Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 24 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 23 d. 17:33
Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai: būdas kovoti su šventiniu stresu?
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Ar nepavojinga į kosmosą siųsti žinias apie save?

Publikuota: 2008-09-21 07:20
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Inga Saukienė
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Vos tik atsirado naujosios technologijos, žmonija visais įmanomais būdais pradėjo ieškoti kontaktų su protingomis būtybėmis kitose planetose. Anot Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto astrofiziko dr. Vlado Vancevičiaus, būtų nelogiška manyti, kad Visatoje gyvybė egzistuoja tik Žemėje, tačiau ar galime būti tikri, kad siųsdami signalus apie savo egzistavimą, taip sau nepakenksime?

 Rodyti komentarus (2)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Vos tik atsirado naujosios technologijos, žmonija visais įmanomais būdais pradėjo ieškoti kontaktų su protingomis būtybėmis kitose planetose. Anot Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto astrofiziko dr. Vlado Vancevičiaus, būtų nelogiška manyti, kad Visatoje gyvybė egzistuoja tik Žemėje, tačiau ar galime būti tikri, kad siųsdami signalus apie savo egzistavimą, taip sau nepakenksime?

Visata užprogramuota gyvybei

Mokslo festivalyje „Erdvėlaivis Žemė‘08“ moksleiviams apie gyvybės paieškas kitose planetose pasakojęs astrofizikas įsitikinęs, kad posakis, esą visi mes kadaise buvome žvaigždės danguje, ne iš piršto laužtas. Medžiagos, iš kurių sudarytas mūsų kūnas, iš tiesų kadaise buvo „išspjautos“ sprogstant žvaigždei.

Ne mažiau pagrįstas ir kitas posakis: „Iš dulkės gimęs, dulke pavirsi“. Pasirodo, dulkės kosmose – gyvybės pagrindas. Mat būtent iš jų formuojasi naujos planetos. Kaip bebūtų paradoksalu, tiriant kitų žvaigždžių aplinką, šios palyginti mažos dulkelės pastebimos geriausiai.

Nors Žemėje mes visi jaučiamės esantys labai skirtingi ir nė už ką nenorime pasijusti vieno lopšio vaikais, iš kosmoso Žemė – tik mažytis taškelis apie 400 milijardus žvaigždžių turinčioje galaktikoje. Nuo vieno galaktikos krašto iki kito šviesa sklistų apie 120 tūkst. metų. „Mokslininkai tai jau supranta, politikai – kartais“, – šyptelėjo pašnekovas.

Tačiau gyvybės įvairovė Žemėje – stulbinanti. „Pasižiūrėjus į mūsų planetą iš šalies tikrai nesitiki, kad Žemė turėtų būti kuo nors išskirtinė. Ko gera, taip ir nėra. Visata „užprogramuota“ pagimdyti gyvybę.

Visos vadinamosios konstantos taip suderintos, kad būtų įmanoma biologinės sistemos atsiradimo tikimybė. Todėl daroma prielaida, kad panašaus išsivystymo ar paprastesnės gyvybės formos egzistuoja ir kitose planetose“, – pasakojo V. Vancevičius.

Anot mokslininko, viena iš gyvybės prielaidų yra ta, kad Visatoje visi dangaus kūnai skirtingais greičiais, bet apskritimų orbitomis sukasi. Pavyzdžiui, jei aplink Žemę neskrietų Mėnulis, tokios gyvybės įvairovės planetoje, ko gera, neturėtume.

Tiesa, su Visatos sukimusi susiję ir didžiausi kataklizmai Žemėje. Kai planeta atsiduria tam tikruose Visatos taškuose, kur dangaus kūnų būna tankiau, jie neišvengiamai ima lėkti į planetą.

„Kometų paliktų skylių turime labai daug. Dėl kai kurių iš jų kadaise išnyko dinozaurai ir mamutai, prasidėjo ledynmetis. Jeigu ne jos, šiandien čia turbūt sėdėtų visai kitokio pobūdžio protingos būtybės“, – juokavo pašnekovas.

Tačiau mokslininkas pabrėžė, kad gyvybė visgi stebina savo sugebėjimu išlikti. Jeigu jau ji užsimezgė, sunaikinti jos nebegali jokie kataklizmai – išmirusias rūšis keičia naujos.

Saulė mus „suvalgys“

Kaip bebūtų keista, gyvybė Žemėje atsirado palyginti greitai po mūsų planetos susiformavimo. Todėl yra iškelta hipotezė, kad ji čia galėjo atkeliauti iš kitos, senesnės planetos. Tiesa, 99 proc. „gyvosios masės“ iki šiol sudaro mažyčiai mikroorganizmai. Ši gyvybės forma egzistavo keturis penktadalius viso laiko, skaičiuojamo nuo gyvybės užsimezgimo pradžios.

Saulės užtemimas
Saulės užtemimas (DELFI, J.Kupreščenko nuotr.)

Mikroorganizmams nebaisios jokios sąlygos – nei karštis, nei šaltis, nei radiacija, nei deguonies trūkumas. Jos gyventi gali net rūgštyje. „Į Mėnulį netyčia užvežtos bakterijos Mėnulyje išgyveno šešerius metus. Tiesa, jos ten nesidaugino. Šiaip ar taip tikimybė aptikti mikroorganizmų gali būti visur, kur tik yra bent truputis vandens“, – pasakojo astrofizikas.

Anot mokslininkų, gyvybei tinkamų planetų Visatoje galėtų būti apie 50 mlrd. Kiek iš jų tinkamos žmogui – jau kitas klausimas. Spėjama, kad iki 2010 m. tokių planetų bus atrasta apie kelis šimtus.

Mokslininkai šioje srityje dirba ne tik smalsumo vedami. Esant šiandieniniam Saulės aktyvumui, Žemė patenka į vadinamąją „gyvybės“ zoną, todėl mes klestime. Tačiau maždaug po milijardo metų žmonijai neišvengiamai reikės spręsti klausimą, kur išsikelti. Mat Saulei plečiantis atsidursime pragariško karščio zonoje. Žvaigždė mus tiesiog „suvalgys“.

Be to, Žemei periodiškai iškyla grėsmė susidurti su tokiais dangaus kūnais, kurie mūsų planetą tiesiog sunaikintų. Vienas iš jų – pernai labai arti žemės priartėję asteroidas Fabijus. Anot V. Vancevičiaus, ateityje jis praskries dar arčiau mūsų.

Todėl ieškodami naujų buveinių žmonijai, mokslininkai „dairosi“ ne tik panašaus dydžio planetų (antraip dėl pakitusios traukos jėgos mums būtų sunku prisitaikyti prie naujų gyvenimo sąlygų), bet ir esančių pakankamai saugioje aplinkoje – prie žvaigždės, kuriai artimiausius milijardus metų negrėstų Saulės likimas bei kuri nebūtų apsupta spiečiaus dangaus „šiukšlių“.

Neįvertiname pavojaus

Dar vienas aspektas, labai dominantis astrofizikus, susijęs su kitų protingų būtybių egzistavimu Visatoje.

Vos tik atsirado galimybė, pradėta klausytis kosmose sklindančių garsų. Ir dabar galingas radijo teleskopas „gaudo“ visus įmanomus kosmoso triukšmus, o speciali kompiuterio programa bando išsiaiškinti, ar juose nėra racionalaus grūdo, kurį galėjo užkoduoti protingos būtybės. Beje, prisijunti prie šios programos gali visų kompiuterių savininkai.

Kol kas nieko įdomaus aptikti nepavyko. Visi surinkti signalai, išskyrus vieną, kurio taip ir nepavyko paaiškinti, priskirti prie natūralaus kosmoso triukšmo.

7-ame praėjusio amžiaus dešimtmetyje į Kosmosą pradėtos siųsti ir užkoduotos žinutės apie mūsų egzistavimą Žemėje. Tuo tarpu televizijos signalai per Visatą sklinda ir be mūsų žinios. Anot V. Vancevičiaus, jų dėka apie mus visi norintys galėtų sužinoti net už 80 šviesmečių (per 9 mlrd. km).

„Pastaruoju metu prabilta apie tai, kad siųsti signalus į kosmosą reikėtų uždrausti. Tai gana neatsakingas žingsnis – rėkti, kad mes esame, nors nežinome, kam šią žinią siunčiame. Mes juk negalime prognozuoti, koks būtų kontaktas su kitų civilizacijų būtybėmis.

Fantastiniuose romanuose jis dažniausiai aprašomas labai pesimistiškai. Iš tiesų – Žemės paviršius dosnus įvairiomis iškasenomis, todėl suinteresuotųjų gali atsirasti“, – pusiau rimtai, pusiau juokais sakė mokslininkas.

Kodėl niekas neatsišaukė?

Kodėl iki šiol niekas neatsišaukė? Anot V. Vancevičiaus, yra daugybė versijų. Gal mūsų aparatūra skleidžia signalus neteisingu dažniu, gal ne ta kryptimi, o gal apskritai kitoms būtybėms nepatinka elektromagnetinės bangos ir jos bendrauja, pavyzdžiui, ultragarso ar kitokių bangų, kurių mums nepavyko nustatyti, pagalba.

O gal dar nepasiekėme matematikos aukštumų ir tiesiog nesugebame atpažinti racionalaus grūdo kosmoso triukšme?

„Negalima atmesti ir tokios tikimybės, kad jų dar arba jau nėra. Mums, tarkime, dar pavyko nesusinaikinti, tačiau ar ilgam? – teigė mokslininkas. – Šiaip ar taip, kad įvyktų kontaktas, nepakanka, kad kitoje planetoje gyventų mikroorganizmai ar kokie nors delfinai. Reikia technologinės civilizacijos. O tikimybė, kad planetoje susidarys sąlygos gyvybei – vienas iš dešimties. Tikimybė, kad išsivystys civilizacija, gali būti ir vienas iš milijono“.


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama