Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 27 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 27 d. 08:16
Ar plaunant elektromobilį, gali nutrenkti elektra? Ką būtina žinoti?
Lapkričio 26 d. 20:28
Augant eismo spūstims, infrastruktūros pokyčių neužteks: būtina keisti keliavimo įpročius
Lapkričio 26 d. 17:52
Kad 3D spausdintuvai mokyklose nedulkėtų – naujų technologijų mokosi ir mokytojai
Lapkričio 26 d. 14:19
Ar dirbtinio intelekto sistemų kūrėjai atsako už šių sistemų sukeltą žalą?
Lapkričio 26 d. 11:35
Dinamiškas ir universalus: antros kartos „Audi Q5 Sportback“
Lapkričio 26 d. 08:35
„Sony“ pristato antros kartos „Alpha 1 II“ pilno kadro fotoaparatą
Lapkričio 25 d. 20:25
Elektrinis sunkvežimis „Renault Trucks E-Tech T“ viena įkrova nuvažiuos 600 km
Lapkričio 25 d. 17:22
„Sony“ pristato pirmąjį „G Master“ standartinį priartinantį objektyvą su pastovia F2 diafragma
Lapkričio 25 d. 14:49
Apsaugokite savo namus: gyventojų klaidos, kurios traukia vagis, ir ekspertų sprendimai
Lapkričio 25 d. 11:20
Iš proto varanti senutė: kaip DI kovoja su telefoniniais sukčiais?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Nakties dangaus parkai – žvaigždėto skliauto draustiniai

Publikuota: 2010-07-20 01:35
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Technologijos.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Kiek vaikų šiandien užauga miestuose, nežinodami, kaip atrodo žvaigždėmis nusėtas dangus? Kiek miestų ir priemiesčių gyventojų vakarais gali išvysti daugiau nei saujelę blankiai šviečiančių žvaigždžių ir taip suvokti tikrąjį nakties dangaus grožį?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Kiek vaikų šiandien užauga miestuose, nežinodami, kaip atrodo žvaigždėmis nusėtas dangus? Kiek miestų ir priemiesčių gyventojų vakarais gali išvysti daugiau nei saujelę blankiai šviečiančių žvaigždžių ir taip suvokti tikrąjį nakties dangaus grožį? Kai kurių mokslininkų nuomone, tamsa žmogui yra lygiai taip pat svarbi, kaip ir šviesa. Nenuostabu, kad pasaulyje vienas po kito atsiranda vadinamieji nakties dangaus draustiniai.

Jei žmogus būtų nakties gyventojas, Mėnulis ir žvaigždės jam būtų tarsi namai ir pasaulį mes matytume panašiai, kaip ir daugybė kitų naktinių Žemės gyventojų. Tačiau mes gyvename dieną, mūsų akys seniai adaptavosi prie Saulės šviesos. Tai yra esminis evoliucinis faktas, net jei mes apie tai galvojame ne ką daugiau, nei apie tai, jog esame žinduoliai arba gyvūnai. Tačiau mes sugebėjome pakeisti nakties dangų, užpildydami jį dirbtine šviesa.


is dangus saugomas jau daugiau kaip 50 metų. Flagstaff (Arizona, JAV) parką Tarptautinė nakties dangaus asociacija 2001 metų spalio 24 dieną pripažino pirmuoju pasaulyje Tarptautiniu nakties dangaus miestu, kuriame siekiama kaip galima daugiau riboti dirbtinį apšvietimą. Čia įrengta observatorija, tačiau dangumi pasigrožėti atvyksta tūkstančiai žmonių. Nuotrauka daryta vos 10 km atstumu nuo Flagstaff centro
©Dan & Cindy Duriscoe, FDSC, Lowell Obs., USNO

Aplinkosaugos specialistų ir šalininkų teigimu, toks poveikis aplinkai nedaug skiriasi nuo, tarkime, upės užtvenkimo hidroelektrine. Nakties dangus mus pasitinka šviesa, tačiau tokia nauda turi ir neigiamų pusių. Vadinamojo „užteršimo šviesa“ poveikį mokslininkai dar tik pradeda studijuoti.


Galloway Forest parkas yra pirmasis Nakties dangaus parkas Didžiojoje Britanijoje
©BBC

Užterštumas šviesa dažniausiai atsiranda dėl prasto apšvietimo suprojektavimo, kai šviesos šaltiniai spindulius skleidžia ne tik žemyn, bet ir į viršuje esantį dangų. Aplink miestų centrus besiplečiant greitkelių tinklams, urbanizuotiems miestų ir parduotuvių kvartalams, tikrasis nakties dangus pamažu užgožiamas ir galiausiai visiškai išblėsta. Ar galima kaip nors išsaugoti šį didingą reginį?

Vienas galimų atsakymų – nakties dangaus parkai (draustiniai). 1993 metais Mičigane (JAV) buvo priimtas potvarkis, kuriuo Hudsono ežero apylinkėse leista įsteigti eksperimentinį nakties dangaus parką (angl. Dark sky park. dark sky preserve). Esminis įstatymais saugomas tokių parkų skiriamasis bruožas – tai, kad išorinis dirbtinis apšvietimas netrukdytų stebėti aplinką absoliučioje tamsoje, įskaitant tiesiog grožėjimąsi žvaigždėtu dangumi, nakties meto fotografiją ir laukinės gamtos fotografiją. Būtini dirbtinės šviesos šaltiniai, kurių negalima atsisakyti saugumo sumetimais, turi būti nukreipti į apačią; juose taip pat turi būti įrengti šviesos ekranai ir, jei tik galima, judesio jutikliai, leidžiantys išjungti žibintus tada, kai teritorijoje nevaikšto joks žmogus. Įstatymas nenumato griežtų apribojimų patiems lankytojams – jie gali su savimi nešiotis žibintus, tačiau jų yra prašoma naudotis šiomis priemonėmis saikingai, nekliudant kitiems žmonėms ir negriaunant pačios draustinio idėjos.

Šis Mičigano nutarimas savo mastais buvo vienas kukliausių tiek ketinimais, tiek savo mastu ir poveikiu. Tačiau tokių regionų plėtros šalininkai nuveikia ir daugiau. Kanados parkų administracija praėjusių metų pabaigoje paskelbė prijungianti Grasslands nacionalinį parką prie šalies nakties dangaus draustinių tinklo.

Administracijos pranešime buvo rašoma: „Tai – dirbtinio apšvietimo neturinti šventovė. Tai – teritorija, kurioje išlaikoma nakties aplinka savo pačioje pirmapradėje formoje, kaip tik įmanoma. Iš daugelio privalumų galima paminėti du esminius: geresnė aplinka nakties gyvūnijai ir puiki vieta visiems, kas nori stebėti žvaigždes. Nakties dangaus draustiniai yra svarbūs florai ir faunai. Dirbtinė šviesa gali trukdyti naktiniams gyvūnams, todėl svarbu išvengti aplinkos užterštumo šviesa“. Egzistuoja ir privažių iniciatyvų. Vienas tokių pavyzdžių – Manitoulin sala (Ontarijas, Kanada), kur nakties dangaus parką prižiūri privati asociacija.


Žvaigždėtas dangus virš Owachomo tilto (Owachomo Bridge) Jutos Natural Bridges National Monument parke. Šis parkas buvo paskelbtas pirmuoju Nakties dangaus parku. „Čia jūs galite pamatyti kažką seniai užmiršto, ir galite susilieti su nakties dangumi“, sako parke dirbantis reindžeris Skotas Rajanas (Scott Ryan)
©Jim Richardson

Kodėl gi taip svarbu apsaugoti dangų nuo perteklinės šviesos? Jau vien žinduoliams priklausančių naktinių sutvėrimų skaičius yra milžiniškas. Šviesa yra galinga biologinė jėga, ir daugelį sutvėrimų ji veikia kaip savotiškas magnetas. Efektas yra toks stiprus, jog teritoriją apšviečiantys sausumos arba jūros prožektoriai paukščius užburia tiek, kad šie skraido aplink juos tol, kol krenta nuo išsekimo. Naktį migruojantys paukščiai dažnai atsitrenkia į ryškiai apšviestus aukštus pastatus; ypač nuo to kenčia šių gyvūnų jaunikliai.

Vabzdžiai ištisais spiečiais susiburia aplink gatvių šviestuvus. Kai kuriuose Šveicarijos slėniuose įrengus apšvietimą, mokslininkai netruko pastebėti nykstančią mažųjų pasaganosių šikšnosparnių (lot. Rhinolophus hipposideros) populiaciją; teigiama, jog tam poveikio turėjo čia staiga apsigyvenę prie žibintų susikaupusius vabzdžius suryjantys šviesą mėgstantys jų giminaičiai. Kiti naktiniai gyvūnai – graužikai, oposumai, barsukai – visi maisto ieškosi daug atsargiau, nei nesant dirbtinio apšvietimo, nes pakitusiomis sąlygomis jie patys daug dažniau tampa grobiu plėšrūnams.

Kai kurie paukščiai, pavyzdžiui, juodieji strazdai ir lakštingalos – esant dirbtiniam apšvietimui pradeda čiulbėti jiems visiškai neįprastu laiku. Mokslininkai yra nustatę, jog dėl dirbtinio apšvietimo sutrumpėjusi naktis apčiuopiamai paankstina paukščių poravimąsi. Ilgesnė „diena“ leidžia ilgiau ieškoti maisto, o tai savo ruožtu daro poveikį gyvūnų migravimo įpročiams. Tai kelia savų problemų: paukščių migravimas yra glaudžiai susijęs su jų vidiniu laikrodžiu. Jei jie atvyks per anksti, sąlygos perėjimui gali būti netinkamos.


©National Maritime Museum

Perintys jūrų vėžliai mėgsta tamsesnius paplūdimius, tačiau tokių vietų jiems pasitaiko vis mažiau. Išsiritę jaunikliai paprastai veržiasi link šviesesnio ir atspindžiais „papuošto“ jūros horizonto, todėl dirbtinis apšvietimas juos sutrikdo. Vien tik Floridoje (JAV) taip kasmet žūva šimtai tūkstančių vėžlių jauniklių. Greta gerai apšviestų automobilių magistralių gyvenančios varlės ir rupūžės „pamiršta“ savo natūralius bioritmus.

Tačiau iš visų taršos šaltinių, užterštumą šviesa pašalinti tikriausiai paprasčiausia. Tinkama žibintų konstrukcija ir jų įrengimas gali iškart pakeisti situaciją geresne linkme, įskaitant ne tik geresnes sąlygas nakties gyvūnams, bet ir sumažintas energijos sąnaudas žmogui.


Nakties dangus Borrego Springs parke
©Dennis Mammana

Kadaise buvo manoma, jog užterštumas šviesa trukdė tik astronomams, kuriems reikia kaip galima aiškiau matomo dangaus vaizdo. Ir iš tiesų, pirmosios pastangos kontroliuoti dirbtinį apšvietimą buvo skirtos būtent dangaus stebėtojams. Arizonoje (JAV) esančiame Flagstaff mieste dirbtinį apšvietimą reglamentuojantis potvarkis pasirodė prieš daugiau kaip pusę amžiaus, ir jis buvo skirtas pagerinti aukštai virš miesto įsikūrusios Lowell observatorijos darbo sąlygas. Nuo tada Flagstaff miestas kelis kartus griežtino dirbtinio apšvietimo taisykles ir 2001 metais buvo paskelbtas pirmuoju pasaulyje Tarptautiniu nakties dangaus miestu (International Dark Sky City). Šiandien pastangos kontroliuoti šviesos taršą jau plinta visame pasaulyje. Vis daugiau miestų ar netgi ištisų šalių (pavyzdžiui, Čekijos respublika) yra pasiryžę atsisakyti perteklinio ir nepageidaujamo dirbtinio apšvietimo.


Paukščių takas virš natūraliai susiformavusio akmeninio tilto Owachomo parke (Juta, JAV). Nuostabus gamtos paminklas yra 32 m aukščio ir 55 metrų ilgio ir vos 3 metrų storio. Ši nuotrauka buvo vienas esminių argumentų, 2007 metais priimant nutarimą parką paskelbti Nakties dangaus parku
©Wally Pacholka/Astropics.com

Kitaip nei astronomams, daugumai iš mūsų skaidrus nakties dangus kasdieninėje veikloje nedaro esminės įtakos, tačiau kaip ir daugeliui kitų sutvėrimų, tamsa mums yra būtina. Tamsa, siekiant užtikrinti biologinę sveikatą ir „sureguliuoti“ vidinį biologinį laikrodį, yra būtina tiek pat kiek ir šviesa. Reguliari miego ir būdravimo kaita – vienas iš paros ritmų – yra glaudžiai susijęs su apšviestumo planetoje kitimu. Todėl šis ritmas yra fundamentaliai svarbus, ir jo pakeitimas mums atsilieptų taip pat, kaip pasikeitusi gravitacija – gal tik pasekmės pasijustų kiek vėliau.


Kontrastas: nakties metu ryškiai šviečianti Čikaga. Didžioji švytėjimo dalis sklinda nuo gatvės šviestuvų – gražiai atrodančių, tačiau prastai suprojektuotų ir skleidžiančių šviesą ne tik į gatves, bet ir į atvirą erdvę
©Jim Richardson

Kai kurių specialistų teigimu, pastarąjį šimtmetį žmonija atlieka nesibaigiantį eksperimentą pati su savimi, nuolat ilgindama dieną ir trumpindama naktį, taip išvesdama iš pusiausvyros natūralią žmogaus kūno reakciją į šviesą. Tai turi savo kainą – pavyzdžiui, viename mokslininkų atliktame tyrime paaiškėjo, jog egzistuoja tiesioginė koreliacija tarp moterų sergamumo krūties vėžiu ir jų aplinkos apšviestumo nakties metu.

Panašu, jog mus šviesos tarša veikia ne mažiau nei tas varles, gyvenančias greta ryškiai apšviestų greitkelių. Kaip stipriai mes savo pačių įrankiais atkertame nuo natūralios evoliucinės pusiausvyros – žvaigždžių šviesos, dienos ir nakties kaitos?


Technologijos.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama