Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 28 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 27 d. 17:47
Lietuvos inovacijos 2024-aisiais: informacinių ir ryšių technologijų proveržis bei sustiprėjusi startuolių ekosistema
Gruodžio 27 d. 11:36
Kaip ištaisyti „Universal Clipboard“ problemą „macOS“
Gruodžio 26 d. 11:22
Prenumeratoms – vidutiniškai 700 eurų per metus: kaip jas pagaliau atšaukti?
Gruodžio 25 d. 11:23
Tyrimas atskleidė, kad dėl DI autoriai gali netekti beveik ketvirtadalio pajamų
Gruodžio 24 d. 11:13
Kaip šventiniu laikotarpiu apsipirkti saugiau?
Gruodžio 23 d. 17:33
Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai: būdas kovoti su šventiniu stresu?
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Graikai pademonstravo neišsenkantį pigios energijos šaltinį?

Publikuota: 2012-10-23 13:01
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Nuo pat 1989 metų, kuomet pažangiausi pasaulio elektrochemikai Martinas Fleischmannas ir Stanley Ponsas gerokai pasiskubinę paskelbė pasauliui apie „šaltosios sintezės“ reiškinio stebėjimą mėgintuvėlyje savo laboratorijoje, ieškoma atsakymo į labai svarbų klausimą: ar šaltoji sintezė įmanoma?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Nuo pat 1989 metų, kuomet pažangiausi pasaulio elektrochemikai Martinas Fleischmannas ir Stanley Ponsas gerokai pasiskubinę paskelbė pasauliui apie „šaltosios sintezės“ reiškinio stebėjimą mėgintuvėlyje savo laboratorijoje, ieškoma atsakymo į labai svarbų klausimą: ar šaltoji sintezė įmanoma?

Šaltoji sintezė, dar vadinama mažos energijos atomine reakcija (Low Energy Nuclear Reaction, LENR) teoriškai yra elementų susiliejimas (bet ne įprastinė cheminė reakcija) „normalioje“ temperatūroje, šio proceso metu išskiriant daugiau energijos, nei sunaudota elementams sujungti, rašo forbes.com.

Tokia idėja yra be galo patraukli, nes ją realizavus žmonija teoriškai turėtų beveik neišsenkantį neįtikėtinai pigios energijos šaltinį. Tiesa, praktiškai tikriausiai susidurtume su tam tikromis pasekmėmis – tarša, radiacija, tačiau iki technologijų išvystymo to niekas nežino.

Tuo tarpu karštoji sintezė yra procesas, kurio metu elementai sujungiami esant tokioms temperatūros ir slėgio sąlygoms, kokios natūraliai stebimos tik žvaigždėse.

Graikai pademonstravo neišsenkantį pigios energijos šaltinį?

Karštoji sintezė (vėlgi, teoriškai) pagamintų daugiau energijos nei jos reikėtų sintezės sąlygoms sukurti, tačiau tos sąlygos yra tokios ekstremalios, jog joms tikrai nepakaktų paprasto mėgintuvėlio – reikėtų namo dydžio aparatūros ir dar didesnių pastatų, kuriose ta aparatūra būtų laikoma, taigi, reaktorius būtų didžiulės gamyklos dydžio – galbūt kaip amerikietiškoji National Ignition Facility (NIF). Be to, tikrai žinoma, kad karštosios sintezės proceso metu susidarytų radioaktyvių liekanų.

Deja, paaiškėjo, kad M. Fleischmanno ir S. Ponso eksperimento nepavyksta patikimai atkartoti. Todėl po mokslininkų pranešimo kilusioje akademinėje sumaištyje abiejų specialistų reputacija buvo sužlugdyta, o tyrimų sritis buvo priskirta „marginaliniam“ mokslui – kartu su amžinojo variklio, telekinezės ir antigravitacijos tyrimais.

Ir nors vyraujantį mokslą tokia situacija, panašu, visiškai tenkino, kol „rimti“ mokslininkai milijardus dolerių leido „karštosios“ sintezės tyrimams (esama netgi manančių, kad šaltoji sintezė buvo marginalizuojama sistemingai, tyčia nuvertinama tvirtas pozicijas užimančių mokslininkų), keletas mokslininkų atskalūnų šaltosios sintezės tyrimų nenutraukė, o per kelis pastaruosius metus buvo sukaupta duomenų, kurie rodo, kad šaltoji sintezė visgi gali ir nebūti pramanas.

Žodis „gali“ šiuo atveju panaudotas sąmoningai, nes esami duomenys, nors ir perspektyvūs, nėra visiškai įtikinami.

Praėjusiais metais visame pasaulyje garsiai nuskambėjo naujiena apie italą išradėją Andrea Rossi, kuris pasiskelbė sukūręs šaltosios sintezės aparatą, kurį jis pavadino Energijos katalizatoriumi („E-Cat“). Nuo to laiko praėjo daugiau nei metai, per kuriuos A. Rossi surengė vieną-kitą neįtikinamą demonstraciją (didžiausia ir mažiausiai įtikinama vyko praėjusių metų spalio 28 dieną). Bet, nepaisant viso triukšmo žiniasklaidoje, „E-Cat“ vis dar pagrįstai galima vadinti produktu, pagamintu iš pažadų.

O iš visų kitų bendrovių, kurios pasiskelbė vystančios šaltosios sintezės tyrimus, išsiskiria tik viena – Graikijoje įsikūrusi „Defkalion Green Technologies“.

Pačioje veiklos pradžioje „Defkalion“ mokslininkų grupė bendradarbiavo su A. Rossi įkurta „Leonardo Corporation“, tačiau kiek daugiau nei prieš metus jų draugystė atšalo dėl kol kas nežinomų priežasčių. Nuo tada „Defkalion“ išplatino kelis pranešimus spaudai ir minimalų kiekį aiškios informacijos... bet prieš kelias dienas viskas pasikeitė.

Spalio 18 dieną „Defkalion“ publikavo du dokumentus: nepriklausomo eksperto ataskaitos santrauką ir išsamią jų sistemos bandymų ataskaitą, kurioje šių metų rugsėjį Graikijoje vykusių bandymų trečiųjų šalių liudininkų pavardės buvo paslėptos.

Ataskaitos labai įdomios. Štai kelios nepriklausomo liudininko išvados iš veiklos santraukos:

  1. „Defkalion“ sugebėjo pademonstruoti energijos perteklių.
  2. Mokslininkams pavyko parodyti, kad jie gali pilnai valdyti reakciją: ją pradėti, sustabdyti, sustiprinti, susilpninti.
  3. Jie sugebėjo pademonstruoti, kad reakcija yra priklausoma nuo vandenilio dujų.
  4. Reaktoriaus turinys buvo išimtas, jis svėrė 59 gramus – didžiąją šios masės dalį sudarė keraminis kiautas. Taigi, panašu, kad reakcijos metu gaminama daugiau energijos nei išsiskirtų bet kokios žinomos cheminės reakcijos eigoje naudojant tokį medžiagų kiekį. Tai verčia manyti, kad vyksta atominiai procesai.
  5. Visuose surinktuose duomenų rinkiniuose buvo klaidų ruožai, kurie dar nėra visiškai išanalizuoti. Vykdant detalią duomenų analizę tai turės būti sprendžiama.
  6. Panašu, kad „Defkalion“ nuoširdžiai bando tiksliai išmatuoti ir pademonstruoti savo technologijos veikimą bei yra tikri, kad sugebės naudingumo koeficientą, kuris yra didesnis už vieną (NK>1), palaikyti pakankamai ilgai, kad būtų atmesta bet kokia cheminės reakcijos galimybė.

Paskutinis sakinys – labai svarbus. Bet ataskaitoje išsiskiria ir kitas sakinys:

Preliminariais duomenimis, reaktoriaus veikimo NK yra gerokai didesnis už 3.

O tai – potencialiai milžiniškos svarbos naujiena. Nepriklausomas liudininkas, tvirtinantis, kad sistema gamina triskart daugiau energijos nei į ją įdedama – labai rimtas pareiškimas. Bet lieka klausimas: o kas gi buvo tas nepriklausomas liudininkas.

Ataskaita buvo parašyta PDF formatu, o peržiūrėjus dokumento techninius duomenis pavyko išsiaiškinti, kad jis nebuvo labai akylai suredaguotas, taigi, išaiškėjo, kad dokumento autorius yra Michaelas A. Nelsonas, turintis 30 metų darbo patirties JAV agentūroje NASA.

Susisiekus su M. A. Nelsonu paaiškėjo, kad jis bandymuose dalyvavo ne kaip NASA, o kaip „Free Energy Foundation“ atstovas. Šis fondas apmokėjo mokslinių interesų genamo M. A. Nelsono kelionės išlaidas.

M. A. Nelsonas tiesiog norėtų žinoti, ar šaltoji sintezė yra realus dalykas ir jis dirba kaip nešališkas ekspertas, bandantis nustatyti, kas šiuo klausimu yra realu. Tik tiek. Jis nebando ko nors kritikuoti ar ką nors pabaigti, jis daro tai, ką daro tikri mokslininkai: tiria dalykus, kurie yra įdomūs.

Prieš darant kokias nors išvadas apie tai, kiek M. A. Nelsono žodžiai suteikia patikimumo šaltosios sintezės reiškiniui, dar kartą juos perskaitykite: kad rezultatai atrodo labai perspektyvūs, bet reikalingi ir tolimesni tyrimai.

Tolimesnių tyrimų poreikio priežastis akivaizdi: nustatymas, ar energijos pagaminama daugiau nei jos įdedama, yra ne pats lengviausias darbas. Tam reikalinga daug įrangos, svarbus pasiruošimas, kurio „Defkalion“ testų metu nebuvo atlikta. Tai tikrai nereiškia, kad bandymais buvo manipuliuojama – tiesiog bandymų aplinka nebuvo tokia vienareikšmiška, kokios reikia norint gauti nepaneigiamų įrodymų.

Bet kuriuo atveju, „Defkalion“ atlikti bandymai yra patys išsamiausi ir atviriausi šaltosios sintezės testai, juos stebėjo žmogus, kurį galima neabejojant pavadinti rimtu mokslininku.

Taigi, panašu, kad šaltoji sintezė, kaip reiškinys, gali būti reali, ji gali generuoti energiją ir jos perspektyvos yra kur kas geresnės nei buvo prieš savaitę. O dabar, siekiant išjudinti beužgimstančią šaltosios sintezės rinką, reikia sulaukti, kol kiti šios rinkos dalyviai – ypač A. Rossi ir jo „Leonardo Corporation“ atviriau parodys, ką jie slepia.


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama