Kaip ir narkotikai ar alkoholis, internetas taip pat sukelia priklausomybę. Anot Amerikos psichologų, naršymas internete gali sukelti priklausomybę, kuria jau serga milijonai internautų. Ar jūs taip pat esate tarp jų?
Po skyrybų Lucy negalėjo apsieiti be savo kompiuterio. Maždaug dešimt valandų per dieną ji praleisdavo internete žaisdama žaidimus, bendraudama, lankydama įvairias lažybų ir suaugusiesiems skirtas svetaines. Apleidusi abu savo vaikus, moteris prarado teisę jais rūpintis po to, kai vyras kreipėsi į teismą prašydamas nustatyti šios priklausomybės sukeltą žalą. Tai tikra istorija, perpasakota Harvardo universiteto psichologės Maressos Hecht Orzack, šios naujo tipo priklausomybės specialistės, skelbia „Doctissimo.fr“. MCLean Psichiatrijos klinikoje (Masačūsesto valstija) įkūrusi Kompiuterinių priklausomybių skyrių, M. H. Orzack taip pat įsteigė ir interneto svetainę, kurioje kasdien gauna daugybę pranešimų apie patologinę priklausomybę nuo pasaulinio tinklo.
Prancūzijoje šis žalingas įprotis vertinamas kiek kitaip. Specialistai lyg ir nerimauja, tačiau jų svarstymuose įžvelgiama ir tam tikra pajuoka.
Priklausomybė nuo interneto: išpūsta problema ar liga?
JAV yra jau beveik 11 milijonų internautų, kenčiančių nuo šio tipo priklausomybės. „Senojo pasaulio“ medicinos žodynuose įsitvirtina naujas terminas – „netaholizmas“ („netaholisme“).
Priklausomybę internetui apibūdinantis terminas pirmą kartą buvo paminėtas 1996 metais per Toronte vykusį metinį Amerikos psichologų asociacijos susirinkimą. Psichologė Kimberly Young parengė pranešimą apie priklausomybę nuo interneto ir naujo sutrikimo atradimą. Remdamasi kompiuterinių žaidimų mėgėjų tyrimu, ji pateikė apklausą, padedančią nustatyti nuo interneto priklausomus žmones.
Atsakę į žemiau pateiktus klausimus, galite pasitikrinti, ar nepapuolate tarp jų.
- Ar daug laiko praleidžiate internete? (prisiminkite, kada paskutinį kartą buvote prisijungę ir kada numatote prisijungti kitą kartą)?
- Ar kyla poreikis naršyti internete vis ilgesnį laiko tarpą, kad „pasisotintumėte“?
- Ar jau mėginote nesėkmingai riboti laiką, praleidžiamą internete?
- Ar jaučiatės išsekęs, silpnas ar irzlus, kai bandote riboti naudojimosi tinklu laiką arba liautis naudoti?
- Ar visada naršote ilgesnį laiką nei numatėte?
- Ar jūsų santykiams, darbui ir karjerai negresia pavojus dėl pernelyg didelio naudojimosi internetu?
- Ar melavote šeimai, savo terapeutui arba kitiems žmonėms, kad galėtumėte daugiau laiko praleisti internete?
- Ar naudojatės internetu, kad išsivaduotumėte nuo savo kasdienių problemų, pabėgtumėte nuo neigiamų jausmų (kaltės, baimės, depresijos, vienatvės... )?
Jei teigiamai atsakėte į daugiau nei į tris iš pateiktų klausimų, gali būti, kad jau sergate, teigia psichologai.
Bet galbūt ši liga tik išgalvota? Prancūzijoje kai kurie psichiatrai pastebi tokį reiškinį, tačiau nesutinka su nuomone, kad tai yra didelė priklausomybė ir apie ligą kalba ironiškai...
„Amerikoje priklausomybės nuo interneto sutrikimų specialistai kelia didelį triukšmą, tačiau Prancūzijoje tokia priklausomybė nėra pripažįstama. „Labiausiai tikėtina hipotezė ta, kad interneto naudojimo būtinybė kai kuriems internautams yra kaip psichologinių kančių išraiška, susijusi su nerimu, depresija, pagarbos sau trūkumu“, – teigia psichiatrijos studentas Jacky Gautier, vykdantis pirmą prancūziškai kalbančių internautų tyrimą. Savo tinklalapyje jis pateikia anketą, kurios rezultatai turėtų padėti atskleisti, ar priklausantys nuo interneto patiria nerimą, santykių problemas ar depresiją. Be to, šios apklausos duomenys galbūt padėtų atskleisti „internarkomanų“ portretą, rašo „Doctissimo.fr“.