Naujausios technologijos šiandien nėra vien tik mados ir patogesnio gyvenimo vaikymasis, jos gali būti net labai naudingos praktiškai. Tai įrodo šie pavyzdžiai.
Kaip telefonai su „Android“ gelbėjo Amazonės miškus...
Surui gentis, gyvenanti Brazilijos Amazonės miškuose, prieš kelerius metu suko galvas, kaip išgyventi, kai aplink girdėti vien elektrinių pjūklų gaudesys. Tačiau tada pasirodė „Google Earth“ komanda, kuri sugalvojo, kaip gentis galėtų užsidirbti pinigų ir išlaikyti savo žemes. Jie buvo aprūpinti išmaniaisiais telefonais su „Android“ operacine sistema ir apmokyti jais naudotis. Su telefonais genties žmonės galėjo pardavinėti savo geografinei sričiai skirtas išmetamo anglies dioksido kvotas kitoms valstybėms, nes patys jokios pramoninės taršos nevykdė. Dabar kompanijos iš viso pasaulio, viršijančios leistinas metines taršos normas, perka taršos kvotas iš Surui genties.
Kaip kilnojamos saulės elektrinės skurdžių šalių gyventojams elektrą tiekė...
Daugiau nei pusantro milijardo žmonių visame pasaulyje gyvena be elektros, tai yra maždaug 25 proc. visos Žemės populiacijos. „Portable Light Project“ – pigus būdas bent minimaliai gauti elektros besivystančiose šalyse. Paketas, į kurį įeina lanksti saulės energiją sugerianti panelė, įkraunamos baterijos, USB lizdas ir ryški LED lemputė, kainuoja vos 16 JAV dolerių. Tokios šviesos pakanka skaityti knygai, ruošti namų darbams ar užsiiminėti kita veikla.
Kaip „iPod“ grotuvai nuo Alzheimerio gydė...
Muzika visada buvo laikoma viena terapijos formų Alzheimerio liga sergantiems žmonėms. Socialinis darbuotojas iš Longailendo, vardu Danas Cohenas, pastebėjo, kad vaikystės laikų muzika jo slaugomiems pacientams padeda jaustis laimingiems ir būti aktyviems. Tad netrukus pacientams pradėjo siūlyti įsigyti „iPod“ muzikos grotuvus, kuriuose vėliau sukurdavo jų mėgstamų kūrinių grojaraščius. Eksperimentas pasiteisino ir daugybė slaugytojo pacientų bei jų artimųjų liko patenkinti rezultatais.
Kaip mobilioji programėlė avarijų skaičių mažino...
Vienas iš keturių nelaimingų atsitikimų kelyje nutinka, kai vairuojant naudojamasi mobiliaisiais telefonais, be to, tokių nelaimingų nutikimų skaičius nuolat auga. Trumpųjų žinučių rašymas – bene didžiausias pavojaus sukėlėjas vairuojant. Taigi, tam pažaboti buvo sukurta „OneProtect“ mobilioji programėlė, kuri išjungia SMS rašymo ir skaitymo funkciją, kai tik GPS užfiksuoja, kad judate didesniu nei 24 km/h greičiu.
Kaip mobilieji telefonai Indijoje sveikatos priežiūrą gerino...
Nepaisant to, kad Indija skelbiasi turinti gerai išvystytą sveikatos priežiūros sistemą, kai kurie šalies regionai kenčia nuo medikų pravaikštų. Kad to išvengtų, viena ne pelno siekianti organizacija sukūrė sistemą, sekančią medicinos darbuotojų mobiliuosius telefonus ir, jei šie pernelyg dažnai nutolsta nuo regiono, kuriam priklauso, apie tai pranešama aukštesnėms instancijoms.
Kaip telefonai nuo maliarijos gelbėjo...
Laiku nesusirūpinus situacija maliarijos protrūkis gali akimirksniu paplisti didelėje teritorijoje. Todėl kai kuriose Afrikos dalyse egzistuoja mobilioji sistema, su kuria vos per tris minutes apie artėjančią epidemiją galima pranešti visoms apskrities ligoninėms, o šios gali informuoti gyventojus. Anksčiau žinia apie galimą maliarijos protrūkį geriausiu atveju pasklisdavo per kelias savaites.
Kaip studentas Peru vandenį valė...
Kelionės po Peru metu Kim Chow pastebėjo, kad daugybė žmonių rizikuoja sveikata gerdami abejotinos švaros vandenį. Taigi kartu su bendrakursiais jis sukūrė pigiausią maišytuvą rinkoje, kuris išfiltruoja ir vartojimui pateikia švarų vandenį. Šiuo metu tikimasi, kad tokie vandens maišytuvai ateityje švariu geriamuoju vandeniu aprūpins per 780 milijonų gyventojų visame pasaulyje.
Kaip robotizuota ranka padeda aptikti krūties vėžį...
Ši robotizuota ranka, pavadinta „Med Sensation“, turi įmontuotus ultragarso jutiklius, kurie čiupinėjant moters krūtį automatiškai aptinka įtartinus gumbelius ir pakitusius limfmazgius. „Singularity“ universiteto mokslininkai sukūrė šią ranką, kad suteiktų galimybę dėl krūties vėžio pasitikrinti moterims, kurios negali nueiti pas specialistą.