų kompiuteriu ar išmaniuoju telefonu. Tokie kvantiniai raktai netgi galėtų keliauti jūros dugnu nutiestais povandeniniais kabeliais, kuriais dabar perduodamas interneto ryšys – nors kartotuvų įrengimas Atlanto vandenyno dugne būtų nemenkas iššūkis, sako Saikat Guha iš „BBN Technologies“ Kembridže, Masačusetse.

Bet kas, kam reikėjo keisti slaptažodį po internetinės informacijos nutekėjimo, gali būti skeptiškai vertinti QKD galimybę suteikti absoliučiai saugų ryšį. Tyrėjai jau parodė, kad QKD sistemas galima nulaužti, tačiau tai įvyko dėl aparatinės įrangos trūkumų. Hayfordas sako, kad „Battelle“ darbuojasi kartu su įsilaužimų ekspertais, kad tokios problemos būt ištaisytos. „Tai dalykas, kuriam nuolatos skiriame dėmesį.“

Netgi ideali QKD sistema negali nuslėpti fakto, kad jūs su kažkuo kalbatės. Snowdenas papasakojo pasauliui, kad NSA, šnipinėdama „spying on“ optinius kabelius, renka „metaduomenis“, pavyzdžiui, laiką, vietą ir ir pokalbyje dalyvavusias puses. Taip agentūra gali gauti informaciją apie žmones netgi ir neperskaitydama žinučių.

Po Snowdeno nutekinimo, Guha ir kolegos nusprendė imtis metaduomenų problemos. Pasirodo, įmanoma siųsti nedidelius informacijos kiekius, niekam to nesuprantant, jeigu žinutė paslepiama kvantinio ryšio būdingame triukšme. Ši idėja kol kas buvo išbandyta tik nedideliu masteliu laboratorijoje, bet kvantiniams tinklams plintant po pasaulį, galbūt tai suteiks būdą siųsti visiškai slaptas žinutes. „Tai dar vienu lygiu didesnis saugumas nei saugi komunikacija“, – sako Guha.


Technologijos.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama