Elektronika.lt
 2024 m. spalio 12 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Spalio 11 d. 20:35
Kištukiniai lizdai su USB jungtimi: ekspertas pataria, ką reikia žinoti prieš perkant
Spalio 11 d. 18:16
IRT sektorius 2030 m. gali sudaryti 20 proc. Lietuvos BVP
Spalio 11 d. 16:45
„Philips“ pristato du išskirtinius „Evnia“ serijos žaidimų monitorius
Spalio 11 d. 14:26
Verslo gynybai nuo kibernetinių atakų šiandien prireikia viso saugumo centro: jį galima tiesiog išsinuomoti
Spalio 11 d. 12:20
Dirbtinis intelektas ir gerovės valstybė: ar esame pasirengę pokyčiams?
Spalio 11 d. 10:28
„Samsung“ konferencijos naujienos: DI proveržis išmaniuosiuose namuose ir svarbiausi programinės įrangos atnaujinimai
Spalio 11 d. 08:40
„Scania“ pasiekė svarbų tvaresnės gamybos tikslą
Spalio 10 d. 20:33
„Logitech“ pristatė POP piktogramų klavišus
Spalio 10 d. 18:23
Su savo balso klonu bandė išvilioti pinigų: įspėja, kad ateityje šia technologija gali pasinaudoti sukčiai
Spalio 10 d. 16:25
Veiklą pradėjo didžiausias Baltijos šalyse saulės energijos parkas
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Kada Saulė susidurs su kita žvaigžde?

Publikuota: 2013-12-18 08:15
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Technologijos.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Pabandykite sugalvoti, kaip galėtų atrodyti blogiausia Saulės sistemos diena. Galbūt į galvą šovė mintis apie tai, kaip Saulė įsirėžia į kitą žvaigždę ir sunaikina didžiąją dalį Saulės sistemos? Ne? Vadinasi, tokios nelaimės nepajėgia sugalvoti net ir jūsų vaizduotė. O juk tai... – tik perspektyvos klausimas.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Pabandykite sugalvoti, kaip galėtų atrodyti blogiausia Saulės sistemos diena. Galbūt į galvą šovė mintis apie tai, kaip Saulė įsirėžia į kitą žvaigždę ir sunaikina didžiąją dalį Saulės sistemos? Ne? Vadinasi, tokios nelaimės nepajėgia sugalvoti net ir jūsų vaizduotė. O juk tai... – tik perspektyvos klausimas.

Mums pasisekė, kad gyvename nuobodžiuose Paukščių tako galaktikos priemiesčiuose, kur atstumai tarp žvaigždžių yra milžiniški, o žvaigždžių susidūrimai yra didžiulė retenybė. Tačiau Paukščių take yra regionų, kur žvaigždės susibūrusios į kur kas tankesnes kaimynystes (pvz., kamuoliniai spiečiai), ir mes turime progos pamatyti kadaise įvykusių žvaigždžių susidūrimų pasekmes.

Kada Saulė susidurs su kita žvaigžde?

Kamuoliniai spiečiai – labai senos sferinės struktūros, kurias sudaro šimtai tūkstančių žvaigždžių. Visos jos gimė beveik tuo pat metu – netrukus po Didžiojo sprogimo. Tokiuose spiečiuose atstumas tarp kaimyninių žvaigždžių vidutiniškai siekia apie vieną šviesmetį. O šių spiečių branduoliuose žvaigždes skiria dar mažesni atstumai – prilygstantys Plutono orbitos spinduliui. Nesunku numanyti, kad šimtai tūkstančių taip arti viena kitos skriejančių žvaigždžių per milijonus metų daužosi viena į kitą it rutuliai ant biliardo stalo.

Kamuoliniuose spiečiuose egzistuoja mįslingosios žvaigždės, kurios vadinamos „mėlynosiomis atsilikėlėmis“ (angl. – blue stragglers). Tai – didžiulės karštos žvaigždės. Jei jos būtų užgimusios vienu metu su kitomis spiečiaus žvaigždėmis, jų egzistencija jau turėtų būti pasibaigusi supernovų sprogimais. Bet jos tebešviečia dar vis. Tad mokslininkai yra linkę manyti, kad jos spiečiuose susiformavo paskiausiai.

Kaip? Astronomai mano, kad jos – žvaigždžių susidūrimų pasekmė. Gal kažkada susiliejo dvinarės sistemos žvaigždės, gal kaktomuša susidūrė dvi savarankiškos žvaigždės. Ir susidarė „mėlynosios atsilikėlės“.

„Žvaigždžių susidūrimo momentu svarbu, kokiu greičiu jos juda, – aiškina Kalifornijos universiteto Los Andžele (UCLA) Fizikos ir astronomijos fakulteto profesorius Markas Morisas (Mark Morris). – Jei jos juda greičiais, būdingais mūsų galaktikos centre esančioms žvaigždėms, tada susidūrimai būna itin nuožmūs. Jei susiduriama kaktomuša, sprogimo skeveldros ištaškomos po atokiausius galaktikos kampelius. Bet jei susiduria mažesniu greičiu skriejančios žvaigždės, toks „kosminio eismo“ įvykis labiau primena susiliejimą ir naujos masyvesnės žvaigždės užgimimą.“

Paukščių take yra dar viena tokia vietelė, kur žvaigždės susitelkusios itin glaudžiai. Maža to, jos ten skrieja nutrūktgalviškais greičiais. Tai – pati galaktikos šerdis ir aplink jos centre tūnančią supermasyvią juodąją skylę skriejančios žvaigždės. To nematomo monstro masė už Saulės masę didesnė 4 mln. kartų, o trauka tokia kolosali, jog aplink jį sukasi visa Paukščių Tako galaktika.

„Paukščių tako šerdis yra ta vieta, kur gamtos reiškiniai įgavę kraštutines formas, – tęsia M. Morisas. – Ten žvaigždžių telkinių tankis yra didesnis nei bet kur kitur mūsų galaktikoje. Paukščių tako centre, kurio skersmuo – apie kelis šimtus šviesmečių, dujų yra daugiau nei visoje kitoje mūsų galaktikos dalyje. Magnetinis laukas ten stipresnis nei bet kurioje kitoje mūsų galaktikos vietoje. Ir jis turi savitą geometriją. Tai – labai neįprasta, išimtinė energinė vieta, baisi vieta, nes ten viskas juda žymiai greičiau nei galėtumei kur nors išvysti.“

„Mes tyrinėjame žvaigždes, kurios egzistuoja itin artimoje supermasyvios juodosios skylės Šaulio A* kaimynystėje, – pasakoja M. Morisas. – Pamatėme, kad ten žvaigždžių yra ne tiek jau daug, kiek būtų galima tikėtis. Vienas iš šio paradokso paaiškinimų – jos ten labai dažnai susiduria, daužosi. Ir taip arba sunaikina vienos kitas, arba susilieja į didesnes žvaigždes.“

Žvaigždės aplink Šaulio A* švilpia kaip kometos aplink mūsų Saulę, o jų susidūrimai yra savaime suprantamas ir dažnas dalykas. Tačiau yra ir dar kitokių žvaigždžių susidūrimo scenarijų.

Paukščių take daugiausiai yra daugianarių žvaigždžių – kai aplink bendrą gravitacijos centrą skrieja dvi, trys ar daugiau žvaigždžių. Daugelį jų skiria saugūs atstumai, tačiau kai kuriais atvejais jie neviršija atstumų, kurie skiria planetas Saulės sistemoje.

Ir kai tokiais atvejais kuri nors iš daugianarės sistemos žvaigždžių baigia savo gyvenimą bei virsta raudonąja milžine (kaip nutiks ir mūsų Saulei), tokia išsipūtėlė praryja savo partnerę ar partneres. Prarytoji žvaigždė tada nupučia 90 proc. raudonosios milžinės medžiagos. Šios vietoje lieka pašėlusiai greitai mirksinti buvusios žvaigždės liekana – pulsaras.

O kai susiduria galaktikos? Ar tai reiškia, kad tai būna tikra begalės žvaigždžių susidūrimų apokalipsė? Stebėtina, tačiau ne visai taip.

„Tai – labai įdomus klausimas, nes kai įsivaizduojame dviejų galaktikų susidūrimą, manome, kad tai turėtų būti išskirtinai katastrofiškas įvykis, – aiškina M. Morisas. – Bet iš tikrųjų viskas yra visai ne taip. Susiduriančių galaktikų žvaigždės susiduria labai retai – tokius nutikimus galima suskaičiuoti ant vienos ar dviejų rankų pirštų. O juk žvaigždžių galaktikose – milijardai. Žvaigždes galaktikose skiria vidutiniškai tokie dideli atstumai, kad jų susidūrimo tikimybė galaktikų susiliejimo atveju yra labai menka.“

„Galaktikų susidūrimo atvejais įvyksta traukos laukų susidūrimas – tie gravitacijos laukai pradeda ardyti galaktikų struktūras ir formuoti naują galaktiką. Žvaigždžių puokštės išsibarsto įvairiausiomis kryptimis, priklausomai nuo susidūrusių galaktikų sąveikos. O laikui bėgant susidūrusios galaktikos susilieja ir tampa viena nauja galaktika – sferinės formos, labiau elipsinė nei spiralinė.“

Kaip tik dabar mūsų Paukščių takas artėja prie kaimyninės Andromedos galaktikos ir kažkada ateityje, po kokių 4 mlrd. metų, šios dvi kolosalios struktūros susidurs. Dujos ir dulkės susidurs ir įžiebs naują, itin nutrūktgalviško žvaigždžių formavimosi epochą. O pačios žvaigždės? Jos tą susidūrimą vargu ar pajus – tiesiog prasilenks erdvėje. Galima lengviau atsikvėpti.

Tad yra gerų naujienų. Įsivaizduojant blogiausią dieną, visai nereikia baimintis Saulės susidūrimo su kita žvaigžde. Bent jau artimiausiu kelis milijardus metų tokia katastrofa Saulės sistemai negresia. Bet jei gyventume kuriame nors kamuoliniame spiečiuje ar dar arčiau galaktikos centro, popieriai būtų gerokai prastesni.


Technologijos.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama