Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 8 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 8 d. 08:34
Išmaniojo telefono apsauga: kodėl ultragarsiniai pirštų antspaudų jutikliai yra geresni ir kokius privalumus jie suteikia
Lapkričio 7 d. 20:16
Kaip lietuvius susodinti į elektromobilius?
Lapkričio 7 d. 17:30
„Samsung Galaxy A16“ atkeliauja su ryškiais ekranais ir apsauga
Lapkričio 7 d. 14:37
Kokią bendrą ateitį gali turėti viešasis sektorius ir dirbtinis intelektas?
Lapkričio 7 d. 11:29
Su antrąja puse nesutariate, kur eiti vakarienės? Nuo šiol ginčuose tašką dės „Google Maps“
Lapkričio 7 d. 08:22
Mokėjimai monetomis ir banknotais artėja link išnykimo ribos. Ekspertai pateikia tris scenarijus, kaip bus toliau
Lapkričio 6 d. 20:11
Televizoriai, kurie jums suteiks išskirtinę vaizdo kokybę
Lapkričio 6 d. 17:38
KTU viešėjęs kibernetinio saugumo ekspertas Alessandro Guarino: Italijoje saugumo internete mokomi jau pradinukai
Lapkričio 6 d. 14:51
KTU mokslininkai siekia ištirti sunkiai apčiuopiamas žmonių emocijas medijose karo kontekste
Lapkričio 6 d. 11:37
Proveržis sąmoningo sapnavimo srityje: startuolis teigia, kad pirmą kartą pasaulyje sapnuose palaikomas abipusis ryšys
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

„Tyrėjų naktis 2010“. Ko kompiuteris niekada neišmoks atlikti?

Publikuota: 2010-09-13 07:05
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Britų mokslininkai paskelbė kompiuteriu atkūrę garsiojo rašytojo Williamo Shakespeare'o veidą. Plačioji visuomenė populiaraus poeto ir dramaturgo portretą, kuriame užfiksuota kiekviena jo raukšlė, galės pamatyti rugsėjo 13 dieną, vienoje iš televizijos „History Channel“ laidų.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Britų mokslininkai paskelbė kompiuteriu atkūrę garsiojo rašytojo Williamo Shakespeare'o veidą. Plačioji visuomenė populiaraus poeto ir dramaturgo portretą, kuriame užfiksuota kiekviena jo raukšlė, galės pamatyti jau rugsėjo 13 dieną, vienoje iš televizijos „History Channel“ laidų.

Įvairiausių mokslo atradimų rugsėjo 24-ąją bus pristatyta ir Lietuvoje. Tačiau ne per televizijos kanalus, o unikalioje, jau šeštą kartą vyksiančioje mokslo šventėje „Tyrėjų naktis 2010“.

Apie kompiuterių galimybes ir IT tobulėjimą kalbėjomės su Baltijos pažangių technologijų instituto vyriausiuoju mokslo darbuotoju Tomu Krilavičiumi. Pasak mokslininko, IT tobulėja visose srityse, bet turbūt labiausiai matomos štai šios sritys. „Itin sparčiai progresuoja tai, kas susiję su internetu, ypač socialiniai tinklai, konkrečios paieškos sistemos, pavyzdžiui, „Google“, „Bing“ ir kitos, – tvirtino. – Priekin visu greičiu žengia ir CPS (Cyber Physical Systems), kitaip dar vadinamos kiber-fizinės sistemos. Tai tam tikros fizinės sistemos, kurias stebi ir valdo į tinklą sujungti kompiuteriai. Tai aerouostų valdymo, elektros tinklų valdymo sistemos, sveikatos būklės stebėjimo įrenginiai. Pažanga taip pat jaučiama ir tuose kompiuteriuose, kurie integruojami į automobilius, buitinę techniką, įvairių produktų gamybos bei medicininę įrangą.“

„Tyrėjų naktis 2010“. Ko kompiuteris niekada neišmoks atlikti? T. Krilavičiaus teigimu, derėtų nepamiršti ir mobiliųjų įrenginių – kaip smarkiai jie patobulėjo. Tai telefonai, išmanieji telefonai, nešiojami kompiuteriai. Pasikeitė net techninės jų savybės, vietoje mygtukų atsirado liečiami ekranai ir panašiai. Mokslininkas šyptelėjo, kad jei šios, aukščiau išvardintos sritys, modernėja kasmet, kas kelis mėnesius, tai yra ir tokių, kurios progresuoja kone kasdien. Tai elektroninio šlamšto, vadinamojo „spamo“ filtrai. Pastarieji keičiasi nuolatos ir mokosi atpažinti virtualiąsias šiukšles.

Į klausimą, ar kompiuterinės programos gali pačios save apmokyti, t. y., parsisiųsti įvairius joms reikalingus sistemų atnaujinimus, T. Krilavičius atsakė štai taip: „Gali, bet iki tam tikrų ribų. Pagal programos autorių nurodytas taisykles, dėl kokių nors duomenų įtakos arba veikiant aplinkos faktoriams, kompiuterinės programos pajėgios keisti savo elgesį. Pavyzdžiui, jeigu tai programa, valdanti šildymo sistemą, ji gali stebėti, per kiek laiko patalpa yra prišildoma. Tokiu atveju programa pati „sugalvoja“ kada ir kiek šildyti.“

Pašnekovo tvirtinimu, kompiuterio paieškos sistemos nuolat stebi, ko žmogus ieško ir ką pasirenka. Pagal tai modifikuoja rodomus paieškos rezultatus. „Tarkime tos pačios informacijos jūs ieškosite su savo kompiuteriu ir su draugo. Tiems patiems raktažodžiams gali būti „išmesti“ skirtingi rezultatai, – pasakojo. – Dar vienas kasdien sutinkamas kompiuterinių programų savęs apmokymo pavyzdys – tie patys elektroninio šlamšto filtrai. Šiuo atveju dažniausiai naudojamas paprastas „Bayes“ klasifikatorius. Elektroniniai laiškai naudotojų pažymimi kaip šiukšlės arba geri, o filtras peržiūri, kokių juose yra žodžių, junginių, adresų. Pagal šią informaciją filtras pakeičia savo charakteristikas, kad teisingai atskirtų šiukšles nuo gerų laiškų.“

Remiantis tuo, jog kompiuterinės programos geba mokytis ir pačios priimti sprendimus, peršasi išvada, kad ilgainiui tarp dirbtinio ir tikro intelekto gali nebelikti skirties. Kiek ši mintis reali, o kiek joje mokslinės fantastikos? Anot T. Krilavičiaus, mokslininkų požiūris į tai, kiek ir ko kompiuteriai gali išmokti savaime, į šį procesą neįsikišus žmogui, skiriasi. Jo teigimu, specializuotos sistemos gali išmokti gana kokybiškai atlikti savo darbą. Tačiau sunku pasiekti bet kokio didesnio universalumo.

„Žinoma, IT ateityje dar labiau patobulės, atsiras sistemų, kuriose bus dar daugiau dalių, kurios sugebės atlikti vienas ar kitas užduotis ir pačios mokysis, kaip pastarąsias atlikti kokybiškiau. Nepaisant to, nemanau, kad kompiuteriai galės išmokti kažko visiškai naujo, kitaip tariant, elektroninių šiukšlių filtrai nepersiorientuos į namo šildymo sistemas ir atvirkščiai, – tvirtino. – Kompiuterinių programų priimti sprendimai vis tiek bus susiję su žmogaus nurodytomis taisyklėmis.“ T. Krilavičius samprotavo, kad galbūt ilgainiui atsiras kokia nors kitokia dirbtinio intelekto forma, dar panašesnio į tą intelektą, kaip mes jį suprantame šiandien. Tačiau tai vis tiek nebus žmogiškas intelektas.

Ko kompiuteris niekada neišmoks atlikti? „Jausti, galvoti, būti žmogiškas, – šyptelėjo T. Krilavičius. – Svarbu atminti, jog kompiuteris daro tai, ką žmogus jam liepia daryti, o ne tai, ką šis norėtų, kad pastarasis darytų. Kompiuteris pats nemąsto, jame „įsiūtos“ daugelio žmonių, kurie jį gamino ir programavo smegenys.“

Daugiau apie IT galimybes ir apskritai apie mokslą bus galima sužinoti rugsėjo 24-ąją vyksiančioje „Tyrėjų naktyje 2010“. Šių metų ruduo – jau šeštasis, kai visi neabejingi mokslui yra kviečiami į įvairius renginius. Vilniuje, Kaune, Molėtuose ir kituose mažesniuose Lietuvos miesteliuose lankytojams duris atvers laboratorijos, planetariumas, observatorija, botanikos sodas ir kitos vietos, kur dirba mokslininkai. Visi norintys galės susitikti su tyrėjais ir pažinti iš pirmo žvilgsnio tokį sudėtingą mokslo pasaulį. Daugiau informacijos rasite www.tyrejunaktis.lt.


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama