Pasaulis keičiasi kaip niekada greitai ir pastaraisiais metais kelios technologijos iš fantastikos pasakojimų ir tyrimų laboratorijų persikėlė į realybę, rašo BBC.
Šios naujosios technologijos, kartu su demografiniais pokyčiais ir globalizacija turės reikšmingą poveikį ateities smulkiojo ir vidutinio verslo įmonėms. Kas galėjo pagalvoti, kad tokius pažangius elektronikos prietaisus kaip GPS navigacija, kuri dar prieš dešimtmetį atrodė tarsi iš fantastikos srities, šiandien naudosime kasdieniame gyvenime?
Net ir planšetiniai kompiuteriai, pranašiškai parodyti režisieriaus Stanley Kubricko 1968 metų filme „2001: Kosminė odisėja“, taip pat buvo įsivaizduojamo pasaulio dalis. Tačiau šiandien esame kur kas labiau susipažinę su šiuo prietaisu ir naudojame jį tiek versle, tiek pramogoms.
Visuomet sudėtinga nuspėti technologinės plėtros poveikį, bet jau dabar matome, kaip netolimoje ateityje pasikeis mūsų veiklos būdai.
Robotai į pagalbą
Daugelis biuruose paprastai atliekamų užduočių nesunkiai gali būti atliktos ir namuose, juk dabar be jokių suvaržymų skaitome ar aptarinėjame įvairiausius dokumentus, taip pat turime galimybę organizuoti vaizdo konferencijas, BBC rašo buvęs Europos kosmoso agentūros (EKA) mokslininkas Alastairas Reynoldsas.
Tačiau kur kas labiau jaudinanti pažanga yra robotų dalyvavimas šiose konferencijose. Palyginti nesudėtingas sistemas su filmavimo kameromis, mikrofonais, garsiakalbiais ir ekranais naudojame jau šiandien. Chirurgai naudojasi šių robotų pagalba, kad „patektų į“ už kelių tūkstančių kilometrų esančias palatas.
„Be abejo visuomet bus tokių atvejų, kai norėsime geriau patys būti tam tikroje vietoje, bet nuotoliniai robotai gali iš tiesų turėti reikšmingų pasekmių, – teigia A. Reynoldsas. – 3D matymo, jutiminių technologijų ir robotų kontrolės derinys ateityje apskritai gali panaikinti fizinio asmenų dalyvavimo būtinybę.“
Virtualiai fizinis verslo centras
Tradicinę verslo centrų evoliuciją paskatino visų pamėgtų prekybos įstaigų žlugimas visame pasaulyje. Apie 37 proc. visų Didžiosios Britanijos smulkiųjų ir vidutinių įmonių mano, kad po 50 metų tradiciniai verslo centrai išnyks, o tradicinį apsilankymą parduotuvėje pakeis vaikščiojimas tarp prekystalių virtualioje erdvėje.
„Tiesą sakant, robotų technologijos ir išplėstoji realybė (angl. augmented reality, AR) gali atverti galimybes hibridiniams finansų centrams, kurie vienu metu egzistuoja tiek fiziniame, tiek virtualiame pasaulyje“, – mano A. Reynoldsas.
Nuolatinės buvimo vietos neturinčios smulkios ir vidutinės įmonės gali išsinuomoti erdvę gatvėje ir vėliau ją pripildyti virtualiomis prekėmis ar paslaugomis. Įsivaizduokite šimtus klientų, esančių tuščioje parduotuvėje vienu metu ir matančių skirtingas papildytos realybės aplinkas.
„Galime susigundyti ir manyti, kad tradicinius verslo centrus visiškai pakeis elektroninis dalyvavimas, bet kartu turime įvertinti ir tai, kad žmonėms paprastai patinka bendrauti tarpusavyje“, – tvirtina A. Reynoldsas.
Pasaulinė prekyba ir prekių pristatymas
Nelikus prekybos apribojimų, kuriuos iki šiol nustatinėjo valiuta ir valstybių sienos, ir išpopuliarėjus daugiakalbei, daugiakultūrei darbo jėgai, galinčiai dirbti keliose skirtingose laiko juostose, daugeliui smulkių ir vidutinių įmonių taps nenaudinga ir nebūtina susieti savo veiklą su viena konkrečia šalimi.
Vis dėlto verslo pasaulyje kyla realių grėsmių, ypač ten, kur intelektinė nuosavybė tampa ilgalaikio konkurencinio pranašumo šaltiniu. Pasak A. Reynoldso, antriniai pasauliai laikui bėgant ir toliau bus plėtojami ir taps labiau realistiški.
„Šiose virtualiose erdvėse veikiančios ekonomikos neišvengiamai taps labiau kompleksinėmis ir turės savo institucijas bei galiojančius įstatymus“, – prognozuoja ekspertas.
Anot jo, naudojant technologijas, vienas po kito bus panaikintos visos kliūtys smulkiam ir vidutiniam verslui įsitraukti į tarptautinę prekybą. Realaus laiko vertėjai plečiasi rinkoje per išmaniųjų telefonų programėles, o pramoniniai 3D spausdintuvai gali vieną dieną pakeisti didžiąją dalį šiuo metu egzistuojančios gamybos bazės. Šie spausdintuvai leis „atspausdinti“ sudėtingus vartotojų prietaisus, tokius kaip automobiliai ar skalbimo mašinos. JAV karinės pajėgos jau stato pirmąsias 3D spausdinimo laboratorijas Afganistane.
Jei netolimoje ateityje kiekvienas asmuo savarankiškai galės užsisakyti ir „atsispausdinti“ prekes, tai smarkiai pakenks pasaulinei gamybai. Be to, kariniai tyrimų ir plėtros projektai iš dalies yra kalti dėl to, kad buvo smarkiai patobulintos transporto priemonės, kurioms nereikia vairuotojo. Trys JAV valstijos jau legalizavo automobilius be vairuotojų, kurių naudojimas ateityje gali smarkiai pakeisti prekių ir paslaugų tiekimą.
Dirbtinis intelektas
Šie pasiekimai tėra dalis platesnės technologinės krypties, kur savarankiškos robotų technologijos vaidins vis svarbesnį vaidmenį mūsų gyvenimuose. Robotai naktimis jau atlieka valymo darbus Tokijo dangoraižiuose.
„Nors visuomet išliks užduočių, kurias žmogus gali atlikti geriau, nėra jokios abejonės, kad per ateinančius kelis dešimtmečius robotai taps dažniau sutinkami pagalbininkai mūsų gyvenimuos“, – mano A. Reynoldsas.
Nuspėti technologijų ateitį niekada nėra taip lengva, tačiau pradėję galvoti apie ateitį jau dabar ir pradėję suvokti mūsų laukiančius pavojus ir iššūkius, galime pasiruošti tam, kad šioms technologijoms pasirodžius, nebūtume pasiruošę jas priimti.