Šį mėnesi mokslo recenzentų patikrinimą sėkmingai atlaikė ir buvo publikuoti du svarbūs tyrimai, sumušę ankstesnį teleportacijos nuotolio rekordą. Kinijos mokslininkai paskelbė 97 km atstumu teleportavę fotonus, o Kanarų salose dirbantys mokslininkai teleportavo taip pat fotonus, tik atstumas tarp salų, kuriose dirbo skirtingi komandos nariai, buvo 140 kilometrų. Abu eksperimentai atlikti šiais metais ir visai neseniai buvo aprašyti žurnale „Nature“, rašo zdnet.com.
Austrijos mokslų akademijos ir Vienos universiteto mokslininkai tvirtina, kad jų darbas kuria pasaulinės kvantinės komunikacijos pagrindą.
Tyrimui vadovavęs Antonas Zeilingeris sakė: „Mūsų eksperimentai parodo, kokios brandžios yra šiandieninės kvantinės technologijos ir kokios jos gali būti naudingos praktiškai. Kitas žingsnis – atlikti kvantinę teleportaciją per palydovą – tai atvertų duris pasaulinei kvantinei komunikacijai“.
Kvantinė teleportacija – tai ne toks fizinis procesas, kokį jį įsivaizduojame iš senų fantastinių filmų ar naujesnių kompiuterinių žaidimų. Netgi teiginys, kad informacija yra „siunčiama“ teleportacijos būdu faktiškai nėra teisinga, bet dėl kalbos ribotumų sunku tai pasakyti kitaip nenaudojant daugybės žodžių.
Kvantinis susiejimas
Norint suvokti kas vyksta, visų pirma reikia suprasti kvantinio susiejimo sąvoką. Tai – savybė, atsirandanti, kai du ar daugiau kvantiniai bitai apjungiami taip, kad viskas, kas nutinka vienam iš jų, nedelsiant sukels pokytį kitame. Tokios poros neretai kuriamos padalinant fotoną į dvi dalis, taip sukuriant susietą porą.
Teoriškai svarstoma, kad labai tolimus susietus fotonus galėtume naudoti saugiam ir greitam informacijos siuntimui itin dideliais atstumais, tokiu būdu iš esmės sukuriant kvantinį internetą. Tačiau padaryti sunkiau nei pasakyti.
Paprastai kvantinė komunikacija vykdoma per mums jau pažįstamus ir plačiai naudojamus optinius laidus. Tačiau šiuo atveju atstumas tarp kvantinių bitų buvo toks didelis, kad naudojant optinius laidus, pasak mokslininkų, signalo praradimas būtų pernelyg stiprus. Todėl fotonai buvo siunčiami lazeriais, tiesiai per atmosferą. Vienas iš eksperimentą vykdžiusios grupės mokslininkų Xiao-song Ma sakė: „Kvantinės teleportacijos 143 km atstumu realizavimas buvo didžiulis technologinis iššūkis. Svarbus žingsnis siekiant tikslo buvo metodo, pavadinto „active feed-forward“, taikymas. Didelio atstumo eksperimente jį taikėme pirmą kartą. Jis padėjo mums padvigubinti perdavimo spartą“.
Taikant šį metodą mokslininkai kartu su kvantine informacija duomenis siunčia įprastiniu būdu – duomenų gavėjui tai suteikia galimybę efektyviau iššifruoti perduot signalą.
A. Zeilingeris pareiškė, kad jo vadovaujama grupė pradėjo bendradarbiavimą su kolegomis iš Kinijos mokslų akademijos siekiant bendromis pajėgomis vykdyti kvantinio palydovo misiją.