Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
Lapkričio 21 d. 16:45
5 tendencijos 2025-iesiems: žmonės ieško pusiausvyros tarp technologijų ir realybės, vis labiau vertina autentiškumą
Lapkričio 21 d. 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
Lapkričio 21 d. 12:29
Palygino IT ir automobilių gigantus: į akis krenta sudėtinga problema
Lapkričio 21 d. 10:12
Elektronikos prekių pardavimai per Juodąjį penktadienį: taupysime ne tik dėl akcijų
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Kada Didžiajame hadronų priešpriešinių srautų greitintuve prasidės antrasis veiksmas?

Publikuota: 2009-10-27 07:07
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Mėgėjams
Autorius: Česlovas Šimkevičius
Aut. teisės: ©Bernardinai
Inf. šaltinis: Bernardinai.lt

Rugsėjo 19 d. sukako metai, kai vos tik pradėjęs veikti dėl avarijos buvo sustabdytas Didysis hadronų priešpriešinių srautų greitintuvas – LHC Europos branduolinių tyrimų centre, netoli Ženevos. Greitintuvo veiklos pradžia sukėlė didelį visuomenės susidomėjimą. Visi įsiminė žodį „kolaideris“ ir plačiai diskutavo apie eksperimentų reikalingumą ir apie įrenginio galimai keliamą pavojų.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Rugsėjo 19 d. sukako metai, kai vos tik pradėjęs veikti dėl avarijos buvo sustabdytas Didysis hadronų priešpriešinių srautų greitintuvas – LHC (Large Hadron Collider) Europos branduolinių tyrimų centre (CERN – Conseil Europeen pour la Recherche Nucleaire), netoli Ženevos.

Priminsime, kad LHC pradėjo veikti praėjusių metų rugsėjo 10 d., tačiau veikė neilgai. Hadronų priešpriešinių srautų greitintuvo veiklos pradžia sukėlė didelį visuomenės susidomėjimą. Visi įsiminė žodį „kolaideris“ ir plačiai diskutavo apie eksperimentų reikalingumą ir apie įrenginio galimai keliamą pavojų.

Iš pradžių buvo manoma, kad visi remonto darbai bus baigti iki 2009-ųjų pavasario. Tačiau realybė buvo daug liūdnesnė: eksperimentų atnaujinimo data buvo kaskart nukeliama vis tolyn ir tolyn. Tik dabar Europos branduolinių tyrimų centras CERN‘as (CERN – Conseil Europeen pour la Recherche Nucleaire) paskelbė, kad eksperimentai prasidės iš naujo lapkričio viduryje.

Avarija įvyko sujungime tarp 3 ir 4 superlaidžių magnetų sekcijų. Per avariją ištekėjo didelis kiekis skysto helio ir buvo sugadinti 53 superlaidūs magnetai. Iš viso LHC turi apie 1600 superlaidžių magnetų, kurių didžiausias sveria beveik 27 tonas. Reikia 96 tonų skysto helio įrenginio darbui palaikyti. Šiuo požiūriu LHC yra taip pat ir didžiausias pasaulyje skystą helį naudojantis įrenginys.

Tikslią avarijos priežastį pavyko nustatyta tik po detalios tų magnetų sekcijų apžiūros. Tai buvo galima padaryti tik praėjus dviem mėnesiams po avarijos, nes magnetai buvo atšaldyti iki 1,9 laipsnių virš absoliutaus nulio ir reikėjo laukti, kol jie atšils iki kambario temperatūros. Galima pabrėžti, kad LHC superlaidūs magnetai yra pati šalčiausia vieta visatoje, nes, kaip žinoma, tarpgalaktinės erdvės vidutinė temperatūra siekia 2,7 laipsnius virš absoliutaus nulio.

Large Hadron Collider

Paaiškėjo, kad pagrindinė avarijos priežastis buvo sujungimų defektai labai stiprios srovės superlaidaus kabelio vamzdyje. Įrenginyje naudojami superlaidūs magnetai, siekiant sukurti pakankamai stiprų pastovų magnetinį lauką visame 27 kilometrų ilgio vamzdyje, kuriuo beveik šviesos greičiu lekia protonų srautas. Iš viso įrenginyje yra apie 10 000 tokių sujungimų, todėl reikėjo iš pradžių sukurti neardančią metodiką jiems patikrinti, o paskui juos visus ir patikrinti. Paaiškėjo, kad sujungimai tarp 4 ir 5 sekcijų taip pat kelia įtarimų, todėl teko ir juos atšildyti. Tiesa, vėliau buvo priimtas sprendimas juos atšildyti tik iki skysto azoto (80 K) temperatūros ir joje patikrinti sujungimus.

Naujausias greitintuvo eksperimentų grafikas numato, kad lapkričio viduryje turėtų būti atlikti pirmieji suremontuoto greitintuvo bandymai, bet maksimali kiekvieno protonų srauto energija nesieks ir 3,5 teraelektronvoltų (TeV), o 4–5 TeV energija bus pasiekta tik apie 2010 m. vidurį. Vėliau 2010 m. spalio mėnesį numatoma įrenginį vėl sustabdyti, išsamiai patikrinti ir tik po to 2011 m. viduryje bandyti toliau didinti protonų srauto energiją iki projektinio 7 TeV galingumo, kuris reikalingas, kad būtų galima tikėtis aptikti paslaptingąją dalelę – Higso bozoną, nes susiduriančių priešpriešinių dalelių srauto energija pasieks reikalingą 14 TeV.

Paprastai žiemą CERN‘o įrenginiai neveikia, nes Šveicarijoje tuo metu elektros energija yra brangesnė nei vasarą, bet šiais metais numatoma padaryti išimtį ir įjungti hadronų priešpriešinių srautų greitintuvą. Darbas žiemą kainuos papildomai maždaug 15 mln. Šveicarijos frankų (34 mln. litų). CERN‘as paskelbė, kad projekto biudžetas dėl to nebus didinamas ir pavyks išsiversti naudojant tik anksčiau planuotas išlaidas. Beje, hadronų priešpriešinių srautų greitintuvo remontui, kuris kainavo apie 40 mln. Šveicarijos frankų (91 mln. litų), taip pat nebuvo naudojamos papildomos lėšos, o viskas padengiama iš centro biudžeto, kurį sudaro 20-ties valstybių narių įnašai.

Per metus, kol buvo remontuojamas hadronų priešpriešinių srautų greitintuvas, nutiko nemažai svarbių su juo susijusių įvykių. Štai šių metų pavasarį pasirodė JAV režisieriaus R. Hovardo (Ron Howard ) filmas „Angelai ir demonai“, kuriame yra kelios scenos, nufilmuotos pačiame greitintuve. Kalbama, kad aktorius T. Henksas (Tom Hanks) parodė labai didelį susidomėjimą numatomais eksperimentais, kai lankėsi CERN‘e. O štai visai nesenai sužinojome, kad Prancūzijos policija areštavo vieną CERN'o darbuotoją ir pareiškė jam įtarimus dėl bendradarbiavimo su teroristine organizacija „Al-Qaeda“.

Nesnaudė ir skeptikai, prieštaraujantys visokiems eksperimentams kolaideryje. Anksčiau gąsdinę publiką juodosios skylės susidarymo galimybe, dabar jie pradėjo ieškoti kitų pavojų, kuriuos gali sukelti veikiantis LHC. Pasak jų, greitintuvas gali sukurti „strandželetų“ (angl. strangelet) – keistosios materijos dalelių. Jos turėtų susidėti iš keistųjų kvarkų ir yra vienos iš galimų kandidačių, galinčių paaiškinti tamsiosios materijos prigimtį. Kaip žinoma, paskutiniai astrofizikų duomenys rodo, kad tamsiosios materijos masė mūsų stebimoje visatoje maždaug šešis kartus viršija įprastinės materijos masę. Šios tamsiosios materijos pamatyti neįmanoma – ji buvo aptikta tik dėl savo gravitacinio poveikio.

Naujausios hipotezės teigia, kad „strandželetai“ gali kondensuotis į nedidelius lašelius, bet jų masė yra didžiulė, nes 1 kubinis centimetras tokios medžiagos turėtų sverti apie 10 milijonų tonų! Pasirodė net hipotezių, kad Žemė gali susidurti su tokiu keistosios materijos lašeliu. Tokiu atveju pasekmės gali būti katastrofiškos. D. Andersonas su kolegomis net paskelbė, kad toks susidūrimas galėjo įvykti 1993 m. lapkričio 24 d. Tada kelios seismografinės stotys užfiksavo keistus signalus, kuriuos galima interpretuoti kaip kelių dešimčių tonų masės dalelės pralėkimą kiaurai per mūsų planetą.

LHC priešininkai teigia, kad greitintuve sukurti „strandželetai“ galėtų visą įprastinę materiją paversti į keistąją, panašiai kaip „ledas-9“ visą vandenį paverčia ledu K. Voneguto (Kurt Vonnegut) romane „Katės lopšys“ (Cat‘s cradle). Tuo metu, kai buvo rašomas šis romanas (1963 m.), buvo žinomos aštuonios ledo modifikacijos. Rašytojas sugalvojo devintąją ledo modifikaciją, kuri pasižymi tuo, kad tirpsta tik esant 45,8 laipsnių Celsijaus temperatūrai. Šaltesnis vanduo, susilietęs su tokiu ledu, bematant sukietėtų. Dabar žinoma daugiau kaip 40 ledo modifikacijų, bet nė viena iš jų nepasižymi romane aprašytomis savybėmis.

Tamsiosios materijos paieška dabar vyksta labai intensyviai, ir galbūt greitai paaiškės, kad „strandželetai“ neturi su ja nieko bendra. Tačiau jų sąveika su įprastine materija yra sunkiai prognozuojama, todėl hadronų priešpriešinių srautų greitintuvo priešininkų abejonės šiuo klausimu vis dėlto negali būti paprastai išsklaidytos.

Kita dalis LHC priešininkų teigia, kad greitintuvas nebus išbandytas visu galingumu niekada. Tam priešinasi pati gamta, nes negalima suformuoti didelio Higso dalelių srauto, tai prieštarauja gamtos dėsniams. Tokią hipotezę dar 2007-aisiais paskelbė japonas M. Ninomija iš Jukavos instituto Kiote ir H. Nilsenas iš Nilso Boro instituto Kopenhagoje.

Vėliau jie savo hipotezę dar patobulino, ir taip gimė „Gamtos dėsnių modelis su stebuklais“. Jo esmė tokia: gamtoje yra kažkoks „ombudsmenas“, kuris stebi, kad neįvyktų stebuklų, prieštaraujančių gamtos dėsniams. Tokiu atveju jis įsikiša ir trukdo atlikti tokius eksperimentus. Matyt, didelis Higso bozonų srautas labai nepatinka šiam „ombudsmenui“, ir jis visomis priemonėmis trukdo atlikti tokį eksperimentą.

Kas skaitė brolių A. ir B. Strugackių romaną „Prieš milijardą metų iki pasaulio pabaigos“, gerai prisimena panašią ten aprašytą situaciją. Romane vienas teoretikas bandė sukurti naują teoriją, bet jam kažkas nuolat trukdė tai daryti. Veikiausiai jis suprato, kad pati gamta priešinasi šios teorijos sukūrimui. Tokia teorija galėtų parodyti, kaip būtų galima įveikti antrąjį termodinamikos dėsnį. O koks tada tai dėsnis, jei jį galima apeiti?

Taigi, tenka šiek tiek palaukti. Jei iki Kalėdų Didysis hadronų priešpriešinių srautų greitintuvas pradės veikti ir nesuges, o jo galingumas bus visą laiką didinamas, tai reikš, kad M. Ninomijos ir H. Nilseno teorija klaidinga. Bet jei vėl prasidės priešpriešinių srautų greitintuvo darbo nesklandumai, tai teks gerokai susimąstyti. O gal iš tikrųjų egzistuoja tas „ombudsmenas“. Kas tai galėtų būti, mokslininkai kol kas nebando aiškinti. Gal tai netgi pats Dievas, bet pagal šią teoriją jis turėtų valdyti mus iš ateities.





Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama