Viena garsiausių laisvą žodį propoguojančių organizacijų „Žurnalistai be rėmų“ (angl. Reporters Without Borders) visai neseniai apkaltino didžiausias planetos IT bendroves – „Google“, „Yahoo“, „Microsoft“ – bendradarbiaujant su griežto rėžimo vyriausybėmis.
Tai jau ne be pirmas atvejis, kai iškeliama tokia versija. 2005-iais metais „Microsoft“ ištrynė politinio aktyvisto Maiklo Anti tinklaraštį, kuriame jis kritikavo Kinijos valdžią. Tais pačiais metais „China Yahoo!“ nutekino informaciją Kinijos vyriausybei apie žurnalisto Shi Tao buvimo vietą. Shi nuteistas kalėti 10 metų.
Internetas – priemonė informacijai skleisti ar jai nuslėpti?
Juk daugumai žmonių internetas yra priemonė surasti informaciją bei paskleisti tiesos žodį. Įveskite į „Google“ paieškos sistemą raktažodžius „Rusijos oligarchai“ ar „Karas Irake“. Neabejoju, informacijos rasite pakankamai.
Tačiau kai kurios šalys, anot minėtos organizacijos, yra tikros interneto „priešės“. Tarp tokių neabejotinai galime laikyti Kiniją, kurioje, ne paslaptis, labiausiai kontroliuojama spauda bei internetas. Yra ir daugiau – rašo businessweek.com
Štai septynios pačios pačiausios valstybės, kuriose ribojamas laisvas žodis. Prie to nemažai prisideda tų valstybių vyriausybės bei stambusis verslas:
Burma. Ši šalis tiesiog „neprisijungusi“ prie visuotinio tinklo. Nors Burmoje gyvena 48 milijonai žmonių, internetu naudojasi tik 40 tūkst. žmonių, t. y. vos vienas iš tūkstančio. Interneto žvaigždė – 35 metams kalėjimui nuteistas komikas Zarganar, kuris „persistengė“ pokštais apie vyriausybę.
Kinija. Šios šalies cenzūra yra viena labiausiai organizuotų pasaulyje: neleidžiama prisijungti į užsienio naujienų portalus, filtruojami raktažodžiai, interneto tiekėjos akylai stebi kiekvieną internauto elgseną.
Kuba. Nors padėtis atėjus į valdžiai Fidelio Castro broliui Rauliui pagerėjo, tačiau, sutikite, 6–12 dolerių už valandą praleistą internete yra daug. Tiesa, po vyriausybės „naujienų portalą“ galima naršyti nemokamai.
Egiptas. Nieko sau šalis – vyriausybė prižiūri socialinius tinklus, seka slapčiausių internetinių forumų žinutes. Egiptiečiams nieko nebeliko, kaip tik suorganizuoti boikotą „Facebook“ portale. Tokių veiksmų ėmėsi 27 – erių Ahmedas Maheras, kurio judėjimas pritraukė 65 tūkst. piliečių širdis. Dabar Ahmedas kalėjime.
Saudo Arabija. Situacija gerėja, tačiau šiurkščių komentarų geriau nerašyti. Praeitais metais vienas žmogus buvo įkalintas už tai, kad parašė straipsnį, kuriame aptarė buvimo musulmonu „pliusus“ ir „minusus“.
Tunisas. Šiaurės Afrikoje ši šalis turi didžiausią ryšį su pasauliniu tinklu. Ne be reikalo. Tuniso prezidentas Zine el-Abidine Ben Ali yra monopolinės interneto tiekėjos Planet.tn savininkas.
Uzbekistanas. Labiausiai naudojamasi Rusijos įkurta internetinių dienoraščių paslauga „LiveJournal“, tačiau nuo 2009-ųjų vasario svetainė užblokuota, nes internete buvo paplatintos garsaus verslininko išlaidaus gyvenimo būdo fotografijos. Vienas žmogus „išjungė“ visos šalies internetą.