Elektronika.lt
 2025 m. sausio 4 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 4 d. 11:40
KTU mokslininkas: kaip išmanieji laikrodžiai gali užkirsti kelią rimtoms sveikatos problemoms?
Sausio 3 d. 17:25
Darbo santykiai keičiasi: nuotolinio darbo organizavimo gairės pagal LAT praktiką
Sausio 3 d. 14:29
„Vilnius Tech“ įkurtas Skaitmeninės gynybos kompetencijų centras: netradicinis požiūris skatins ilgalaikį atsparumą
Sausio 3 d. 11:26
Šilumos siurbliai senos statybos name: ar verta investuoti?
Sausio 3 d. 08:38
Pasirūpinkite, jog jūsų telefonas ar kompiuteris būtų įkrautas: ką reikėtų žinoti prieš perkant išorinę bateriją
Sausio 2 d. 17:25
Kibernetinio saugumo ekspertas atskleidė, kaip pats apsaugo savo telefoną
Sausio 2 d. 14:27
Elektromobilių baterijos: pigesnės, efektyvesnės ir tvaresnės technologijos keičia rinką
Sausio 2 d. 11:30
Kaip seną išmanųjį iš stalčiaus prikelti naujam gyvenimui?
Sausio 2 d. 08:23
Kaip atnaujinti „HomePod“
Sausio 1 d. 17:27
Kaip energetinės transformacijos įkarštyje nepamesti galvos?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Kosminė grėsmė: dvinarė Kilio Eta ruošiasi baigti savo egzistenciją supernovos ar net hipernovos sprogimu

Publikuota: 2014-08-29 19:10
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Technologijos.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Kilio Eta (Eta Carinae) – nepaprasta žvaigždė. Tai – dvinarė ypač masyvių gigančių sistema. Net mažesnioji iš jų už mūsiškę Saulę masyvesnė 30 kartų. Blogiausia yra tai, kad viename Paukščių Tako kvartale su Saule gyvenančios žvaigždės skaičiuoja paskutines astronomines savo egzistencijos valandas, kurios baigsis visa naikinančiu supernovos ar net hipernovos sprogimu. Žemė vienaip ar kitaip dėl to nukentės. Klausimas tik – kaip ir kiek laiko liko.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Kilio Eta (Eta Carinae) – nepaprasta žvaigždė. Tai – dvinarė ypač masyvių gigančių sistema. Net mažesnioji iš jų už mūsiškę Saulę masyvesnė 30 kartų. Blogiausia yra tai, kad viename Paukščių Tako kvartale su Saule gyvenančios žvaigždės skaičiuoja paskutines astronomines savo egzistencijos valandas, kurios baigsis visa naikinančiu supernovos ar net hipernovos sprogimu. Žemė vienaip ar kitaip dėl to nukentės. Klausimas tik – kaip ir kiek laiko liko.

Kosminė grėsmė: dvinarė Kilio Eta ruošiasi baigti savo egzistenciją supernovos ar net hipernovos sprogimu
Kilio Eta dvinarę gaubia tirštas raudonas Homunkulo ūkas

Neprognozuojamas supermilžinių tandemas

Į Kilio Etą trumpai žvilgtelėjus plika akimi, jokių pokyčių nepastebėsite. Vis dėlto šis tandemas kinta taip intensyviai, kad astronomai ten vykstančius procesus stebėti ir analizuoti galėtų ne metų metus, o visą amžinybę.

XIX a. pietiniame dangaus skliaute matoma žvaigždė staiga tapo viena ryškiausių danguje. Dvidešimčiai metų. XX a. astronomai išsiaiškino, kad tai – būsimoji supernova ar net hipernova.

Kilio Etą sudaro mažiausiai dvi labai masyvios žvaigždės. Didesnioji iš jų yra karšta mėlynoji supermilžinė, kurios masė prilygsta 150 Saulių, o jos skersmuo už Saulės skersmenį didesnis apie 240 kartų. Mažesnioji už mūsų Saulę masyvesnė „tik“ 30 kartų, o skersmuo didesnis „tik“ 24 kartus. Manoma, kad ši „mažylė“ skrieja aplink 5 kartus masyvesnę galiūnę.

Tačiau kaip yra iš tiesų – nežino niekas. Mat Kilio Etos tandemą gaubia tirštas raudonas ūkas (Homunkulo ūkas, kuris yra didesnio ūko – Kilio ūko – dalis). Didžiosios žvaigždės kompanionės jame nematyti pro jokius teleskopus. Įdomu tai, kad šios dvinarės žvaigždės marška pridengia šviesulius, kurių šviesumas Saulę pranoktų atitinkamai 5 mln. ir 1 mln. kartų.

Kilio Eta į šiaurę nuo 30° šiaurės platumos nematoma, o į pietus nuo 30° pietų platumos nenusileidžia žemiau horizonto.

Kosminė grėsmė: dvinarė Kilio Eta ruošiasi baigti savo egzistenciją supernovos ar net hipernovos sprogimu
Kilio Eta ir ją gaubiantis Homunkulo ūkas yra štai šio Kilio ūko dalis

Ką tik vėl užfiksuotas maksimalus tandemo suartėjimas

Periodiškai atsitinka taip, kad abi žvaigždės labai suartėja. Kaip tik tokį maksimalų suartėjimą šį mėnesį ir užfiksavo rentgeno spindulių observatorija „Chandra“.

Žvaigždės viena aplink kitą apskrieja per 5,5 metų. Nuo abiejų žvaigždžių pučia šiurpūs elektromagnetinių dalelių vėjai. Jas sudarančios dalelytės susiduria. Susidūrimų metu išsiskiria labai daug energijos, todėl žvaigždes gaubiančio Homunkulo ūko dujos nesustabdomai kaista ir tampa rentgeno spindulių šaltiniu.

Dar įdomiau tai, kad maksimaliai suartėjusios žvaigždės atsiduria pozicijoje, kai jas skiriantis atstumas sutrumpėja net 20 kartų. Tai reiškia, kad saulės vėjų dalelių susidūrimai suartėjimo momentais būna gerokai nuožmesni. Neįtikėtina, tačiau per šių žvaigždžių suartėjimus rentgeno spindulių intensyvumas būna mažiausias. Astronomai tokią išvadą iš „Chandra“ duomenų padarė dar 2009 m.

„Viena galimų to priežasčių – rentgeno spindulius tada blokuoja ypač intensyvūs saulės vėjai, pučiantys nuo masyvesnės Kilio Etos narės“, – pranešime spaudai skelbia „Chandra“ misijos mokslininkai.

Kada sprogs Kilio Eta?

Deja, Kilio Eta yra mirštančių žvaigždžių sistema. Nors ir ruošdamosi mirčiai, žvaigždės tebeskrieja aplink bendrą masės centrą elipsės pavidalo orbitomis. Kilio Eta masės netenka taip sparčiai, kad jos fotosferos su žvaigždėmis nebesieja gravitacija ir fotosfera „pučiasi“. Po 1841–1843 m. įvykusio žybsnio (tada Kilio Eta tapo viena šviesiausių žvaigždžių ir išbuvo ja apie 20 metų) tandemą apgaubė minėtasis Homunkulo ūkas, kurio bendra dulkių masė siekia 0,04 Saulės masės (apie 80 Jupiterių). Iš viso to XIX a. vykusio žybsnio metu žvaigždė neteko masės, kuri prilygtų kelioms Saulėms.

Kadangi abi žvaigždės savo medžiagą degina žvėriškais tempais, astronomai mano, kad už 7,5–8 tūkst. šviesmečių esanti Kilio Eta netrukus virs nenusakomos galios sprogimu – supernova ar net hipernova. Tai gali įvykti bet kada per artimiausią milijoną metų – net ir per artimiausius kelerius metus.

2004 m. spalio 20 d. buvo stebėtas Kilio Etos analogo, pavadinimu SN 2006jc, sprogimas įvykęs, laimė, už 77 mln. šviesmečių, UGC 4904 galaktikoje (Lūšies žvaigždynas). Žybsnį užfiksavęs astronomijos mėgėjas iš Japonijos Koichi Itagaki paskelbė, kad tai – supernovos sprogimas. Tačiau netrukus paaiškėjo, kad tada Kilio Etos dvynė į ją supančią kosminę erdvę paleido 0,01 Saulės masės (apie 20 Jupiterių) ir dar liko gyva. O finalinis žvaigždės sprogimas įvyko po dvejų metų – 2006 m. spalio 9 d. ji virto I b tipo supernova. Ankstesnysis jos pašviesėjimas buvo netrukus įvyksiančio supernovos sprogimo požymis.

Kilio Etos ir SN 2006jc panašumai NASA Godardo kosminių skrydžių centro specialistui Stefanui Immleriui pasirodė tokie grėsmingi, kad jis įspėjo: Kilio Eta supernova gali virsti per artimiausius keliasdešimt metų – o gal net ir vos po kelerių metų. Tiesa, jo kolega iš Kalifornijos universiteto Santa Kruze su tokiomis prognozėmis nesutinka. Jis mano, kad Kilio Eta yra dar ne pačioje paskutinėje mirties stadijoje.

Kosminė grėsmė: dvinarė Kilio Eta ruošiasi baigti savo egzistenciją supernovos ar net hipernovos sprogimu
Pagal vieną iš teorijų, hipernovos ar supernovos sprogimo Kilio Eta turėtų virsti juodąja bedugne

Kas gresia Žemei?

Kai Kilio Eta virs hipernova ar supernova, šis įvykis palies ir Žemę. Nors ši tiksinti kolosali bomba yra gana arti mūsų planetos, mokslininkai mano, kad Žemės gyvybės neturėtų išnaikinti – nuo žudančių gama spindulių mus turėtų apsaugoti atmosfera, o nuo kitos spinduliuotės – Žemės magnetosfera. Tačiau šis sprogimas pažeistų viršutinius atmosferos sluoksnius, ozono sluoksnį, smogtų erdvėlaiviams ir palydovams, taip pat orbitoje dirbantiems astronautams. Viename straipsnyje minima galimybė, jog Žemė visai neteks nuo ultravioletinių spindulių saugančio ozono sluoksnio.

Vieno astronomo teigimu, sprogus Kilio Etai, „žvaigždė taps tokia šviesi, jog bus matoma ir dieną, o naktimis ji švies taip smarkiai, jog jos šviesoje bus galima skaityti knygą“.

Hipernova ar supernova virtusi Kilio Eta iš savo ašigalių sričių paleistų po didžiulį gama spindulių pliūpsnį. Skaičiavimai byloja, kad jei tokie pliūpsniai pataikytų tiesiai į Žemę, mūsų planetos atmosfera patirtų 1 kilotonos (tūkstančio tonų) trotilo kvadratiniam kilometrų smūgį, o jonizuojanti spinduliuotė Žemės paviršiuje tuo metu 10 kartų viršytų mirtiną dozę. Laimė, toks katastrofinis smūgis Žemei veikiausiai negresia, nes Kilio Etos sukimosi ašis nėra nukreipta Žemės pusėn.


Technologijos.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama