Elektronika.lt
 2024 m. spalio 11 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Spalio 11 d. 20:35
Kištukiniai lizdai su USB jungtimi: ekspertas pataria, ką reikia žinoti prieš perkant
Spalio 11 d. 18:16
IRT sektorius 2030 m. gali sudaryti 20 proc. Lietuvos BVP
Spalio 11 d. 16:45
„Philips“ pristato du išskirtinius „Evnia“ serijos žaidimų monitorius
Spalio 11 d. 14:26
Verslo gynybai nuo kibernetinių atakų šiandien prireikia viso saugumo centro: jį galima tiesiog išsinuomoti
Spalio 11 d. 12:20
Dirbtinis intelektas ir gerovės valstybė: ar esame pasirengę pokyčiams?
Spalio 11 d. 10:28
„Samsung“ konferencijos naujienos: DI proveržis išmaniuosiuose namuose ir svarbiausi programinės įrangos atnaujinimai
Spalio 11 d. 08:40
„Scania“ pasiekė svarbų tvaresnės gamybos tikslą
Spalio 10 d. 20:33
„Logitech“ pristatė POP piktogramų klavišus
Spalio 10 d. 18:23
Su savo balso klonu bandė išvilioti pinigų: įspėja, kad ateityje šia technologija gali pasinaudoti sukčiai
Spalio 10 d. 16:25
Veiklą pradėjo didžiausias Baltijos šalyse saulės energijos parkas
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Tai visgi kuris lietuviškas palydovas yra pirmasis?

Publikuota: 2013-11-17 10:58
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Antradienį DELFI publikavo rašinį, skelbusį, jog lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“ orbitą skries pirmas, nors iš konteinerio, pasieksiančio Tarptautinę kosminę stotį, jis išskries paskutinis. Reaguojant į šį straipsnį, kito lietuviško palydovo „LitSat-1“, taip pat besivaržančio dėl teisės vadintis „pirmuoju“, kūrėjai – Lietuvos kosmoso asociacija (LKA) – paskelbė kreipimąsi, kuriuo paragino „LituanicaSAT-1“ kūrėjus neskleisti tikrovės neatitinkančio turinio.

 Rodyti komentarus (9)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Antradienį DELFI publikavo rašinį, skelbusį, jog lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“ orbitą skries pirmas, nors iš konteinerio, pasieksiančio Tarptautinę kosminę stotį, jis išskries paskutinis.

Reaguojant į šį straipsnį, kito lietuviško palydovo „LitSat-1“, taip pat besivaržančio dėl teisės vadintis „pirmuoju“, kūrėjai – Lietuvos kosmoso asociacija (LKA) – paskelbė kreipimąsi, kuriuo paragino „LituanicaSAT-1“ kūrėjus neskleisti tikrovės neatitinkančio turinio.

LKA savo laiške išreiškė nepasitenkinimą šiomis citatomis: „Nanoracks“ specialistai „LituanicaSAT-1“ palydovą paskyrė šių penkių palydovų grupės flagmanu. (misijos technikos vadovo Lauryno Mačiulio citata);

„LituanicaSAT-1“ misijos vadovas Vytenis Buzas į šios citatos kritiką atsakė: „Kai palydovai orbitoje paleidžiami tokiu būdu, mūsiškis skris pirmasis. Kadangi jis skrenda pirmasis, tai jį galima vaizdžiai pavadinti flagmanu – tiesiog džiaugiamės, kad taip susiklostė situacija ir „Nanoracks“ priėmė tokį sprendimą, nes žiūrint iš techninės pusės taip mums yra palankiau – užmezgant radijo ryšį sumažėja interferencijų su kitais palydovais tikimybė jiems kylant virš horizonto“.

„Nanoracks“ ir NASA sprendimą „LituanicaSAT-1“ leisti pirmajam atlikti istorinę misiją priėmė įvertinusi palydovo svarbą Lietuvai ir inovacijas, kurios bus išbandomos šiame palydove. (Vilniaus universiteto matematikos ir informatikos fakulteto prodekano Lino Bukausko žodžiai).

„Vėlgi, tai vaizdus komentaras. Taip techninis sprendimas buvo priimtas „Nanoracks“, nes jie palydovus dėjo į konteinerį ir sudėjo tokia tvarka, kuri leidžia mums taip pat būti pirmais. T. y. pirmais skrieti orbitoje“, – į kritiką atsakė V. Buzas. Pirmojo lietuviško palydovo „LituanicaSAT-1“ kūrėjai padėkojo Lietuvos kosmoso asociacijai už atvirą laišką Lietuvos kosmoso industrijai ir pakvietė jos atstovus atvirai diskusijai apie dviejų lietuviškų palydovų kokybinius ypatumus ir svarbą Lietuvai.

