Žmonijos poreikis vaikščioti gali išspręsti pasaulio energijos trūkumo problemą, rašo BBC. Tuo tvirtai tiki 27 metų entuziastas Lawrencas Kemballas Cookas.
Jo įkurta bendrovė „Pavegen Systems“ gamina grindų plyteles, kurios generuoja elektros energiją. Tereikia užminti ant tokios plytelės ir bus sukurtas tam tikras elektros energijos kiekis.
Kol kas ši idėja yra naudojama generuojant apšvietimui reikalingą elektros energiją, tačiau išradimo pritaikymo galimybės yra kur kas platesnės.
Idėjos autoriaus nuomone, „Pavegen Systems“ plyteles galima kloti aktvyiai mindomose vietose. Šiam tikslui puikiai pasitarnautų oro uostai, traukinių stotys, prekybos centrai, biurai ar valstybinių institucijų patalpos.
„Pavegen Systems“ savo išradimą išbandė Londono olimpinių žaidynių metu, kuomet tokiomis plytelėmis buvo išklota viena požeminė metro stotelė. Eksperimento metu plyteles trypė daugiau nei vienas milijonas praeivių, o jų pagaminta elektros energija buvo panaudota stoties apšvietimui.
Be to, „Pavegen Systems“ sukūrė šokių aikštelę, kurią elektros energija aprūpina tokios pat plytelės šokėjų dėka gaminančios pakankamą energijos kiekį.
L. K. Cooko įsitikinumu, jo išradimas galėtų būti naudojamas visur, kur tik yra pakankmai didelis praievių srautas.
„Pavegen Systems“ jau ieško galimybių pradėti pramoninę tokių plytelių gamybą.
Anot bendrovės, statant naują pastatą šios dangos kaina mažai skiriasi nuo tradicinių grindų. Vis dėlto esamo grindinio pritaikymas „Pavegen Systems“ plytelėms kainuoja brangiau.
L. K. Cooko manymu, tokios plytelės gali tapti neatsiejama išmanaus miesto dalimi.
„Pavegen Systems“ plytelės gali padėti sumažinti energetinį alkį ir prisidėti prie taršos mažinimo, nes iš tokių plytelių gauta energija sumažins tradicinių elektrinių poreikį.
„Pavegen Systems“ įkūrėjas tiki, kad jo išradimas gali pakeisti energetikos pasaulį lygiai taip pat, kaip „Facebook“ pakeitė internetą.
Energetinių plytelių idėja L. K. Cookui gimė studijuojant universitete. Savo bendrovę vaikinas įkūrė turėdamas vos keliasdešimt svarų sterlingų. Prabėgus ketveriems metams L. K. Cookas vadovauja 30 žmonių kolektyvui ir vysto projektus visame pasaulyje.
„Pavegen Systems“ tėra viena iš daugybė bendrovių, kurios tikis pakeisti elektros gamybos tradicijas.
Atsinaujinantys energijos šaltiniai apima ne tik saulę, vėją ar upes, bet ir energetinį potencialą, kuris slypi kasdien aplink mus vykstančiuose procesuose.
Mokslininko Paulo Weaverio teigimu, elektros energiją iš mus supančios aplinkos galima išgauti suspaudus arba ištempus tam tikras medžiagas arba tinkamai įdarbinus švaistomą šilumą.
Anot jo, medžiagos, kurios gamina elektros energiją dėl natūralios vibracijos ateiyje galėtų pakeisti baterijas, kurios teršia aplinką ir reikalauja nuolatinės priežiūros. Tokios medžiagos galėtų aprūpinti elektros energiją jutiklius ir dėvimas išmaniasias technologijas.
Tuo tarpu iššvaistomos šilumos panaudojimas elektros gamybai galėtų kur kas labiau pakeisti pasaulio energetikos veidą.
Anot P. Weaverio, tokios šilumos panaudojimo technologijos didžiausio dėmesio sulauks automobilių pramonėje.
BMW, GM ir „Volkswagen“ jau ieško galimybių įdarbinti šilumą, kuri išsiskiria lauk per dujų išmetimo sistemą.
P. Weaverio įsitikinimu, ateityje ši automobilio šiluma galėtų aprūpinti elektra visus elektroninius transporto priemonės įrenginius. Tai savo ruožtu sumažintų degalų sąnaudas 5–10 proc. ir leistų pasauliniu mąstu sutaupyti milžiniškus energijos kiekius.