Mano internetinės draugystės prasidėjo taip:
– Į ką tu pirmiausiai atkreipi dėmesį, žiūrėdamas į moterį?, – klausia ji.
– Na, visų pirma į plaukus, tada į akis, į lūpas, tada į krūtinę, taliją…
– Koks tu romantiškas…
– Ne romantiškas. Tiesiog internetas lėtas, nuotraukas lėtai krauna.
Taip ir baigėsi susirašinėjimas su ja. Bet supratau kai ką labai vertingo – reikia romantikos!
Panašios juokingos istorijos vėliau virsta plačiai žinomais anekdotais, tačiau juk dažniausiai jie būna paremti patirtimi. Apie internetines pažintis, jų privalumus, trūkumus ir pagrindines sėkmingos internetinės draugystės taisykles IT ŽINIOS.LT kalbina psichologą dr. Gediminą Navaitį.
Kokių pažinčių dažniausiai žmonės ieško internete? Vaikino/merginos, ar tiesiog draugų?
– Internete yra visko – tuo internetas ir patrauklus.
Kokie žmonės yra labiau linkę ieškoti pažinčių internete?
– Internete galima greitai užmegzti naują pažintį. Net drovūs ar uždari žmonės internete pasijunta neturį jokių bendravimo sunkumų. Pasaulyje milijonai žmonių susipažįsta naudodamiesi interneto pažinčių svetainėmis. Šiandien ir Lietuvoje veikia ne viena interneto pažinčių svetainė. Šis pažinties būdas sparčiai plinta. Dažnai vyresniems žmonėms nebelieka kitos galimybės susipažinti, nes bendradarbiai jau vedę, bendradarbės ištekėjusios, o jaunimo mėgiami klubai ir barai nebėra patraukli laisvalaikio praleidimo ir pažinčių vieta. Lieka internetas – lengvai prieinamas, nebrangus susipažinimo būdas, kuriam nereikia ypatingai ruoštis bei skirti daug laiko.
Ar internetinių pažinčių mėgėjai yra labiau intravertiški žmonės?
– Šiandieną internete praleidžiama daugiau laiko nei prieš penkerius metus. Daugelyje Vakarų pasaulio šalių, taip pat ir Lietuvoje atliktų sociologinių apklausų rengėjai konstatuoja – kas metai nuolatinių interneto vartotojų skaičius nesustodamas auga. Auga ir buvimo jame trukmė. Psichinės sveikatos specialistams tai nekeltų rūpesčio, tačiau jie vis dažniau susiduria su tikrais „interholikais“, kurie praleidžia internete 5–7 valandas per dieną, todėl jiems lieka mažiau laiko darbui, draugams ar šeimai ir miegui bei poilsiui.
Su kokiomis psichologinėmis problemomis jie susiduria?
– Interneto pažintys daug ką nuvilia. Dėl tokio nusivylimo paprastai „kaltas“ ne internetas, o bendravimo psichologinių taisyklių nesilaikymas, kuris ir sukliudo pasinaudoti naujomis pažinčių galimybėmis. Aiškinantis, kas veiksminga internete, o kas – ne, buvo apklausta keli šimtai interneto pažinčių svetainės lankytojų. Vieniems iš jų sekėsi ir jie sutiko gyvenimo draugą. Kitų pažintys apsiribodavo susirašinėjimu, apsikeitimu e. žinutėmis, keliais nevykusiais pasimatymais.
Kuo skyrėsi sulaukusių sėkmės ir vis nesutinkančių rimto, norinčio(-ios) artimesnės draugystės elgesys?
– Sėkmė internete lydėjo moteris, kurios suvokė paprastą taisyklę, kad bendravimas internete tapatus bendravimui bet kur kitur. Internetas tik techninė galimybė. Ja naudojantis galima sužavėti naują pažįstamą, bet galima ir jį, ir save nuvilti.
Nuoširdus prisistatymas. Kiekvienas vyras nori susipažinti su žavia moterimi. Suprantama, kad ir kiekviena moteris nori būti žavi. Tačiau ne viena apsirinka, bandydama numatyti, kokią moterį vyras rinksis gyvenimo drauge. Psichologų Barbaros ir Allano Peasų tyrimai rodo, kad moterys patrauklumą vyrams visų pirma sieja su savo išvaizda (dailia figūra, ilgom kojom) ir tik patrauklių savybių sąrašo pabaigoje įrašo savo asmenybės bruožus. O vyrai, galvodami apie ilgalaikę pažintį, pirmiausia vertina moters asmenybę, išvaizdą, protą ir humoro jausmą. Kai moters elektroninis slapyvardis yra „aistringoji25“ arba „ieškantiKarštosMeilės41“, ji leidžia vyrams suprasti, kad ieško partnerio neįpareigojantiems santykiams. Jai vertėtų pamąstyti, ar daug moterų ateina į barą su marškinėliais, ant kurių parašyta „Ieškau vaikino vienam vakarui“. Vakarėlyje ar interneto pažinčių svetainėje ko ne pirmas klausimas, kurį vienas kitam užduoda susipažįstantys, yra „Ką čia veikia toks simpatiškas vaikinas, graži mergina. Ar tau čia patinka?“
Sunku būtų įsivaizduoti vaikiną ar vyrą, kuris mėgintų susipažinti pasakodamas savo seksualines fantazijas ir klausdamas merginą, su kuria kalbasi dar tik vieną minutę, kaip jai patinka oralinis ar analinis seksas. Sunku būtų įsivaizduoti merginą ar moterį, kuri klube ar vakarėlyje, išgirdusi panašų nepažįstamojo klausimą, atsakytų, kad ją pametė vaikinas (paliko vyras), kad ji netiki, jog gali ką nors sudominti, nes miestelyje, kuriame gyvena, vien alkoholikai, o darbe, kuriame dirba, visi vyrai jau vedę. Taigi, dabar ji bando susipažinti su bet kuo internete ir sužinoti, ar Lietuvoje dar liko nors vienas tikras vyras. Deja, panašūs atsakymai yra realūs ieškojusiųjų draugo internete prisistatymai.
Kokie yra teigiami internetinių pažinčių aspektai?
– Vakarėlyje vaikinas gali parodyti dėmesį dviem, sumanesnis – trims merginoms. Ši, savo ruožtu, nusišypsoti keliems. Interneto erdvėje iš karto galima susirašinėti, kad ir su penkiasdešimčia.
O kokie neigiami?
– Niekur kitur nėra tiek daug iliuzijų, kaip internete. Realiam pasimatymui reikia skirti laiko ir energijos, interneto pasimatymui kartais nereikia net minimalaus dėmesio, nes galima į visas puses siuntinėti tą patį šiltą, romantišką tekstą, pvz., „aš įsivaizduoju tave ir save prie jūros besileidžiant saulei. Jaučiu, kad po daugelio metų, apsupti anūkų, po žydinčia obelim prisiminsime šį pokalbį“. Suprantama, kad tokie tekstai džiugina ir svajingai nuteikia, ypač nurodžiusius, kad ieško artimo žmogaus, galinčio suprasti, tikro draugo. Visgi, toks laiškas yra tik laiškas. Ar ryšys taps nors kiek panašus į aprašytąjį, priklausys nuo asmeninio bendravimo, pasimatymų, o ne kaip užkeikimų kartojamų e. žinučių, kurias viena kita pradeda taip: „Labas, karštai mylimas, nepažįstamas drauge.“
Kokie yra nesėkmingos internetinės pažinties požymiai?
– Psichologės E. Fein ir Sh. Schneider teigia, kad jei po ketvirto e. laiško vyras vis dar nekviečia moters susitikti, tai jis tik gaišina laiką ir į jo e. laiškus atsakinėti nebeverta (nebent jis pasiūlytų pasimatymą). Psichologės taip pat rekomenduoja neatsakinėti į laiškus su šypsenėlėmis, paveikslėliais, anekdotais, jei prie jų nėra konkrečiam žmogui skirto teksto. Ir suprantama, netęsti e. pokalbių su tuo, kuris pirmoje ar antroje e. žinutėje teiraujasi apie seksą arba dalijasi savąja seksualine patirtimi. Geriausiu atveju, tai tėra bandymas susikurti nemokamą seksualinių pokalbių liniją.
Kokia, Jūsų nuomone, yra internetinės pažinties sėkmės formulė?
– Atlikus apklausą paaiškėjo, kad sėkmės sulaukė tos/tie, kurie apgalvotai ar pasikliaudami intuicija laikėsi kelių paprastų internetinio bendravimo taisyklių. Apklaustos moterys, kurioms pasisekė, tvirtino – pažinties iniciatyva turi priklausyti vyrui, o moteriai dera leisti jam suprasti, kad gali parodyti tokią iniciatyvą. Jos retai pirmos rašė vyrams, o jei rašė, tai tik trumpus e. laiškelius, leidžiančius jam išsamiau papasakoti apie save. Be to, jos neskubėjo atsakyti į vyrų žinutes, nesusirašinėjo su jais naktimis, taigi, nedemonstravo, kad dieną naktį sėdi prie kompiuterio ir laukia, ar kas nors jomis susidomės. Šis bendras principas – perleisti iniciatyvą vyrui, bet nuolat leisti jam suprasti, kad iniciatyva bus palankiai sutikta – joms pravertė ir kiekviename tolesniame bendravimo etape. Paaiškėjo, kad tarp šių moterų buvo vos viena kita, pirmoji pasiūliusi savo telefono numerį, o juk tiesioginiame bendravime vyras paprastai paprašo numerio per pirmą susitikimą. Todėl ir internete neverta jam priminti, kad galima pasikalbėti ir telefonu. Moterys nepradėjo pažinties nuo buvusio draugo ar vyro aptarimo, nesidalino nuomone apie seksualinius potraukius, intymaus gyvenimo patirtį, baimes ir nesvarstė įsipareigojimų temos bei nebandė „perauklėti” joms parašiusį vyrą. Vyrai, radę draugę, įkyriai nesipiršo į draugus, neskubėjo pernelyg atsiskleisti ir neprašė paguodos. Prisiminė, kad kylant atsivėrimo, suartėjimo su kitu laipteliais, geriausia pradėti nuo malonių, linksmų paplepėjimų, vėliau pranešti faktus apie amžių, profesiją, šeimyninį statusą ir pan., po to keistis nuomonėmis apie įvairiausius dalykus ir galiausiai atskleisti jungiančius jausmus.
Interneto pažinčių svetainė – tai puiki vieta susipažinti ir maloniai pabendrauti, o sužinoti svarbesnes galimo draugo gyvenimo aplinkybes, jo požiūrį bei pajusti, ar užsimezga šiltesnis jausmas, daug sėkmingiau pavyks realiame pasimatyme. Tokia nuostata ir vadovavosi tos/tie, kuriems pasisekė. Turintys priklausomybę nuo interneto šių paprastų bendravimo taisyklių nežinojo, jie/jos labai rūpinosi užmegzti kuo daugiau pažinčių, išsiųsti kuo daugiau žinučių ir mažai galvojo apie tai, ar nauja pažintis atitiks jų galimybes ir poreikius.