Didelis darbas paprastai suskirstomas į keletą mažesnių. Taip daroma ir kuriant filmus, kai sudėtingus efektus formuoja keli šimtai kompiuterių.
Kiekvienas kompiuteris tam tikrą laiką stovi įjungtas, nors tuo metu juo niekas nedirba. Nusprendus išgerti puodelį kavos įrenginį galima panaudoti bendram tikslui, juolab kad tikslas iš tikrųjų kilnus – vaistų nuo mirtinų ligų paieška.
Kova su bioterorizmu
Prisidėti prie vaistų nuo raupų ir vėžio paieškos gali kiekvienas žmogus, besinaudojantis internetu.
„Patriot Grid“ – interneto projektų tinklas, kovojantis su šiuo metu labai aktualia problema – bioterorizmu. Sutelkti internautų kompiuteriai laisvu metu ieško vaistų nuo labai pavojingų ligų. Įdomu tai, kad šio pasaulinio superkompiuterio galia išties įspūdinga. Pavyzdžiui, beveik prieš metus pradėtas projektas, kurio dalyviai analizavo juodligės užkratą, buvo baigtas per kelias savaites. Dirbant įprastomis priemonėmis, jis būtų trukęs daugybę metų.
Norėdami dalyvauti šiuo metu aktyviuose vaistų nuo vėžio ir raupų paieškos projektuose, iš svetainės http://www.grid.org atsisiųskite apie 1 MB programą „UD Agent“. Užsiregistruokite, pasirinkite, kuriame projekte norite dalyvauti. Tai, kad „UD Agent“ įdiegta, primena tik ekrano kampe matoma nedidelė piktograma ir ekrano užsklanda.
Drauge su operacine sistema įkraunama „UD Agent“ programa veikia labai paprastai. Pirmiausia iš „United Devices“ tarnybinių stočių ji atsisiunčia truputį duomenų. Juos programa analizuoja tik tada, kai kompiuteriu niekas nedirba. Gautus rezultatus „UD Agent“ programa vėl siunčia tarnybinei stočiai.
Duomenų analizė – vaistų ir viruso tarpusavio ryšio modeliavimas. Modeliuojamas molekules galima stebėti programos grafiniame lange, taip pat nustatyti, kad "UD Agent" veiktų visą laiką, foniniu režimu ar tik nurodytu laiku. Programą galima suderinti taip, kad ji veiktų kaip ekrano užsklanda.
Laimėjimai
Šiuo metu „UD Agent“ programa įdiegta daugiau nei į 2,6 mln. kompiuterių, o ja naudojasi apie 1,1 mln. įrenginių. Šie skaičiai rodo, kad „UD Agent“ paprastai įrašoma daugiau nei į vieną kompiuterį.
Įdomu tai, kad JAV gynybos departamento remtas vaistų nuo raupų paieškos projektas turi kuo pasigirti: naudojantis daugiau kaip 2,5 mln. viso pasaulio kompiuterių ištekliais, pernai per kelis mėnesius pavyko atlikti didelį darbą, kuris būtų trukęs daugybę metų. Iš 35 milijonų potencialių vaistų molekulių po ilgų skaičiavimų atrinktos ir pradėtos išsamiau nagrinėti 44.
Žali žmogeliukai
„Yra tik dvi galimybės – arba mes visatoje vieni, arba ne. Ir abi jos – siaubingos“, – sakė Arthuras Clarkas.
SETI (The Search for Extraterrestrial Intelligence) – mokslinis tyrimas, kuriuo siekiama nustatyti, ar iš tiesų egzistuoja gyvybė už Žemės ribų. Šio tyrimo dalyviai tiria iš žvaigždžių sklindančius radijo signalus.
Žemę pasiekia daugybė radijo signalų. Dauguma jų – natūralios kosminės kilmės. Signalus priima didžiausias pasaulyje Arecibo radioteleskopas, esantis Puerto Rike. Signalai įrašomi į juostas, kurios vėliau apdorojamos skaitmeniniu būdu. Tačiau SETI projektui skirti superkompiuteriai nepakankamai galingi, kad susidorotų su milžinišku informacijos kiekiu, o investuoti į naujus paprasčiausiai per brangu.
Po ilgos rėmėjų paieškos pradėtas SETI@HOME projektas, iš karto sulaukęs didelio internautų dėmesio. Į vartotojo kompiuterį įdiegta programa analizuoja radijo signalus ir bando atskirti vadinamąjį kosminį triukšmą nuo „protingų“ signalų.
Kiekvienas internautas, norintis prisidėti prie šio projekto, iš http://setiathome.ssl.berkeley.edu/ svetainės turėtų atsisiųsti panašią į „UD agent“ programą.
SETI@HOME veikia kaip ekrano užsklanda: kai kompiuteriu niekas nedirba, programa internetu paprastai atsisiunčia ne daugiau kaip 300 KB duomenų, juos išanalizuoja ir rezultatus išsiunčia SETI tarnybinei stočiai.
Nors nuo 1999 metų SETI@HOME dalyviai nesugebėjo išgirsti ateivių balso, tačiau rankų jie nenuleidžia. Vertinant kosminiais mastais, keleri projekto gyvavimo metai – tik akimirksnis.
Per artimiausius dvejus metus planuojama papildyti SETI projektą – pradėti analizuoti dar vieno radioteleskopo duomenis. Projekte dalyvauja daugiau kaip du milijonai kompiuterių.