Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 25 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 25 d. 11:23
Tyrimas atskleidė, kad dėl DI autoriai gali netekti beveik ketvirtadalio pajamų
Gruodžio 24 d. 11:13
Kaip šventiniu laikotarpiu apsipirkti saugiau?
Gruodžio 23 d. 17:33
Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai: būdas kovoti su šventiniu stresu?
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Virtuali XXI amžiaus kosminė odisėja

Publikuota: 2011-06-07 08:27
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Rolandas Maskoliūnas
Aut. teisės: ©Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“
Inf. šaltinis: Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“

Ar lengva suskaičiuoti, kiek Visatoje yra žvaigždžių? Sunku, bet įmanoma. Naujos kartos kosminės observatorijos stebi gimstančias ir mirštančias žvaigždes, galaktikų susidūrimus, o mokslininkai modeliuoja galaktikų evoliucijos mechanizmus, analizuoja Didžiojo sprogimo liekanas ir mėgina įžvelgti prieš tai egzistavusių Visatų pėdsakus.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Ar lengva suskaičiuoti, kiek Visatoje yra žvaigždžių? Sunku, bet įmanoma. Naujos kartos kosminės observatorijos stebi gimstančias ir mirštančias žvaigždes, galaktikų susidūrimus, o mokslininkai modeliuoja galaktikų evoliucijos mechanizmus, analizuoja Didžiojo sprogimo liekanas ir mėgina įžvelgti prieš tai egzistavusių Visatų pėdsakus.

Rašytojo fantasto Arturo Klarko vizija išsipildė, nors ir ne visai taip, kaip jis įsivaizdavo. Žmonės keliauja po Visatą žvilgsniu, beveik pasiekę jos gimimo momentą. Jie stebi gimstančias ir mirštančias žvaigždes, galaktikų susidūrimus, analizuoja Didžiojo sprogimo liekanas ir mėgina įžvelgti galbūt prieš tai egzistavusių visatų pėdsakus. Modeliuoja žvaigždžių ir planetų atmosferas, randa metano ežerus Titane ir vandens garų debesis tolimose galaktikose prie raudonųjų milžinių. Norime jums papasakoti apie naujausius kosmoso projektus, kuriuose dalyvauja EKA ir NASA.

Žvaigždės

Gal ne pats svarbiausias klausimas „Sodros“ deficito laikais, bet intriguojantis. Kiek Visatoje yra žvaigždžių? Atsakyti į tai nelengva. Palyginti neseniai mokslininkai manė, kad žvaigždės baigė formuotis prieš kelis milijardus metų. 1996 metais, atsukus Hubble teleskopą vienuolikai parų į vieną Visatos tašką, pavyko matomos šviesos spektre užfiksuoti pačias tolimiausias galaktikas ir įvertinti jų skaičių. Tačiau XXI amžiaus pradžioje kosminės observatorijos pagaliau sugebėjo prasiskverbti pro dulkių debesis, dengiančius daugelį galaktikų. Paaiškėjo, jog žvaigždės ir dabar gimsta itin sparčiai įvairiose Visatos vietose.

Žemėje sėkmingai veikia galingi optiniai teleskopai. Tačiau laukiamas kokybinis šuolis, stebint visatos ir žvaigždžių, galaktikų evoliucijos mechanizmus, yra susijęs su naujos kartos kosminėmis observatorijomis – tokiomis kaip „Hershel“ ar „Planck“ bei infraraudonojo spektro astronomijos instrumentais. Stebint Visatą tokiame bangų ruože, galima užčiuopti itin šaltus objektus. Nauji kosmoso kūnai – žvaigždės ar planetos dažniausiai gimsta labai šaltose ir dulkėtose vietose. Gimsta labai lėtai.

„Žvaigždžių formavimasis, jeigu paimtume Saulės tipo žvaigždes, užtrunka milijonus metų, – sako astronomas dr. J. Sūdžius. – Mes neturime laiko taip ilgai stebėti. Bet galime iš fragmentų, kuriuos stebime įvairiose galaktikos srityse arba įvairiuose tarpžvaigždinio debesies rajonuose, „pagauti“ akimirkas, kuomet viena žvaigždė yra ankstyvesnio formavimosi etape, kita – vėlesnėje fazėje ir taip toliau. Tokiu būdu bus galima sudėlioti nuoseklų vaizdą, kaip formuojasi žvaigždės.“

Šiuolaikinė teorija tvirtina, kad negali būti žvaigždžių, didesnių už mūsų Saulę daugiau nei šimtą kartų. Bet vis tiek nelabai aišku, kaip tos masyvios žvaigždės formuojasi. Daugelis teorijų daugmaž neblogai paaiškina, kaip formuojasi tokios žvaigždės kaip Saulė arba kiek didesnės. Bet kaip formuojasi labai didelės milžinės, nežinia. Atsakymo reikia ieškoti už tų tamsių dulkių debesų. Ir jį rasti padės kelių metrų ilgio aparatas, pavadintas žymaus astronomo Viljamo Hershelio pavarde.

Europos kosmoso agentūros ambicingas projektas – „Hershel“ kosminė observatorija paleista 2009 metais, veiks iki 2012-ųjų. Ji turi didžiausią – 3,5 metro skersmens kosminei observatorijai sukurtą veidrodį. Jis pusantro karto didesnis už „Hubble“ teleskopo veidrodį. Todėl „Hershel“ galės priimti ilgų bangų spektro spinduliuotę iš tolimiausių ir šalčiausių Visatos objektų.

Užduotys, kurias teks atlikti, kelios ir labai svarbios: bus analizuojami galaktikų susidarymo mechanizmai ankstyvoje Visatoje ir jų evoliucija. Stebima, kaip susiformuoja žvaigždės ir kaip jos sąveikauja su tarpžvaigždine medžiaga. „Hershel“ tirs cheminę kometų, planetų ir palydovų atmosferų sudėtį bei jų paviršius, Visatos molekulinę chemiją. Observatorija šiuo metu kybo Lagranžo taške, kur Žemės ir Saulės gravitacija (traukos jėgos) susilygina. Todėl ji taip gali kyboti amžinai.

Pirmieji rezultatai gan netikėti. Observatorija atrado, kad kosmose yra apsčiai vandens. Svarbiausias jo susidarymo komponentas – iš žvaigždžių sklindanti ultralvioletinio spektro šviesa. Štai kodėl mirštančias žvaigždes supa milžiniški karšto vandens garų debesys. Toks debesis supa Raudonąją milžinę IRC+10216 (pastebėta 2001 m), esančią už 500 šviesmečių nuo Žemės. Vandens garų temperatūra prie žvaigždės siekia net 800 laipsnių C. Ji tokia didelė, kad atsidūrusi Saulės vietoje, pasiektų Marso orbitą.

Lemiamas veiksnys žvaigždės gyvenime yra jos masė. Didelės masės žvaigždės greičiau susiformuoja, jose intensyviau vyksta branduolinės sintezės reakcijos ir jos greičiau baigia savo gyvenimą. Todėl reikia nustatyti, prie kurių žvaigždžių gali susidaryti planetos, kur gali vystytis gyvybė.

Akivaizdu, kad mums pasisekė, nes mūsų Saulė formavosi ilgai, tačiau ilgai ir taupiai švies. Dar bent kelis milijardus metų. Didesnės masės žvaigždžių amžius skaičiuojamas tik vienu dviem milijardais metų arba net šimtais milijonų. Tai per trumpas laiko tarpas. Masyviausios žvaigždės, siekiančios apie dešimt Saulės masių, „veikia“ vos keliasdešimt milijonų metų. Tai per trumpas laiko tarpas gyvybei susiformuoti.

Astronomai kalba apie tris žvaigždžių kartas. Po didžiojo sprogimo visatoje buvo tik lengvieji elementai: vandenilis ir helis. Iš jų susidarė pirmosios žvaigždės (III populiacija). Jų gyvenimas truko itin trumpai – vos kelis ar keliolika milijonų metų. Po to jos virto supernovomis, išmesdamos į kosminę erdvę jų viduje susiformavusius sunkesnius elementus. Iš tų sunkesnių cheminių elementų susiformavo antroji žvaigždžių populiacija ir pirmosios galaktikos. Daugiausia sunkiųjų metalų turinčios, jauniausios žvaigždės, taip pat ir dabar užsižiebiančios galaktikų gimdyklose – pirmoji populiacija. Hipotezė viliojanti, bet kaip įrodyti, ar egzistavo tos seniausios žvaigždės, jeigu jų seniai nebėra nė padujų? Tuos pėdsakus tikimasi pamatyti naujos kartos JAMES WEBB teleskopu su šešių metrų skersmens veidrodžiu. Net jeigu tos seniausios žvaigždės yra labai toli, naujasis teleskopas gali įžiūrėti jų sprogimų – supernovų liekanas.

Na, o dabar grįžkime prie pradžioje užduoto klausimo. Ar pavyks suskaičiuoti, kiek Visatoje yra žvaigždžių?

Mūsų galaktikoje jų gali būti nuo šimto iki kelių šimtų milijardų. Kai kas mano, kad net iki trilijono. Taigi, ribos labai jau plačios. Dabartiniai labai apytiksliai skaičiavimai teigia, kad mūsų galaktikoje gali būti nuo 1011 iki 1012 žvaigždžių. Tai yra, maždaug tiek, kiek yra galaktikų Visatoje. Taigi, bendra žvaigždžių suma – nuo 1022 iki 1024.

„Hershel“ pamėgins atsakyti į šį klausimą, matuodamas žvaigždžių susidarymo greitį. Žinant, kokiu greičiu susiformuoja šie dangaus kūnai, galima tiksliau apskaičiuoti, kiek jų dabar yra.

Astronomai jau pamatė intymiausias žvaigždžių gimimo akimirkas. Dangaus stebėjimas infraraudonajame spektre liudija, kad tolimose galaktikose įnirtingai gimsta naujos žvaigždės. Per mūsų Paukščių tako galaktiką driekiasi dulkių debesys, iš kurių jos formuojasi.

Pavyzdžiui, „Hershel“ instrumentais stebint debesį RCW 120, aptikta embrioninė žvaigždė, kuri per artimiausius kelis šimtus tūkstančių metų pavirs viena didžiausių ir ryškiausių mūsų galaktikos žvaigždžių. Jau dabar jos masė dešimt kartų viršija Saulės masę. O aplink ją tiek dujų ir dulkių, kad ji gali dar padidėti. Tokios didelės žvaigždės yra retos ir trumpai gyvena. Todėl pamatyti jos susidarymą – puiki proga išspręsti paradoksą, ilgai neduodantį ramybės astronomams.

(I dalies pabaiga)


Mokslo festivalis



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama