Šiomis dienomis išmanieji telefonai ir kompiuteriai gali daug – parodyti, kurioje vietoje esate, kur pigiausia kava ar šilčiausias oras. Tačiau paprašykite savo telefono ar kito išmaniojo įrenginio nusakyti skanios garuojančios kavos aromatą ar aptikti puikaus kvapo sriubą. Ar tai jis gali?
Anot IBM, per ateinančius penkerius metus kompiuteriai ir kiti prietaisai patobulės taip, kad galės įvardyti visus penkis žmogaus pojūčius: regą, klausą, lytėjimą, skonį, uoslę. Tokios ateities vizijos pateikiamos IBM pristatytame ateinančių penkerių metų tendencijų „5 in 5“ sąraše, kuriame naujosios technologijos įvardijamos kaip kognityvinės.
„Tai visiškai kitoks požiūris į kompiuterius, – Mashable.com tinklalapiui teigė IBM viceprezidentas Bernie Meyersonas. – Žmonės turi kitaip žvelgti į duomenų apdorojimą ir privalo suprasti, kad gali ne tik fotografuoti ir pateikti nuotrauką, tačiau taip pat ją apdoroti kaip labai aukšto lygio objektą.“
Regėjimas
Penki pateikti jutimai – labai svarbi dalis kuriant kognityvinį mechanizmą, kuris suvokia pasaulį taip pat kaip žmogus. Pavyzdžiui, kognityvinis prietaisas galės ne tik matyti paveikslą, bet ir įmins, kokio autoriaus jis yra bei nustatys tai originalas ar klastotė.
Lytėjimas
Netolimoje ateityje galėsite liesti savo telefonus ir jausti medžiagas, kurias matote. Vadinasi, eškodami tam tikros prekės virtualioje parduotuvėje vos tik palietę telefono ekraną pajusite jos tekstūrą ir įsitikinsite, ar perkamas produktas kokybiškas.
Klausa
Taip pat artimiausiais metais mechanizmai galės prognozuoti tam tikrus įvykius ir supras, ko nori, pavyzdžiui, kūdikis. Dėl to tėvams bus paprasčiau suprasti, kada jų vaikas alkanas ar pavargęs.
Skonis
Mechanizmas, kuriame veiks skoniui jautrūs jutikliai, galės nustatyti tikslią cheminę maisto struktūrą ir įminti, kodėl žmogus mėgsta vieną ar kitą patiekalą. Tai padės maistą rinktis atsakingiau.
Uoslė
Specialūs jutiminiame prietaise įmontuoti sensoriai jau po penkių metų gebės nustatyti kvapus ir nusakyti, ar jie pavojingi žmogui.
Šios IBM prognozės atrodo kiek miglotai, tačiau technologijos tobulėja taip greitai, kad sunku dvejoti jų tikslumu.