Kai pietaujate su šeima, ar jūsų „BlackBerry“ telefonas taip pat būna su jumis prie stalo? Ar jūsų žmona pasitikrina savo elektroninį paštą anksčiau, nei ištaria „labas rytas“ vaikams? Ar jūsų sūnus miega su savo nešiojamuoju kompiuteriu? Jei taip, pats laikas atlikti „apsivalymą nuo technologijų“, rašo „The Wall Street Journal“.
Kaip ir griežta dieta, apsivalymas nuo technologijų reiškia, kad trumpam laikui dėl ilgalaikės naudos jūsų santykiams teks atsisakyti šiuolaikinių technologijų. Ir tai nėra lengva.
Dėl mūsų nuolatinio buvimo pasiekiamais mūsų elektronikos prietaisai dažnai atitolina mus vienus nuo kitų. Žinučių rašymas sukelia nesusipratimus, „Facebook“ priverčia pavyduliauti, o televizija padaro tingiais ir per daug pavargusiais ar išsiblaškiusiais, kad užsiimtume seksu. Tai patvirtina prieš kelis metus italų mokslininkų atliktas tyrimas, kuris parodė, kad poros, kurių miegamuosiuose yra televizorius, perpus rečiau užsiima seksu nei tos, kurios neturi televizoriaus miegamuosiuose.
Kai kurie psichiatrai skiria savo pacientams apsivalymą nuo technologijų. Niujorko valstijoje, Maunt Kiske dirbanti santuokos ir šeimos psichiatrė Sharon Gilchrest O'Neill teigia, kad technologijos yra pramoga, kuri atitraukia mūsų dėmesį nuo šeimos. Technologijoms sunku atsispirti, nes jos yra nešiojamos ir akimirksniu suteikia pasitenkinimą. Taip pat, jei turite problemų santykiuose, technologijos yra lengvas būdas pabėgti nuo jų.
„Technologijos turėtų būti sąrašo, kodėl žmonės skiriasi, viršuje, kartu su pinigais, seksu ir vaikų auklėjimu“, – teigia S. O'Neill. Psichiatrei teko sutikti porų, kurios bendrauja vien tik SMS žinutėmis, elektroniniais laiškais ir telefonu.
„Savaitėje turi būti kažkoks laiko tarpas, kai jūs visi esate kartu ir išjungiate savo technologinius prietaisus“, – teigia ekspertė.
Praėjusiais metai žydų menininkai ir žiniasklaidos specialistai parengė „Šabo manifestą“ – 10 principų sąrašą, kurių reikia laikytis vieną dieną per savaitę, kad išsivaduotumėte iš technologijų gniaužtų. Sąrašo viršuje yra nurodymas „vengti technologijų“.
Taip pat grupė paskelbė Nacionalinę atsijungimo dieną („National Day of Unplugging“), kuri tęsiasi nuo kovo 4 d. saulėlydžio iki kovo 5d. saulėlydžio. Kiek vėliau šį mėnesį prekyboje pasirodysiančios knygos „Mūsų atsijungimo žiema“ („The Winter of Our Disconnect“) autorė Susan Maushart aprašė apsivalymo nuo technologijų dietą, kurios laikėsi su savo trim paaugliais vaikais. S. Maushart teigimu, ji buvo taip prisirišusi prie savo „iPhone“ telefono, kad net miegodavo pasidėjusi jį po pagalvę ir pradėjo pirkti jam „mažus drabužėlius ir papuošalus“. Tuomet penkiolikmečiu buvęs jos sūnus buvo priklausomas nuo kompiuterinių žaidimų, o jos 14 m. ir 18 m. dukras buvo užvaldžiusi socialinė žiniasklaida.
„Tai pasiekė tokį lygį, kad mes būdavome tame pačiame kambaryje, bet nebendraudavome“, – teigia 52 m. S. Maushart.
2009 m. gyvendama Australijoje, S. Maushart ir jos vaikai šešiems mėnesiams išjungė visus prietaisus, kurie turi ekraną. Norėdami papramogauti jie eidavo į kino teatrą, visi kartu valgydavo, žaidė stalo žaidimus, o šeštadienio rytais skaitė laikraščius. S. Maushart sūnus vėl susidomėjo savo saksofonu, jos dukros pradėjo gaminti valgį ir parašė kartu romaną.
Norėdama, kad vaikai bendradarbiautų, S. Maushart pažadėjo kiekvienam vaikui po dalį iš knygos pardavimų gautų pajamų. Pasak knygos autorės, išbandymas buvo to vertas to, nes dabar jie ėmė labiau viens kitą branginti.