Ekspertas, ištyręs nuotrauką, neseniai aptiktą viename Bavarijos (Vokietija) muziejuje, nusprendė, kad pirmasis lėktuvu skridęs žmogus buvo iš Vokietijos į JAV emigravęs Gustave'as Whiteheadas. Dėl tokio skambaus pareiškimo praėjusią savaitę vėl įsižiebė sena diskusija tarp istorikų, o Smithsonian institucija įsiuto, rašo kuhf.org.
Mokslininko tyrimas parėmė teoriją, kad pirmasis žmogus, skridęs valdomu lėktuvu su varikliu buvo ne broliai Wrightai, o imigrantas iš Vokietijos.
Tuo tarpu Smithsonian nacionalinio oro kosminių skrydžių muziejaus atstovai su išvadomis nesutinka.
Istorikas Johnas Brownas, dirbantis lėktuvų konstravimo biure Vokietijoje ir laisvalaikiu užsiimantis istoriniais tyrimais, tikina, kad apie 800 metrų skrydis 15 metrų aukštyje įvyko 1901 metų rugpjūčio 14 dieną – daugiau nei dviem metais anksčiau, nei nuo žemės atsiplėšė brolių Orville'o ir Wilburo Wrightų sukonstruotas lėktuvas.
Tiesa, skrydžio istorija besidomintiems specialistams apie G. Whiteheado pretenzijas į pirmo skridusio žmogaus titulą jau žinoma ne vieną dešimtmetį, tačiau „Bridgeport Herald“ publikuotame straipsnyje, kuriame buvo aprašytas pirmasis skrydis, stigo nuotraukos, kurioje būtų įamžintas skrendantis lėktuvas.
J. Brownas, besikrapštydamas dulkėtoje Bavarijoje esančio muziejaus palėpėje, rado nuotrauką, darytą 1906 metais vykusioje skrydžio inovacijų parodoje. Ir šios nuotraukos fone buvo matomas skrendantis lėktuvas, labai primenantis G. Whiteheado „No. 21“. Ten pat istorikas rado ir gerokai daugiau laikraščių straipsnių, aprašančių skrydį.
„Radau labai daug stulbinančios informacijos apie G. Whiteheadą. Bet nesu didelis aviacijos istorijos autoritetas, todėl viską, ką radau, persiunčiau patiems autoritetingiausiems mano žinomiems istorikams – žurnalo „Jane's All the World's Aircraft“ redakcijai“, – pasakojo J. Brownas.
O šio visame pasaulyje gerbiamo leidinio redaktorius Paulas Jacksonas pareiškė, kad būtent G. Whiteheadas, o ne broliai Wrightai, iš tiesų nusipelno būti vadinamas pirmuoju skridusiu žmogumi. P. Jacksono teigimu, labai jau menkai tikėtina, kad 1901 metais sumelavo „Bridgeport Herald“ žurnalistas ir dešimtys kitų leidinių. Juolab, kad viską patvirtino ir originali nuotrauka.
„Dėl Johno Browno tyrimų nebegalime ignoruoti įrodymų“, – sakė P. Jacksonas. Tuo tarpu Smithsonian nacionalinio oro ir kosminių skrydžių muziejaus direktoriaus pavaduotojas Peteris Jakabas mano, kad įrodymai yra „šiek tiek gluminantys“. Pasak jo, atrastoji fotografija yra pernelyg neryški – mat ji buvo padidinta 3500 procentų.
„Mano manymu, nuotraukoje matoma tai, ką norima matyti. Juk tai nuotraukos, pakabintos ant sienos parodoje, nuotrauka. Ji labai, labai neryški“, – sakė muziejaus atstovas.
P. Jakabas su kolegomis yra tvirtai įsitikinę, kad pirmieji savo sukonstruotu lėktuvu skridę žmonės yra broliai Wrightai. Tą galima įrodyti ir aiškiomis nuotraukomis. O daugybę neiliustruotų straipsnių laikraščiuose apie tai, kad G. Whiteheadas skrido anksčiau, jis menkina.
„Naujienų agentūra AP parašo ir publikuoja straipsnį, kurį vėliau perpublikuoja daugybė ledinių. Bet tai nereiškia, kad kiekvienas iš tų perpublikuotų straipsnių yra originalus, parašytas pagal liudininkų pasakojimą“, – sakė muziejininkas. Ekspertas, ištyręs nuotrauką, neseniai aptiktą viename Bavarijos (Vokietija) muziejuje, nusprendė, kad pirmasis lėktuvu skridęs žmogus buvo iš Vokietijos į JAV emigravęs Gustave'as Whiteheadas. Dėl tokio skambaus pareiškimo praėjusią savaitę vėl įsižiebė sena diskusija tarp istorikų, o Smithsonian institucija įsiuto.
Tiesa, G. Whiteheado skrydžio pirmumo teorijos šalininkai turi savą paaiškinimą dėl ko visuose pasakojimuose apie pirmąjį skridusį žmogų dominuoja broliai Wrightai: pasak jų, Smithsonian institucijos aplink brolių Wrightų istoriją pastatė ištisą imperiją.
Jeigu įeitumėte į Nacionalinį oro ir kosminių skrydžių muziejų, pirmasis dalykas, kuris kristų jums į akis, būtų Wrightų lėktuvas – jį muziejus už 1 JAV dolerį iš pačių konstruktorių įsigijo 1948 metais. P. Jacksonas sako, kad esama ir papildomų aplinkybių.
„Muziejus turėjo sutarti su Orville'iu Wrightu, kad jie niekada nesakys, kad koks kitas žmogus anksčiau yra skridęs lėktuvu su varikliu“, – aiškina P. Jacksonas. Jo manymu, įrodymų prie sienos remiamas muziejus atsidūrė labai nepatogioje padėtyje: pripažinus, kad pirmasis skrido G. Whiteheadas, muziejus netektų vieno iš vertingiausių savo eksponatų.