Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 27 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 27 d. 11:56
Dvi medalio pusės: technologijos sukelia vienatvę ar ją palengvina?
Lapkričio 27 d. 08:16
Ar plaunant elektromobilį, gali nutrenkti elektra? Ką būtina žinoti?
Lapkričio 26 d. 20:28
Augant eismo spūstims, infrastruktūros pokyčių neužteks: būtina keisti keliavimo įpročius
Lapkričio 26 d. 17:52
Kad 3D spausdintuvai mokyklose nedulkėtų – naujų technologijų mokosi ir mokytojai
Lapkričio 26 d. 14:19
Ar dirbtinio intelekto sistemų kūrėjai atsako už šių sistemų sukeltą žalą?
Lapkričio 26 d. 11:35
Dinamiškas ir universalus: antros kartos „Audi Q5 Sportback“
Lapkričio 26 d. 08:35
„Sony“ pristato antros kartos „Alpha 1 II“ pilno kadro fotoaparatą
Lapkričio 25 d. 20:25
Elektrinis sunkvežimis „Renault Trucks E-Tech T“ viena įkrova nuvažiuos 600 km
Lapkričio 25 d. 17:22
„Sony“ pristato pirmąjį „G Master“ standartinį priartinantį objektyvą su pastovia F2 diafragma
Lapkričio 25 d. 14:49
Apsaugokite savo namus: gyventojų klaidos, kurios traukia vagis, ir ekspertų sprendimai
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

JAV išslaptino Trečiajam pasauliniam karui kelią užkirtusius palydovus

Publikuota: 2011-09-21 07:00
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Balsas.lt
Inf. šaltinis: Balsas.lt

Už kosminę žvalgybą atsakingas JAV Nacionalinis žvalgybos biuras (NRO) pirmą kartą visuomenei parodė Šaltojo karo metu naudotus itin slaptus GAMBIT ir HEXAGON projektų žvalgybinius palydovus, kurie, pasak kai kurių ekspertų, užkirto kelią Trečiajam pasauliniam karui.

 Rodyti komentarus (1)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Už kosminę žvalgybą atsakingas JAV Nacionalinis žvalgybos biuras (NRO) pirmą kartą visuomenei parodė Šaltojo karo metu naudotus itin slaptus GAMBIT ir HEXAGON projektų žvalgybinius palydovus, kurie, pasak kai kurių ekspertų, užkirto kelią Trečiajam pasauliniam karui.

JAV išslaptino Trečiajam pasauliniam karui kelią užkirtusius palydovus

Po 25 metų, kai baigėsi JAV nacionaliniam saugumui Šaltojo karo laikais svarbiausių žvalgybinių palydovų naudojimo programos, JAV Nacionalinio žvalgybos biuro veteranai pagaliau gali parodyti savo žmonoms, vaikams ir anūkams, kuo jie anuomet užsiiminėjo „darbo metu“. Iki pat šio savaitgalio tai buvo griežtai saugoma paslaptis, tačiau praėjusį šeštadienį Smithsono nacionalinio aviacijos ir kosmonautikos muziejaus Udvaro-Hazy centre Dalase (JAV) kviestinė publika savo akimis pirmą kartą išvydo didžiausią Šaltojo karo laikais Amerikos kosminės žvalgybos technologijų kūrėjų pasiekimą – žvalgybinius palydovus KH-7 GAMBIT, KH-8 GAMBIT 3 ir KH-9 HEXAGON, pranešė „Space.com“.

Šių trijų žvalgybos programų palydovai iki pat šios dienos buvo viena didžiausių JAV nacionalinio saugumo paslapčių. Įdomu, kad ir jų išslaptinimo dieną visuomenės atstovai galėjo juos pamatyti tik gavę specialius pakvietimus, o patys palydovai buvo demonstruojami tik vieną dieną.

JAV išslaptino Trečiajam pasauliniam karui kelią užkirtusius palydovus
Išslaptintas KH-9 HEXAGON žvalgybinis palydovas. Space.com nuotr.

Į šį renginį buvo pakviesti buvę JAV Nacionalinio žvalgybos biuro (National Reconnaissance Office, NRO) darbuotojai, inžinieriai ir technikai, dalyvavę 1971–1986 m. vykdytose itin įslaptintose GAMBIT ir HEXAGON žvalgybinių palydovų programose, sakoma pranešime.

Labiausiai lankytojų dėmesį traukė mokyklinio autobuso dydžio KH-9 HEXAGON, kosminės žvalgybos veteranų pramintas „didžiuoju paukšteliu“. Šis žvalgybinis palydovas kosmose galėjo naudoti 96 kilometrų ilgio specialios fotojuostos atsargas, kurioje buvo didele raiška fiksuojami JAV žvalgybą dominę objektai tuometinės Sovietų Sąjungos ir Kinijos teritorijose.

JAV išslaptino Trečiajam pasauliniam karui kelią užkirtusius palydovus
HEXAGON sistemos palydovas. „Space.com“ iliustr.