Primename, kad palydovai į konteinerį buvo sudėti kompanijos „NanoRacks LLC“ sprendimu ir pagal jų specialistų nustatytus kriterijus. Iš Tarptautinės kosminės stoties šie 5 palydovai bus „iššaunami“ atgal TKS judėjimo krypčiai, 45° kampu žemyn, o „LituanicaSAT-1“ yra sumontuotas pirmasis TKS judėjimo kryptimi.

„Skirtumas tarp palydovų patekimo į orbitą yra minimalus – nuo 0,2 iki 0,02 sekundės. Akivaizdu tai, kad į konteinerį buvome integruoti pirmieji, paskutiniai iš konteinerio pateksime į atvirą kosmosą ir iš šių penkių palydovų orbita skriesime pirmieji“, – teigia „LituanicaSAT-1“ misijos vadovas Vytenis Buzas.

Tai visgi kuris lietuviškas palydovas yra pirmasis?

V. Buzas teigia, kad palydovai bus paleisti iš konteinerio TKS analogiškai šiam pavyzdžiui: penki automobiliai vienas po kito, atbuline eiga, išrieda iš juos vežančio sunkvežimio priekabos ir toliau patys važiuoja paskui sunkvežimį iš paskos. Tokiu atveju pirmasis keliu lieka važiuoti tas, kuris į sunkvežimį buvo pakrautas pirmutinis.

Tai visgi kuris lietuviškas palydovas yra pirmasis?

Pasak jo, skirtumas tarp palydovų jų paleidimo akimirką yra itin mažas ir svarbiausia susikoncentruoti į tai, ką šie palydovai sugebės kosmose atlikti ir iš kurio palydovo radijo mėgėjai ir kosmoso bendruomenė priims pirmąjį radijo signalą ir pirmuosius lietuviškus žodžius, pirmąją nuotrauką iš kosmoso.

„LituanicaSAT-1“ kūrėjai pabrėžia, kad šių metų lapkričio 12 dienos pranešime žiniasklaidai yra išdėstyta projekto kūrėjų nuomonė, tačiau nėra pateikta nei oficiali, nei neoficiali JAV kompanijos „NanoRacks LLC“ ir pačios NASA pozicija.

„Svarbiausias mūsų tikslas – kad „LituanicaSAT-1“ palydovas veiktų kosmose, su juo būtų užmegztas ryšys. Šį palydovą su kolegomis iš Vilniaus universiteto ir radijo mėgėjų bendruomenės pradėjome konstruoti pirmieji Lietuvoje“, – teigia V. Buzas. Pasak jo, toje komandoje buvo ir dabartinių „LitSat-1“ komandos narių, tačiau dėl Lietuvos kosmoso asociacijos ir Kauno technologijos universiteto sprendimų praėjusį pavasarį buvo suburta atskira komanda, sukūrusi antrą palydovą „LitSat-1“.

Varžybose dėl pirmumo aiškaus laimėtojo nėra ir nereikia

DELFI primena, kad palydovo „LituanicaSAT-1“ idėja gimė V. Buzui ir L. Mačiuliui 2012 metų vasarą besistažuojant NASA – į šią stažuotę jaunieji entuziastai pateko po pažinties su NASA Ames tyrimų centro vadovu Pete'u Wordenu – su juo susipažinta LKA organizuotoje konferencijoje.

Grįžę į Lietuvą, jaunuoliai po VU stogu pradėjo kurti „LituanicaSAT-1“, prie projekto 2013 m. vasarį prisijungė KTU, o DELFI apie jų darbą straipsnį publikavo 2013 m. kovo 30 d.

Vėliau tarp „LituanicaSAT-1“ komandos ir KTU bei LKA atsirado trintis, LKA birželio 4 dieną išplatino pirmą pranešimą apie palydovo „LitSat-1“ kūrimą su Kauno technologijos universitetu ir Kosmoso mokslo ir technologijų institutu. Ir, nepaisant fakto, jog abu palydovai į Tarptautinę kosminę stotį bus keliami ta pačia raketa, o į atvirą erdvę bus paleisti vos sekundės dalies skirtumu, tarp abiejų komandų prasidėjo varžymasis dėl „pirmojo“ lietuviško palydovo titulo.

Nors vienoje ar kitoje srityje į priekį išsiveržia kažkuris iš šių palydovų – vienas buvo pirmiau pradėtas kurti, kitas pirmiau pradėjo reklamuotis per televiziją, vieno kūrėjai pieno iš R. Bransono istorijoje nuskambėjusios karvės gavo, o kiti – ne, vienas bus pirmiau išstumtas iš TKS, o kitas pirmesnis skries orbita – į bendrą klausimą „Kas pirmas“ galima atsakyti senosios animacijos herojaus katino Leopoldo balsu – „Vaikai, gyvenkime draugiškai“. Bet kuris iš šių palydovų yra „vienas iš dviejų pirmųjų“, o Lietuva jais abiem turėtų didžiuotis vienodai.


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama