Lazerio spinduliai ir mikrobangų lėkštės yra naujausi ginklai kovoje dėl milisekundžių blankiame, didelio greičio ir kompiuterio vykdomų finansinių operacijų pasaulyje.
Finansų makleriai, kurie uždirba pinigus, išnaudodami smulkius ir itin greitus kainų pokyčius (angl. High freaquency trading), dabar nuo JAV atsisuka į Europą ir Aziją, rašo naujienų agentūra „Reuters“.
Paleista pirmoji mikrobangų jungtis tarp Londono ir Frankfurto, transakcijos laiką sutrumpino 40 proc. palyginus su optinių kabelių teikiama sparta.
Užkulisiuose konkurentai stengiasi nurėžti tūkstantasias sekundės dalis maršrutuose link Maskvos, Honkongo ir Tokijo. Vis dėlto, investuotojai kaltina „greituolius“ maklerius dėl perdėtų rinkos pokyčių, įskaitant ir didižiausią aukso kainos smukimą praėjusį mėnesį.
Tokie kaltinimai nemažina konkurencijos tarp maklerių, o komunikacinių paslaugų tiekėjai ieško būdų kaip dar labiau didinti duomenų perdavimo greitį.
Lazerinio spindulio technologija, sukurta JAV karinių pajėgų komunikacijai su su reaktyviniais naikintuvais, po kelių mėnesių bus naudojama siekant sujungti Didžiąją Britaniją ir Vokietiją.
„Čia bus investuota daugiausia pinigų per visą bevielio ryšio istoriją“, – sako komunikacijų kompanijos „Anova Technologies“ generalinis direktorius Mike‘as Persico. Ši kompanija siūlo komunikacijas pasitelkus lazerius ir bevieles lėkštes. Tokio projekto paskelbimas prieš jo vykdymą buvo neįtikėtinas reiškinys verslo pasaulyje, nes čia kiekvienas rungiasi dėl greitesnio duomenų perdavimo.
Finansų rinkose reikia būti greičiausiam arba tarp greičiausių, nes vėlavimas sekundėmis reiškia nuostolius.
Lėkščių spiečius
Prieš dešimtmečius pradėjo rastis greitos, paremtos logaritmais prekybos kompanijos, kurios kompiuteriais per sekundę vykdydavo tūkstančius pardavimų ir pirkimų. Perėjimas prie mikrobangų yra kitas žingsnis šioje rinkoje.
Pasak konsultacijų bendrovės „Tabb“ analitikės Rebecca Healey, pernai Europoje greitos prekybos pelno dalis akcijų rinkoje sudarė 39 procentus.
2010-aisias JAV tokia prekyba per kelias minutes vieną akcijų biržos indeksą nusmukdė 10 proc. ir sukėlė sumaištį rinkose. Oponentai teigia, kad reikia didesnės automatinių sandorių kontrolės. Tačiau greitos prekybos atstovai teigia, kad jie rinkoms suteikia likvidumo.
Dabar investuotojai renkasi duomenų siuntimą oru, naudojant mikrobangų lėkštes. Maršrute tarp Londono ir Frankfurto sandorio atlikimo laikas sutrumpėja nuo 8,35 milisekundžių iki 4,6, lyginant su optinių kabelių siūloma sparta. Laikas skaičiuojamas nuo tada, kai pradedamas vyksdyti sandoris ir gaunamas patvirtinimas.
Kompanijos išleidžia dešimtis milijardų statydamos mikrobangų lėkštes tarp finansinių centrų.
Greitis leidžia išnaudoti arbitražą tarp dviejų akcijų biržų centrų, siekiant išnaudoti kainų skirtumus. Pavyzdžiui, akcijoms pingant Vokietijos biržose, kompiuteris jas superka ir parduoda Londono biržose, kol čia jos dar neatpigo arba atvirkščiai.
Lazerio spinduliai
Kompanija „Anova“ kliaujasi lazerine duomenų perdavimo technologija, nes mikrobangos gali nešti tik labai mažą kiekį informacijos ir jas gali trikdyti orų permainos. Naujoji hibridinė sistema apjungia lazerių technologijas ir mikrobangų bevieles lėkštes. Po poros mėnesių šia technologija bus sujungta JAV ir Didžioji Britanija, vėliau maršrutas bus pratęstas iki Vokietijos.
„Anova“ vadovo teigimu ši technologija gali atlikti 300 tūkst. operacijų per sekundę, keliaudama tarp specialių bokštų taip pat greitai kaip ir mikrobangos, tačiau patikimumas prilygsta optinių kabelių siūlomai kokybei.
Optiniai kabeliai gali nešti didesnius kiekius duomenų, o greitų pardavimų makleriai jais naudojasi, kai mikrobangų maršrutus paveikia oro permainos.
Pasala
Vis dėlto, šioje srityje taip pat veikiama šešėlyje. 2010 metais dauguma maklerių investavo į optinių tinklų gerinimą ir jiems pradėjus veikti nesuprato, kodėl konkurentai uždirba daugiau. Pasirodo, kad pastarieji paslapčia sukūrė pirmąjį mikrobangų tinklą.
Šiuo metu yra kuriami nauji būdai kaip aplenkti hibridinį „Anova“ kuriamą tinklą.
„Kai kurie žmonės kalba apie oro balionus ar palydovus, kiti kalba dar beprotiškesnius dalykus“, – sako kompanijos „Windy Apple Technologies“ generalinis direktorius Alexas Pilsovas. Jo kompanija kuria pirmąjį mikrobangų tinklą tarp Niujorko ir Čikagos.
„Nenorėčiau kalbėti, kol dar nesukūrėme ir nepardavėme savo produkto. Netgi tada jūs nieko apie tai nesužinosite“, – detales slepia A. Pilsovas.