Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 8 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 7 d. 20:16
Kaip lietuvius susodinti į elektromobilius?
Lapkričio 7 d. 17:30
„Samsung Galaxy A16“ atkeliauja su ryškiais ekranais ir apsauga
Lapkričio 7 d. 14:37
Kokią bendrą ateitį gali turėti viešasis sektorius ir dirbtinis intelektas?
Lapkričio 7 d. 11:29
Su antrąja puse nesutariate, kur eiti vakarienės? Nuo šiol ginčuose tašką dės „Google Maps“
Lapkričio 7 d. 08:22
Mokėjimai monetomis ir banknotais artėja link išnykimo ribos. Ekspertai pateikia tris scenarijus, kaip bus toliau
Lapkričio 6 d. 20:11
Televizoriai, kurie jums suteiks išskirtinę vaizdo kokybę
Lapkričio 6 d. 17:38
KTU viešėjęs kibernetinio saugumo ekspertas Alessandro Guarino: Italijoje saugumo internete mokomi jau pradinukai
Lapkričio 6 d. 14:51
KTU mokslininkai siekia ištirti sunkiai apčiuopiamas žmonių emocijas medijose karo kontekste
Lapkričio 6 d. 11:37
Proveržis sąmoningo sapnavimo srityje: startuolis teigia, kad pirmą kartą pasaulyje sapnuose palaikomas abipusis ryšys
Lapkričio 6 d. 08:27
„Xiaomi“ oficialiai pristatė naująją „HyperOS 2.0“ platformą
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Kas bendro tarp verslo inovacijų ir semantinių technologijų?

Publikuota: 2010-12-25 07:14
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Tomas Pranckevičius
Aut. teisės: ©Asociacija „Žinių ekonomikos forumas“
Inf. šaltinis: Asociacija „Žinių ekonomikos forumas“

Kalba – tai daugeliui įprastas, savaime suprantamas dalykas ir šiandien vis daugiau technologinių procesų yra siejama su kalba ir jos apdorojimu. Tai reiškia, kad semantinės ir kalbos technologijos kas dieną tampa vis aktualesnės. Net ir verslas persikelia į virtualią erdvę  internetą, kuris be semantinių technologijų panašus į šieno kupetą, kai joje reikia surasti „adatą“ – norimą informaciją ar paslaugą.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Kas bendro tarp verslo inovacijų ir semantinių technologijų?Kalba – tai daugeliui įprastas, savaime suprantamas dalykas ir šiandien vis daugiau technologinių procesų yra siejama su kalba ir jos apdorojimu. Tai reiškia, kad semantinės ir kalbos technologijos kas dieną tampa vis aktualesnės. Net ir verslas persikelia į virtualią erdvę  internetą, kuris be semantinių technologijų panašus į šieno kupetą, kai joje reikia surasti „adatą“ – norimą informaciją ar paslaugą. Pasaulis jau seniai rūpinasi semantiniu kalbos vaizdavimu, kurį būtų galima padaryti suprantamą žmogui ir kompiuteriui. Jeigu norime virtualioje erdvėje kalbėti lietuvių kalba, turime įsijungti į pasaulio bendruomenę, kuri jau šiandien taiko semantines technologijas ne tik moksle, bet ir verslo praktikoje. Atrodo, mes mažai apie tai žinome, arba manome, kad visa tai dar tolima ateitis. Tačiau kaip yra iš tikrųjų?

Kalba ir kompiuteris

Šiandien esame įpratę naudoti paieškos sistemas kaip „Google“ ar „Yahoo!“. Bet ar susimąstome, kaip veikia tokios paieškos sistemos? Ko gero, ne, nes tai mums nerūpi, lygiai kaip nerūpi, kas yra kompiuterio viduje, kaip ir kodėl jis veikia. Šiuos klausimus sprendžia tos srities specialistai, o mes esame tik vartotojai.

Technologijos laikui bėgant tobulėja, o ypatingai greitai – informacinės technologijos. Taip pat neatsilieka ir kalba, kurią naudojame žinių perdavimui, komunikavimui. Kalba – tai lingvistinių ženklų grupė, svarbiausia žmonių bendravimo priemonė, atliekanti komunikacinę funkciją ir dažnai siejama su tauta ir jos sąmone. XX a. mokslo pasiekimai suteikė galimybę naudoti kalbą ne tik tiesioginiam žmonių bendravimui, bet ir perkelti ją į kompiuterius.

Semantinės technologijos

Semantinė paieška iš pirmo žvilgsnio niekuo nesiskiria nuo įprastos „Google“ paieškos, tačiau ji slepia sudėtingas, vartotojo akiai nematomas technologijas. Pradėjus nagrinėti jas giliau, semantinės technologijos pasirodo besančios painūs ir sunkiai suprantami dariniai.

Kai ko nors ieškome, į paieškos laukelį įvedame žodį ar frazę ir tikimės, kad paieškos sistema teisingai supranta mūsų informacijos poreikius. Deja, gauname rezultatus, kuriuos turime gebėti įvertinti ir atsirinkti mums tinkantį iš daugiau nei kelių ar keliasdešimt tūkstančių galimų.

Semantinėmis technologijomis paremta paieška leistų patikslinti, ko iš tikrųjų ieškome, ir rasti tikslesnių rezultatų. Semantinės technologijos yra sumanesnės, nes analizuoja ieškomos informacijos prasmę, ryšius su kitais žodžiais ir bendresnėmis kategorijoms. Tačiau kol kas jos reikalauja, kad vartotojas rašytų užklausas specialia užklausų kalba arba kitaip prisidėtų formuodamas užklausą ir palaipsniui atsirinkdamas rezultatus.

„Semantinės technologijos vartotojui turi būti paprastos, kad jis neturėtų atlikti papildomų varginančių funkcijų ir nejaustų sudėtingų vidinių procesų, bet gautų kur kas tikslesnius rezultatus. Semantinių technologijų infrastruktūra turi tapti vartotojui nematoma, kaip kažkada įvyko su programinės įrangos infrastruktūra, kuria šiandien gali nesirūpinti taikomųjų programų kūrėjai, rašantys programas aukštesnio abstrakcijos lygmens kalba. Bet tai įmanoma tik tada, kai semantinės technologijos gebės apdoroti laisvas kalbos struktūras, kas šiandien dar yra sunkiai pasiekiama, ypač tokiai sudėtingai kalbai, kaip lietuvių“, – pasakoja KTU Informatikos fakulteto Informacinių sistemų katedros prof. dr. Lina Nemuraitė.

Verslas gali investuoti jau šiandien

„Kiekviena organizacija turi tam tikrą informacijos poreikį, o vykdant veiklą dažnai reikia mokėti gauti reikiamu laiku reikiamą informaciją ar ją integruoti, kitaip tariant, lanksčiai valdyti savo veiklą ir keistis patirtimi. Tačiau tai ne viskas, nes norint tai daryti, reikia išmanyti technologijas ir žinoti, kaip jas racionaliai panaudoti kasdienėje veikloje“, – pasakoja Kauno aukštųjų ir informacinių technologijų parko projekto ekspertas Zigmas Bigelis.

Siekiant sėkmingai plėtoti semantines technologijas, labai svarbu, kad jomis susidomėtų ir verslas, kuris turi tam tikrų informacinių poreikių, t. y. ieško ir integruoja informaciją, nustato esamą būseną bei globalias tendencijas; geba valdyti veiklos procesus ir keistis prisitaikant prie aplinkos pokyčių; geba valdyti verslą taip, kad būsena nuolat ir radikaliai gerėtų; geba manipuliuoti kompiuterinėmis sistemomis žmogui suvokiamų verslo poreikių lygiu.

Pasak prof. dr. Linos Nemuraitės, semantinės technologijos jau nėra vien tik ateities technologijos, nes jos jau šiandien plačiai taikomos pasaulinėje verslo ir mokslo praktikoje, deja, Lietuvoje verslas dar per mažai tuo domisi.

Norint pagerinti kalbos, semantikos, verslo modeliavimo technologijų taikymo aplinką Lietuvoje yra kuriamas teminis tinklas, kuris skatins inovacijas kalbos technologijų srityje ir padės didinti inovacinių sprendimų pagrįstumą. Tinklą kuria Kauno aukštųjų ir informacinių technologijų parkas įgyvendindamas projektą „Kalbos, semantinių, verslo modeliavimo technologijų inovacijų žinių teminis tinklas verslo aplinkos gerinimui“.

Kauno aukštųjų ir informacinių technologijų parko projekto ekspertas dr. Juozas Zalatorius pasakoja, kad teminis tinklas kuriamas taikant pasaulyje plintančią semantinę teminių tinklų (angl. Topic Maps) technologiją, kuri yra paremta pasauliniu standartu (ISO/IEC 13250:2003), moderniais žinių valdymo metodais, semantinio saityno (angl. Semantic Web) technologijomis, žinių pateikimo ir keitimosi standartais su svarbiu jų paieškos ir suradimo užtikrinimo aspektu.

Šis tinklas paremtas inovacijų, žinių inventorizavimu, sisteminimu, efektyvia paieška, analize ir sklaida. Semantinis tinklas aprėps ir tarpusavyje susies inovacijomis aktualius ES ir Lietuvos politikos, teisinės bazės, plėtros programų, kalbos technologijų projektų, publikacijų, autorių, ekspertų, rizikos kapitalo, investuotojų, interneto išteklių duomenis, teiks metodinę medžiagą, standartus, publikacijas ir kt. Ypatingas dėmesys bus skiriamas semantinėms ir kalbos technologijoms, jų metodams, modeliams, įrankiams, ekspertams, kurie gali konsultuoti, ir sėkmingų taikymų pavyzdžiams.

Teminio tinklo vartotojai verslo dalyviai galės išreikšti savo poreikius: kam ir kokių reikia konsultacijų, kas ieško projekto vykdytojų ir partnerių, o mokslininkai, ekspertai ir kitų organizacijų atstovai galės teikti bendradarbiavimo pasiūlymus.

„Labai svarbu ir tai, kad teminis tinklas suteiktų žinių, ką gali semantinės technologijos, kad verslas geriau suprastų galimybes, iš kurių gimsta nauji poreikiai, nes tik tuomet būtų galima pasiūlyti tikrus sprendimus, kurie padėtų racionaliai valdyti įmonę“, – teigia prof. dr. Lina Nemuraitė.

Pasak profesorės, verslui ypač svarbi paieška jo vidinėse sistemose, kurių duomenimis gali manipuliuoti tik programuotojai ar tam tikrų sričių specialistai. Semantinės technologijos gali išgauti šiuos duomenis iš įvairių sistemų, sujungti į visumą, apibendrinti ir pateikti suprantamai tam, kuris priima sprendimus. Netaikant semantinių technologijų, kiekviena tokia užklausa turi būti parengta ir suprogramuota iš anksto. Užduoti iš anksto neparengtas užklausas ir gauti atsakymus apie verslo būseną tegul ir ribota, bet natūralia kalba šiandien atrodo tikras iššūkis, bet tokių sprendimų jau yra.

Drąsios idėjos gali būti diegiamos tik novatoriškame versle, kuris nebijo investuoti į ateities technologijas, kurti produktus ir paslaugas, kurių nauda paaiškės tik ateityje. Reikia tikėtis, kad teminis tinklas padės susikoncentruoti ties šiandienos aktualijomis ir lietuvių kalba neliks už semantinio saityno ribų.


Žinių ekonomikos forumas



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama