Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 28 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 28 d. 11:14
Kodėl nereikėtų palikti telefono įkrauto elektros lizde
Gruodžio 27 d. 17:47
Lietuvos inovacijos 2024-aisiais: informacinių ir ryšių technologijų proveržis bei sustiprėjusi startuolių ekosistema
Gruodžio 27 d. 11:36
Kaip ištaisyti „Universal Clipboard“ problemą „macOS“
Gruodžio 26 d. 11:22
Prenumeratoms – vidutiniškai 700 eurų per metus: kaip jas pagaliau atšaukti?
Gruodžio 25 d. 11:23
Tyrimas atskleidė, kad dėl DI autoriai gali netekti beveik ketvirtadalio pajamų
Gruodžio 24 d. 11:13
Kaip šventiniu laikotarpiu apsipirkti saugiau?
Gruodžio 23 d. 17:33
Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai: būdas kovoti su šventiniu stresu?
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Lietuviški palydovai – kodėl, visgi, tai naudinga Lietuvai?

Publikuota: 2013-10-30 07:13
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Lukas Valatka
Aut. teisės: ©Technologijos.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Gruodis Lietuvai bus įspūdingas – tapsime kosmine valstybe. Pirmą kartą istorijoje Lietuvą virš atmosferos atstovaus tikras, veikiantis dirbtinis kūnas – palydovas. Tiesa, kiek mažesnis, nei įsivaizduojate. Palydovas priklauso nanopalydovų kategorijai. Šiuo atveju, nano reiškia ypatingai mažas. Pasigrožėti kūriniu buvo galima rugsėjo 2 savaitę Vilniaus katedros aikštėje. Užsukau, pamačiau, nežinau, ar nusivyliau, ar ne.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Gruodis Lietuvai bus įspūdingas – tapsime kosmine valstybe. Pirmą kartą istorijoje Lietuvą virš atmosferos atstovaus tikras, veikiantis dirbtinis kūnas – palydovas. Tiesa, kiek mažesnis, nei įsivaizduojate.

Lietuviški palydovai – kodėl, visgi, tai naudinga Lietuvai?

Palydovas priklauso nanopalydovų kategorijai. Šiuo atveju, nano reiškia ypatingai mažas. Pasigrožėti kūriniu buvo galima rugsėjo 2 savaitę Vilniaus katedros aikštėje. Užsukau, pamačiau, nežinau, ar nusivyliau, ar ne. Tikėjausi kažko monumentalaus, bet atsižvelgiant į savikainą ir duodamą nauda, tai visgi pats optimaliausias variantas tokiai kosmoso užkariautojai, kaip Lietuva.

Sukurtas nepriklausomos komandos, sudarytos iš inžinierių, mokslininko, buhalterių ir marketingo specialistų, šis susibūrimas yra vienas sėkmingiausių tokio tipo projektų. Visa tai atsirado lyg iš niekur – prieš pusę metų nebuvau net girdėjęs, jog lietuviai palydovus kuria. O šiandien laukiu nesulaukiu, kada gi išgirsime pirmuosius prezidentės žodžius aukštai virš debesų.

Bevaikštinėdamas „internetuose“ pastebėjau, jog daugelis yra nusivylę šiuo projektu – vieniems tai pinigų švaistymas, kitiems – vagystė, treti iš vis tai priima kaip akių dūmimą. Ką jau ir bekalbėti apie konspiracines teorijas.

Norėčiau išsklaidyti šias miglas pateikdamas keletą, mano nuomonę, svarių argumentų. „LitSat-1“ ir „LituanicaSAT-1“ palydovų kūrimas, paleidimas ir jų skriejimas virš žemės bus tikrai naudingas Lietuvos valstybei.

Naujų technologijų išbandymas, senųjų šlifavimas

Nanopalydovų kūrimas gerokai skiriasi nuo įprastų, standartinio dydžio palydovų kūrimo – naudojami smukesni komponentai, standartinės operacijos (skrydžio koregavimas, aušinimas) vykdomos kiek kitaip.

Kadangi projektas susideda iš dviejų palydovų, „LitSat-1“ ir „LituanicaSAT-1“, tikslai šiek skiriasi, nagrinėjant konkrečiai kiekvieną iš šių.

„LitSat-1“, kurtas KTU ir LKA komandos, yra išleidžiamas į kosmosą pirmą kartą istorijoje padaryti Žemės ir galbūt Lietuvos nuotrauką iš aukštai. Taip pati norima išbandyti keletą palydovinių sistemų, programinę įrangą, jutiklius. Tuo tarpu „LituanicaSAT-1“ – originalus, savanorių komandos kuriamas palydovas.

„LitSat-1“ projekto pagrindinis uždavinys – išbandyti keletą mokslininkų sukurtų technologijų, esančių tik bandomosiose stadijose bei jas užpatentuoti. Kadangi mažųjų palydovų pozicija yra koreguojama naudojant virpesius bei besisukančias dalis, KTU mokslininkai sugalvojo gan praktišką būda kaip išvengti trinties tarp ratų ir laikančiųjų komponentų. Tai – puiki galimybė universitetui pagerinti savo prestižą bei reitingą pasauliniu mąstu bei atrasti naują pajamų šaltinį.

Smagu, jog paleidus palydovą, išsibandysime ne tik esamas, bet ir naujas technologijas.

Paskatinimas jaunimui veikti

Kuo dar šis projektas įdomus? Manau, jog nuostabus paskatinimas jauniems žmonėms siekti tikslų savarankiškai. Pamirškite tą valstybę ir visa biurokratiją. Niekas už jūsų nieko nepadarys, turite veikti patys. Steikitės, junkitės, kurkite.

„LitSat“ komandą nesudarė aukščiausio lygio inžinieriai, remiami Lietuvos valstybės. Tai – idėjos vardan besidarbuojantys piliečiai, universiteto darbuotojai, mėgėjai.

Taip pat – tai didžiulis paskatinimas jaunimui stoti į technologinius mokslus. Juk teisė ar vadyba nepadės užkariauti kosmoso. Ekonomistų būdami nekursite lėktuvų ar robotų. Tokio tipo mokslai – tai užburtas ratas. Vis tas pats per tą patį. Nieko naujo, vien senos atbukusios problemos ir jų sprendimas. Krizė? Problema. Sprendimas? Rastas. Vėl krizė. Problema. Ir taip toliau.

Kadangi NASA rimtai susidomėjo mažųjų palydovų galimybėmis, institucijos dėka atsirado daugybė studijų programų JAV, susijusių būtent su kubinių, mažųjų palydovų gamyba. Jauni žmonėms nuoširdžiai susidomėjo šia sfera – vis daugiau pasirenka aviacijos ir kosmoso inžinerijos studijas.

Kodėl nanopalydovai turėtų patraukti ir patraukia studentų dėmesį? Pirma, tokių palydovų kūrimas galimas universiteto laboratorijose. Tai lemia jų dydis. Taip pat, kadangi palydovai yra maži, prie vieno tokio projekto dirba mažesnė grupė žmonių, tad kiekvienas atskiras individas gali atsiskleisti pilnai ir apčiuopti realų indėlį į programą. Nevertėtų pamiršti, kad jų kūrimas yra sąlyginai pigus – vieno palydovo kaina tesieka 50 tūkstančių JAV dolerių, o kartais ir mažiau (palyginimui, įprasto dydžio palydovo kaina siekia net keletą milijonų JAV dolerių).

Palydovų iškėlimas ir visi reikalai, susiję su „LitSat-1“ ir „LituanicaSAT-1“ pakels jaunų žmonių, studentų nuotaikas ir galbūt leis pažvelgti į kūrybą ir inžinerija kitu kampu.

Kosmoso pramonė Lietuvoje

Lietuva niekada nebuvo viena iš stipresnių rinkos žaidėjų kosmose pramonėje, ar bent jau turinti svaresnį potencialą. Turime tenkintis keletu įmonių, gaminančių optinius elementus (lęšius, kt.) bei kitus gan svarbius elementus.

Realiai, nanopalydovų bumas sukėlė kosmoso pramonės augimą visame pasaulyje. „LitSat“ projektas turėtų pritraukti ne tik investuotojų komponentų gamybai Lietuvos kosmoso programai, bet ir sukelti vietinį susidomėjimą, norą investuoti į šią gan patrauklią sritį, kurioje yra puiki galimybė konkuruoti ir pasiekti savo.

Jeigu ateityje Lietuva iškels ne vieną, bet kelis palydovus, technologijų įmonės mūsų šalyje galėtų gaminti tam tikrus brangius komponentus, reikalaujančius ne kiek gamtinių, bet protinių išteklių, kurių mūsų šalyje yra ganėtinai daug. Svarbiausia, specialistai galėtų mokytis iš jau prisidėjusių prie pirmųjų palydovų gamybos, įgauti vertingos patirties čia pat.

Kas be ko, tai ypač naudinga ekonomikai, nes pinigai cirkuliuos šalies viduje.

Tuo pačiu tai skatintų jaunimą likti šalyje, neemigruoti už jūrų marių. Tai bus puiki galimybė baigus inžinerinius, gan paklausius mokslus, likti šalyje ir prisidėti prie jos augimo. Netgi baigti studijas čia pat, atsiradus naujoms studijų programoms su realią patirtį turinčiais dėstytojais.

Akivaizdus pavyzdys tokio tipo strategijos – tai Montpelerio universitetas Prancūzijoje. Jau sukūrusi keletą nanopalydovų atstovauti šalį kosmose, institucija planuoja atidaryti technologinį slėnį nanopalydovų gamybai. Pats universitetas, kadangi turi nemažai patirties tokio tipo palydovų kūrime, suteikia itin patrauklias sąlygas investuotojams – universitetas pradeda pasirašinėti sutartis su vietinėmis bei užsienio kompanijomis, jog ruoš pilnai kvalifikuotus darbuotojus dirbti su nanopalydovų įranga, surinkimu, detalių projektavimu ir gamyba.

Būtų nuostabu, jei KTU pasektų Montpelerio universiteto pėdomis, atidarytų tyrimų ir pramonės centrą šalia. Faktai rodo, jog nanopalydovų sfera gali atnešti daug gerų naujienų šalies ekonomikai – o juk Lietuvai kaip tik to ir reikia.

Taigi, „Lituanica“ yra ne tik grupė žmonių, susibūrusių nuveikti kažką svajingo. Tai paskatinimas žmonėms, paskatinimas keistis. Galbūt tai patrauks užsienio valstybių dėmesį, galbūt pagaliau iškelsime save kaip rimtesnę konkurentę rinkose. Taip pat, tai paskatinimas planuoti, mąstyti, kurti. Tai ženklas, jog kiekviena idėja yra vienaip ar kitaip verta įgyvendinimo – ir viskas priklauso tik nuo pačio žmogaus.


Technologijos.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama