Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 25 d. 20:25
Elektrinis sunkvežimis „Renault Trucks E-Tech T“ viena įkrova nuvažiuos 600 km
Lapkričio 25 d. 17:22
„Sony“ pristato pirmąjį „G Master“ standartinį priartinantį objektyvą su pastovia F2 diafragma
Lapkričio 25 d. 14:49
Apsaugokite savo namus: gyventojų klaidos, kurios traukia vagis, ir ekspertų sprendimai
Lapkričio 25 d. 11:20
Iš proto varanti senutė: kaip DI kovoja su telefoniniais sukčiais?
Lapkričio 25 d. 08:34
Kaip ištrinti fono paveikslėlį „iPhone“
Lapkričio 24 d. 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
Lapkričio 24 d. 11:39
Lietuvos ekranų tendencijos
Lapkričio 23 d. 15:27
„Garmin“ pristato pirmąjį didelio formato nardymo kompiuterį „Descent X50i“
Lapkričio 23 d. 11:37
Išmani vaikystė: ekspertė apžvelgia, kokius įgūdžius ugdo programavimas, robotika ir dirbtinio intelekto naudojimas
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Plieniniai kariai

Publikuota: 2008-09-13 07:06
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Elvinas Piliponis
Aut. teisės: el. paštas ©Lietuvos Rytas, UAB
Inf. šaltinis: el. paštas Kompiuterija

Kai kam tai gali nepatikti, tačiau karyba yra vienas svarbiausių technologijos progreso variklių. Būtent karo ar gresiančio konflikto metu buvo padaryti visi didžiausi žmonijos atradimai, vyko sparčiausia technikos evoliucija. Technologinis pranašumas karo lauke – pergalės laidas. Tuo jau prieš beveik tūkstantį metų įsitikino kryžiuočiai, kurių šarvus kaip popierių pjaustė anglies nanovamzdeliais sustiprinti Damasko plieno kardai.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
T-800 terminatorius

Kai kam tai gali nepatikti, tačiau karyba yra vienas svarbiausių technologijos progreso variklių. Būtent karo ar gresiančio konflikto metu buvo padaryti visi didžiausi žmonijos atradimai, vyko sparčiausia technikos evoliucija. Technologinis pranašumas karo lauke – pergalės laidas. Tuo jau prieš beveik tūkstantį metų įsitikino kryžiuočiai, kurių šarvus kaip popierių pjaustė anglies nanovamzdeliais sustiprinti Damasko plieno kardai.

Kariškiai jau seniai suka galvas, kuo pakeisti silpniausiąją grandį – žmogų. Juk jei ne žmogus, tankų nereikėtų taip kruopščiai saugoti nuo radiacijos ar cheminio ginklo, o šiuolaikiniai naikintuvai galėtų atlikti iki 25G perkrovas sukeliančius viražus. Tiesa, kariniai robotai dažniausiai visiškai neprimena T-1000, T-X ar senojo T-800 terminatoriaus.

Vabzdžiai-kiborgai

Šiuolaikinių karinių konfliktų metu dažnai naudingiau veikti nepastebimam, nei atvirai žvanginti ginklais. Geriausias būdas tai padaryti – sumažinti matmenis ir robotus paversti vabzdžiais. Vienas sėkmingesnių darbų – Nyderlandų Delfto universiteto projektas „Del Fly II“. Antrosios kartos „peraugusi musė“ gali 15 minučių skraidyti iki 15 m/sek. greičiu arba pakibti ir kyboti vietoje. Nors dydžiu „Del Fly“ tolygus paukščiui, tačiau 16 gramų svoris, plėveliniai sparnai ir skraidymo būdas labiau primena vabzdį. Šiuo metu kuriamas delne telpantis „Del Fly Micro“, kurio sparnų mostas sieks vos 10 cm. Tiesa, JAV jau yra sukurtas ir didelės musės dydžio skraidantis robotas, tačiau jis kol kas skraido tik „pakabintas ant laido“, mat dar nesukurta pakankamų tokio dydžio energijos šaltinių.

16 gramų sveriantis „peraugęs“ laumžirgis gali sėkmingai skraidyti ir vėjuotu oru.

JAV nusprendė žengti dar toliau. Vadinamojo „HI-MEMS“ projekto tikslas – ankstyvųjų metamorfozės stadijų metu implantuoti integrines schemas, leidžiančias valdyti vabzdžius. „HI-MEMS“ autoriai tikisi, kad jiems pavyks sukurti vabzdžius-kiborgus, kuriuos bus galima valdyti iki 100 m atstumu ir trijų metrų tikslumu. Tokios karinės musės į norimą vietą galėtų nugabenti šnipinėjimo ar aplinkos sąlygų analizės įrangą ir perduoti operatoriams reikalingus duomenis.

Kadangi mažų įrenginių nepakanka, į orą tenka kelti ir metro ar didesnius skraidymo aparatus, pavyzdžiui, „RQ-11 Raven“, „RQ-16A MAV“, „Kolibri“, „Pčela“ ar visaverčius bepiločius lėktuvus.

MAV – sumažinta RQ-16 vertikalaus kilimo žvalgybinio skraidančio aparato versija, kurią gali pernešti ir paleisti vienas karys

Nuo stebėtojų iki bombonešių

Dauguma pirmųjų nepilotuojamų skraidymo įrenginių buvo įvairūs nuotolinio valdymo šnipinėjimo lėktuvai ir sraigtasparniai. Atsisakius piloto gyvybės palaikymo sistemų, sukurti gerokai mažesni, tylesni ir pigesni skraidymo aparatai. Ore jie gali išsilaikyti kelias dešimtis valandų. Pavyzdžiui, „Global Hawk“ geba pakilti į 20 km aukštį ir ore išbūti iki 36 valandų. Šio lėktuvo stebėjimo sistemos gali aptikti iki 6 m dydžio judančius taikinius 100 kilometrų spinduliu. Operatoriai gali matyti ir įprastą, ir šiluminį aplinkos vaizdą, pasididindami jį tiek, kiek reikia. Nors „Global Hawk“ lėktuvas neginkluotas, tačiau jame įrengtos aktyvios gynybos sistemos, įspėjančios apie priešininko radarus ir juos slopinančios.

Beveik tuo pat metu į orą ėmė kilti ir ginkluoti koviniai lėktuvai, valdomi nuotoliniu būdu ar veikiantys autonomiškai. Vienos pirmųjų kovinių mašinų buvo MQ-5 („Hunter“ serijos), o kiek vėliau į orą pakilo patobulinti „Predator“, galintys gabenti iki 1,7 tonos įvairios ginkluotės. Žinoma, iki 400 km/val. greičiu skrendantis lėktuvas negali varžytis su viršgarsiniais reaktyviniais naikintuvais. Tačiau šiuo metu Afganistane karines užduotis atliekantys „Predator“ lėktuvai kainuoja po 8 mln. JAV dolerių, o vienas naujos kartos F-22 „Raptor“ – 132 mln. dolerių.

Reikia pastebėti, kad JAV, Rusija, Europos Sąjunga aktyviai kuria naujos kartos bepiločius kovinius lėktuvus, kurie naujus F-22, F-35 ar PAK FA naikintuvus gali paversti atgyvenomis. Bepiločiai lėktuvai turi didelį privalumą – netekus lėktuvo, pilotas lieka saugus, nereikia gaišti laiko ir leisti lėšų naujam padangių asui ugdyti. Todėl nestebina, kad kariškiai aktyviai remia „X-35“, „nEUROn“ ar „Skat“ projektus, kurių šaknys siekia Antrojo pasaulinio karo laikų bandymus sukurti „skraidantį sparną“.

Naujausių bepiločių nematomų („Stealth“) lėktuvų konstrukcijos šaknys siekia nacistinės Vokietijos inžinierių Walterio ir Reimaro Hortenų kūrinius
Naujausių bepiločių nematomų („Stealth“) lėktuvų konstrukcijos šaknys siekia nacistinės Vokietijos inžinierių Walterio ir Reimaro Hortenų kūrinius.

JAV nepilotuojamus skraidymo aparatus ketina naudoti ne vien stebėjimui ar puolimui, bet ir pagalbai kovojantiems fronto linijose. Vienas įdomesnių projektų – CASEVAC. Šį nepilotuojamą vertikalaus pakilimo skraidymo įrenginį planuojama panaudoti sužeistiems kariams iš mūšio lauko išgabenti. Vienu mygtuko paspaudimu CASEVAC „taksi“ turėtų pakilti ir, išvengdamas antžeminių kliūčių, nugabenti įkeltą karį į karo lauko ligoninę.

CASEVAC skraidymo įrenginys sužeistą karį turėtų automatiškai išgabenti iš mūšio lauko, savarankiškai rasdamas artimiausią ir saugiausią maršrutą iki karo lauko ligoninės

Robotai ant žemės

Autonominių antžeminių robotų kūrėjai susiduria su labai sudėtinga kelio paieškos problema. Skrendant ar plaukiant maršrutą pasirinkti gana lengva. Antžeminis robotas privalo teisingai atpažinti aplinką, nes net ir didelio pravažumo automobilis gali įstrigti neatskyręs brūzgynų nuo pievos. JAV gynybos projektinių tyrimų agentūra (DARPA) kas kelerius metus rengia autonominio automobilių vairavimo varžybas. 2004 ir 2005 metų rungtynės vyko dykumoje, o 2007 metais buvo nuspręsta robotų vairavimo varžybas surengti miesto tipo aplinkoje. Robotai turėjo ne tik išvengti kliūčių, bet ir laikytis eismo taisyklių.

Antžeminiai robotai taip pat gali būti įvairiausių dydžių – nuo kelias tonas sveriančių transportinių ar stebėjimo bei koordinavimo sistemų iki ranka svaidomų žvalgybinių. Kaip ir aviacijoje, antžeminiams robotams vis dažniau patikima ginkluotė. Tokie robotai kaip SWORDS ar MAARS yra ginkluoti įvairaus kalibro kulkosvaidžiais, snaiperiniais šautuvais ar granatsvaidžiais. Tiesa, keliems SWORDS robotams dėl gedimų nustojus klausyti operatoriaus komandų, JAV armija nusprendė atšaukti visą SWORDS seriją ir grąžinti ją gamintojui tyrimams.

SWORDS – vieni pirmųjų antžeminių robotų, kuriems patikėta ginkluotė. SWORDS yra visiškai valdomi operatoriaus ir patys veikti negali.

Antžeminiai kariniai robotai dažniausiai yra įvairių dydžių ratuotos ir vikšrinės mašinos, todėl DARPA finansuojamas „Big Dog“ projektas tikrai išsiskiria iš kitų. „Big Dog“ – mulo dydžio 75 kilogramus sveriantis keturkojis robotas, galintis gabenti iki 150 kg krovinį ir kopti iki 35 laipsnių įkalnėmis. Su mulu „Big Dog“ palygintas neatsitiktinai, nes jo numatoma paskirtis – krovinių nešimas sunkiai įveikiamose vietovėse.

Maišto pavojus

Nors šiuolaikiniai kariniai robotai dažnai yra „vedžiojami“ su labai trumpu pavadėliu, tačiau neretai jie „nutrūksta“. Deja, pasekmės kartais būna tragiškos. Praėjusių metų rudenį Pietų Afrikoje sutrikus automatinio priešlėktuvinio pabūklo „Oerlikon GDF-005“ valdymui, patranka ėmė chaotiškai sukiotis bei šaudyti sprogstamaisiais 35 mm sviediniais. Incidento metu 9 kariai žuvo, 11 buvo sužeisti. Nors oficialiai užfiksuoti tik trys su SWORDS robotais susiję incidentai, tačiau JAV armija nusprendė nerizikuoti ir perduoti visus įrenginius gamintojui. „YouTube“ portale galima rasti nuotolinio valdymo XM-101 pabūklo bandymų įrašą, kuriame matoma, kaip „Apache“ sraigtasparniuose naudojamas kompiuterizuotas pabūklas, sunaikinęs demonstracinį taikinį, ima ieškoti naujų taikinių ir atsisuka į renginio stebėtojus. Jų laimei, pabūklo apkaba jau buvo tuščia.

Pietų Korėjos pasienį numatoma patikėti 5,56 mm kulkosvaidžiu ginkluotiems „Samsung SGR-A1“ robotams, atpažįstantiems sienos pažeidėjus ir juos perspėjantiems garsiniu pranešimu prieš atidengiant ugnį. Visai kaip ED-209 iš filmo „Robotas policininkas“, tik pastarasis dar galėjo ir vaikščioti.
Pietų Korėjos pasienį numatoma patikėti 5,56 mm kulkosvaidžiu ginkluotiems „Samsung SGR-A1“ robotams, atpažįstantiems sienos pažeidėjus ir juos perspėjantiems garsiniu pranešimu prieš atidengiant ugnį. Visai kaip ED-209 iš filmo „Robotas policininkas“, tik pastarasis dar galėjo ir vaikščioti.

Savaime suprantama, dėl mašinų maišto dar neverta pradėti kelti panikos, nes tai ne dirbtinio intelekto apraiškos, o mechaniniai gedimai ir programų klaidos. Tačiau jos puikiai atspindi realią padėtį. Vis labiau kompiuterizuojant karo techniką ir patikint valdymą elektroninėms schemoms bei programinei įrangai, tokių incidentų tik daugės. Technika nepatikima dar ir dėl to, kad ją kuria toks nepatikimas „įrenginys“ kaip žmogus.

Nuorodos internete


Kompiuterija



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama