Dezinfekcijos tarnybos darbuotojas Mike’as Matthewsas gavo skambutį dėl oro kondicionieriaus, kuris nebeveikė dėl trumpo sujungimo. Atrodo keista, kad tokio skambučio sulaukė dezinfekcijos tarnybos darbuotojas. Tačiau trumpo jungimo kaltininkės buvo skruzdės, skelbia nbcnews.com. Matthewsas matė daug atvejų, kai pamišusios skruzdės sugadino oro kondicionierius netoli Ostino, Teksase, kur šie kenkėjai yra tikras galvos skausmas.
Skruzdės įlindusios į įrenginius sukėlė trumpą jungimą dėl ko įrenginiai nebeįsijungia. Dažniausiai tokiu atveju skruzdės sugadina jungiklius, todėl juos ir tenka keisti. Kaip teigia Mike’as, „kai tu atidarai įrenginį galima pamatyti tūkstančius skruzdžių“.
Būtent šios rūšies skruzdės pirmą kartą pasirodė Jungtinėse Amerikose Valstijose 2002 metais, bet didesne grėsme jos tapo keletą pastarųjų metų ypatingai Teksase ir Floridoje. Šios skruzdės dauginasi labai dideliais kiekiais, todėl dažnai nauja gimusių skruzdžių karta viršija senąją. Tai ir sukelia problemas, kadangi ekosistema remiasi skirtingų rūšių skruzdžių egzistavimu. Tačiau Amerikos atveju, viena rūšis pradeda dominuoti kitų atžvilgiu, kas yra labai neįprasta, anot Edwardo LeBruno, Teksaso universiteto mokslininko.
Dabar, kai skruzdės susirado naujas buveines, jos išvystė įprotį landžioti po įvairius elektronikos įrenginius ir taip juos sugadinti. Bet iškyla klausimas, kodėl šios rūšies skruzdės susidomėjo elektronikos įrenginiais.
Kaip skruzdės sugadina elektronikos prietaisus?
Pirma priežastis, kodėl taip elgiasi pamišusios skruzdės, yra tai, kad joms reikia ertmių, kuriose, jos galėtų dėti kiaušinėlius. Pasak mokslininko, jos, priešingai nei daugelis kitų skruzdžių nekasa savo skylių ir tunelių. Tai yra pagrindinė priežastis, dėl ko šios skruzdės įsiveisia gyvenamuosiuose namuose, dėdamos kiaušinėlius apsaugotose skylėse ir ertmėse. Jų mažas dydis, vos 0,3 centimetro ilgio, leidžia skruzdėms patekti į mobiliuosius telefonus, kompiuterius ir kitus namų apyvokos prietaisus. Šiuose įrenginiuose yra puikiai apsaugotos ertmės, kurios taip reikalingos šiems gyviams.
Kaimo vietovėse skruzdės dažniausiai įlenda į tvartus ir siurblius. Kai pamišėlės patenka į prietaisų vidų, jų kūnai gali sukelti įvairių sujungimų tarp elektrinių įrenginio kontaktų, kas nulemia trumpą jungimą. Be to, tokiu būdu skruzdės patiria elektros šoką. Tada jų organizmas išleidžia apsaugos feronomų, kvapnias išskyras, kurios skirtos kitas skruzdes informuoti apie gresiantį pavojų.
Taip į pagalbą pakviečiamos kitos skruzdės, kas lemia, dar didesnį elektros iškrovą patyrusių skruzdžių skaičių. Tuomet įrenginys tampa pilnas negyvų skruzdžių. Kaip teigia LeBrunas, šios rūšies skruzdės dažniausiai yra žinomos kaip gelsvai rudos spalvos pamišusios skruzdės, tokį pavadinimą gavusios dėl savo spalvos ir dėl savo bruožo, visur eiti būriais. Tai jas paverčia labai nepakenčiamomis privačių namų turėtojams. Be to, šios rūšies skruzdės neturi vieno masalo, kuris leistų jas visas privilioti. Todėl dezinfekcijos tarnybos darbuotojai turi naudoti skirtingas priemones.
Gelsvai rudos spalvos pamišėlės
Pamišusios skruzdės pirmą kartą pasirodė 2002 metais netoli Hjustono, bet jos buvo atpažintos tik praeitais metais kaip Nylanderia fulva rūšies skruzdės, kilusios iš šiaurės Argentinos ir pietų Brazilijos. Jų rūšies nustatymas užtruko ilgokai, kadangi šios rūšies skruzdės-darbininkės yra identiškos kitai Karibų pamišėlių skruzdžių rūšiai.
Pietų JAV gyventojų džiaugsmui, galima pranešti, kad šios skruzdės pamišėlės negali greitai daugintis savarankiškai, mat tam, kad jų populiacija didėtų, reikia fizinių sąlygų, kuriose būtų pūvančios medienos. Tačiau vietovėse, kur šios skruzdės yra randamos, jos išvaro tose vietose įprastų skruzdžių kolonijas.
Todėl taip sukuriamos palankios sąlygos naujų skruzdžių invazijai, nes gimtieji tų kraštų gyviai įprastai turi didesnius kūnus, kai tuo tarpu invazinės skruzdės pasižymi itin mažu sudėjimu.