Viename 15 cm pločio KH-9 HEXAGON fotojuostos kadre būdavo užfiksuojamas 684 km ilgio teritorijos ruožas. Pasak NRO atstovų, šių žvalgybinių palydovų nuotraukų raiška siekė nuo 0,6 iki 1 metro viename vaizdo taške. Reikia nepamiršti, kad tai buvo dar 1971–1986 metais.

Ko gero dar įdomiau tai, kaip išfotografuota fotojuosta būdavo persiunčiama į NRO būstinę. Ne, juostos nebūdavo automatiškai ryškinamos ir skenuojamos pačiame palydove – jos buvo įdedamos į specialų konteinerį, kuris pagal skrydžio valdymo centro komandą būdavo nurodytu metu „išmetamas“ iš palydovo ir nukreipiamas į Žemės atmosferą. Termoizoliacijos nuo karščio apsaugotas konteineris, įveikęs aukštutinius atmosferos sluoksnius, nurodytoje vietoje, paprastai virš Ramiojo vandenyno, išleisdavo parašiutą, ir konteinerį dar nepasiekusį vandens ar žemės paviršiaus paimdavo specialiai tam skirti JAV kariniai lėktuvai.

JAV išslaptino Trečiajam pasauliniam karui kelią užkirtusius palydovus

Tik dabar buvo atskleista Holivudo trilerius primenanti vienos NRO kosminės žvalgybos misijos paslaptis. Pasirodo, 1972 m. pavasarį JAV karinių oro pajėgų lėktuvas nesugebėjo perimti ore pirmojo KH-9 HEXAGON palydovo konteinerio su fotojuosta, ir jis, nukritęs į Ramųjį vandenyną, nuskendo maždaug 6, 4 kilometrų gylyje.

Šiame konteineryje buvo fotojuosta su didelės raiškos Sovietų Sąjungos povandeninių laivų ir balistinių raketų šachtų nuotraukomis. Ši informacija buvo laikoma tokia vertinga, kad Amerikos karo laivynas surengė slaptą konteinerio paieškų operaciją. Jos metu JAV giliavandenis povandeninis aparatas „Deep Submergence Vehicle Trieste II“ sėkmingai iškėlė kosminį konteinerį su fotojuosta iš vandenyno dugno, sakoma pranešime.

Kosminės technikos ekspertai atkreipė dėmesį, kad Šaltojo karo kosminės žvalgybos projektai įtakojo ir „Space Shuttle“ erdvėlaivių bei „Hubble“ kosminio teleskopo projektus. Tai susiję su kosminių aparatų dydžiu: KH-9 HEXAGON žvalgybiniai palydovai ir „Hubble“ kosminis teleskopas telpa į „Space Shuttle“ erdvėlaivių bei raketų nešėjų „Titan“ krovinių skyrius. NRO atstovas neoficialiai patvirtino, kad „Space Shuttle“ krovinių skyrius buvo suprojektuotas taip, kad jame galėtų tilpti HEXAGON palydovai.

Nuo 1971 m. birželio iki 1986 m. balandžio NRO iš viso buvo paleidęs 20 KH-9 HEXAGON palydovų. Jie buvo derinami su GAMBIT serijos žvalgybiniais palydovais: KH-9 HEXAGON fotografuodavo didelius teritorijos plotus, kurie domindavo karinę žvalgybą, o KH-8 GAMBIT 3 palydovai, NRO analitikams išnagrinėjus gautas nuotraukas, būdavo nukreipiami į konkrečius objektus, ir fotografuodavo juos dar didesne raiška.

Buvęs NASA „Hubble“ kosminio teleskopo programos darbuotojas Robas Landis leidiniui sakė, kad už GAMBIT ir HEXAGON programų pasiekimus ir jų reikšmę JAV nacionaliniam saugumui reikia padėkoti prezidentui D. Eisenhoweriui ir kitiems šalies vadovams, kurie inicijavo pirmąsias Amerikos kosminės žvalgybos programas. „Jis (D. Eisenhoweris) buvo vienas iš tos kartos žmonių, kurie nenorėjo daugiau jokių netikėtumų, jokių naujų Perl Harborų. Aš esu įsitikinęs, kad GAMBIT ir HEXAGON padėjo išvengti Trečiojo pasaulinio karo“, – sakė R. Landis.

Dabar, kai jau atskleistos beveik visos Šaltojo karo laikų kosminės žvalgybos paslaptys, NRO veteranai gali didžiuotis, kad HEXAGON palydovai išliko nepralenktais savo techninių galimybių požiūriu. Pasak kosmoso ekspertų, nors Sovietų Sąjunga atkakliai vijosi JAV šioje srityje, jai prireikdavo nuo 5 iki 10 metų, kad pavyktų tai padaryti, o daugeliu atvejų rusams taip ir nepavyko pakartoti technologinių Amerikos pasiekimų. „Rusai neturėjo nieko panašaus“, – apie KH-9 HEXAGON sakė JAV karinės kosminės technikos istorikas Dwayne'as A. Dayus.

Šiame vaizdo siužete pasakojama apie JAV karinės paskirties palydovus, 24 valandas per parą ir 365 dienas per metus stebinčius Žemę.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama