Ką jums sako pavardės Steve Jobs ir Bill Gates? O taip, jūs tikrai žinote, kad tai bene garsiausi IT industrijos žmonės. Billas Gatesas – vienas turtingiausių žmonių pasaulyje. Tuo metu Stevas Jobsas – charizmatiškasis „Apple“ vadovas, parodęs pasauliui, kad jį keisti savo darbais gali visi.
Gaila, bet šie du ponai po truputį užleidžią savo žinomumo pozicijas kitiems. Jobsas yra miręs, o Gatesas versle aktyviai nebedalyvauja. Abu jie tiesiogiai su „debesies“ technologijomis susiję tik iš dalies, todėl norėtume pristatyti „debesies“ pasaulio žmogų Nr. 1. Tai Satya Nadella – naujasis „Microsoft“ vadovas.
Kodėl jis „debesies“ žmogus?
„Microsoft“ kompanijoje jis tiesiogiai dirbo su „debesies“ sprendimais prieš tapdamas generaliniu direktoriumi.
Jis pakeitė „Microsoft“ kryptį (ir, tiesą sakant, vis dar ją keičia) nuo programinės įrangos ir „geležies“ kompanijos į „debesies“ sprendimų kompaniją. Jis tiesiog supranta, kad „debesyje“ yra visų technologijų ateitis. Šio žmogaus vardą dabar girdėsite nuolatos, tad ką reikėtų apie jį žinoti?..
Biografiniai faktai
Satya Nadella yra indas. Jis kilęs iš Hyderabado, Andhra Pradesh valstijos sostinės pietinėje šalies dalyje. Gimė 1967 metais, tarnautojo šeimoje, baigė Hyderbado mokyklą, tada mokėsi Mangaloro universitete. Vėliau persikėlė į JAV ir mokėsi Viskonsino universitete, taip pat Čikagos universitete. 1992 metais iš „Sun Microsystems“ atėjo dirbti į „Microsoft“. Jo pareigos buvo „Microsoft“ Debesies ir „Enterprise“ sprendimų skyriaus viceprezidentas.
Jo biografijos faktų nėra daug, nes Nadella – uždaras žmogus ir savo asmeninio gyvenimo detalių nėra linkęs viešinti. Žinomi tik pagrindiniai faktai – mėgsta kriketą ir poeziją, dalyvauja kursuose internetu, nuolatos kažko mokosi, mėgsta saldumynus, yra vedęs savo mokslo metų simpatiją, turi tris vaikus. Kuklūs faktai, apie asmenybę sakantys gana nedaug. Su laiku apie jį kalbės atlikti darbai, bet kol kas ši asmenybė dar nėra atsivėrusi pasauliui.
Nadella ir „debesis“
Satya Nadella, prieš tapdamas generaliniu „Microsoft“ direktoriumi, dirbo su internetiniais produktais ir „debesies“ technologijomis. Jo komandos užduotis buvo perkelti „Office“ programų paketą į „debesį“. Taip gimė „Office365“ – sparčiausiai populiarėjanti komerciškai sėkminga „debesies“ paslauga.
Nadella taip pat yra prikišęs rankas prie kito pelningo „Microsoft“ „debesies“ produkto – „Azure“. Projektai, su kuriais dirbo Nadella buvo sėkmingi finansiškai, o tai tapo viena iš priežasčių, dėl kurios jam buvo patikėtas ir šios pasaulinės milžinės vairas.
Nadella ne kartą viešose kalbose yra sakęs, kad pasaulis eina link mobilaus gyvenimo, kai viskas bus pasiekiama per mobilius įrenginius. „Debesis“ yra tiesiogiai su tuo susijęs, todėl jo požiūris į naujoves ir tolimesnį kompanijos vystymą labai patiko savininkams, o ypač Billui Gatesui. Jis puikiai suvokė, kaip veikia kompanija, nes per 22 metus šioje įmonėje Nadella dirbo su skirtingais projektais, tarp jų ir „Bing“ paieška. Specialistai pripažįsta – „Microsoft“ smarkiai „sirgo“, nes buvo padaryta daug klaidų su tam tikrais produktais. Satya Nadella tapo tuo vilties žiburiu „Microsoft“ vadovybei ir taip pat verslo pasauliui. Dabar matyti, kad šis vadovas yra labai daug žadantis.
Nadellos sunkūs sprendimai
Sunkus sprendimas yra uždaryti tam tikrą projektą, atleisti žmones, keisti įmonės strategiją. Būtent šių sunkių sprendimų trečiasis „Microsoft“ direktorius nepabijojo priimti. Jis akivaizdžiai nepalaiko „Microsoft Surface“ projekto, taip pat abejoja žaidimų kompiuterio „Xbox“ sėkme. Gal dėl to, kad prie šių „geležies“ projektų jam neteko dirbti, o gal tiesiog dėl to, kad pastaraisiais metais minėti projektai buvo nuostolingi ir turėjo neigiamos įtakos kompanijos pelnui bei vystymuisi, akcijų kainai. Neseniai jis netiesiogiai pareiškė, kad mažiau dėmesio bus skiriama ne su mobiliaisiais įrenginiais ir „debesimi“ susijusiems projektams, nors tiesiai šviesiai ir nepasakė, kad atleis daugybę žmonių. Atleidimai jau prasidėjo, o dabar tapo akivaizdu, kad jam neįtiko „Nokia“, „Surface“ ir „Xbox“ padaliniai, kurie nėra pelningi, o konkurencinė kova sekasi gana sunkiai.
Dar vienas sunkus Nadellos sprendimas – bendradarbiavimas su „Apple“. Šios kompanijos – amžini priešai, todėl jų draugystės teoriškai negali būti. Bet Nadella padarė sunkų sprendimą – sukūrė keletą „Microsoft“ produktų, kurie veikia „iOS“ operacinėje sistemoje. Taip „Office“ programos atsirado „iPaduose“ ir „iPhonuose“. Tokių santykių tarp konkurentų niekada negalėjo būti, bent jau tol, kol atsirado „debesies“ technologijos ir skirtingų tiekėjų programos tapo suderinamos būtent „debesies“ aplinkoje (taip veikia ir „Azure“ programos, kurias kuria ne tik „Microsoft“, bet ir tiesioginiai jos konkurentai).
Satya Nadella – stiprus vadovas. Jį su susižavėjimu stebi viso pasaulio žiniasklaida. Jam dar teks priimti ne vieną sunkų sprendimą, nes šalia inovatyvios kompanijos veiklos krypties kūrimo dar reikia dirbti su tam tikromis problemomis, kurias paliko prieš tai generaliniu direktoriumi dirbęs Stevas Ballmeris. Su juo Nadella yra nuolatos lyginamas, nors abiejų darbo pobūdis yra visiškai kitoks.
Nadella žiniasklaidoje jau dabar yra linksniuojamas kur kas dažniau, nei „Amazon“ direktorius Jeffas Bezosas, „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas, Larry Page‘as ir Sergejus Brinas – „Google“ įkūrėjai, Timas Cookas – „Apple“ generalinis direktorius, Marissa Mayer – „Yahoo!“ vadovė ir kiti garsių pasaulinio lygio kompanijų vadovai, dirbantys su „debesies“ technologijomis.