Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
Gruodžio 19 d. 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Technologijų apsuptyje: populiariausi mitai

Publikuota: 2008-04-17 07:43
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Ar lėktuvas tikrai nukris, jei įjungsite mobilųjį telefoną? O ar šakutė tikrai gali susprogdinti mikrobangų krosnelę? Kas kenkia širdžiai ir akims? Ar CD siekiant garso kokybės reikia kišti į šaldiklį ir kada geriausia duomenų saugumo priemonė – plaktukas? „The Independent“ pamėgino patikrinti technologijų mitus.

 Rodyti komentarus (2)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Ar lėktuvas tikrai nukris, jei įjungsite mobilųjį telefoną? O ar šakutė tikrai gali susprogdinti mikrobangų krosnelę? Kas kenkia širdžiai ir akims? Ar CD siekiant garso kokybės reikia kišti į šaldiklį ir kada geriausia duomenų saugumo priemonė – plaktukas? „The Independent“ pamėgino patikrinti technologijų mitus.

Ar mobilieji telefonai gali sukelti lėktuvų katastrofas, gyvybės palaikymo aparatų gedimus ir degalinių sprogimus?

Visą tą laiką, kai egzistuoja mobilieji telefonai, buvo primygtinai reikalaujama jokiomis aplinkybėmis nenaudoti jų tam tikrose vietose. Mums buvo kalama į galvas, kad mobilieji telefonai gali pakenkti lėktuvų kompiuteriams ir kad paprasčiausias skambutis, norint pranešti, jog „mes jau kylame“, gali tapti lėktuvo katastrofos priežastimi.

Tačiau praėjusią savaitę Jungtinės Karalystės ryšių reguliavimo institucija „Ofcom“ patvirtino, kad leis naudotis mobiliaisiais telefonais Didžiojoje Britanijoje registruotuose lėktuvuose.

Ar mobilieji telefonai gali sukelti lėktuvų katastrofas, gyvybės palaikymo aparatų gedimus ir degalinių sprogimus? Ar tai reiškia, kad visos tos baisios pasekmės buvo išgalvotos? Ir kaip tai paveiks kitus draudimus, susijusius su mobiliaisiais telefonais? Juk mums taip pat sakoma, kad skambindami degalinių kieme galime sukelti sprogimą, o naudodamiesi telefonais ligoninėse, galime sugadinti jautrią įrangą, pvz., gyvybės palaikymo aparatus.

„Praktiškai nėra jokių įrodymų, kad mobilieji telefonai kelia pavojų“, – sako dr. Adamas Burgessas, Kento universiteto sociologijos dėstytojas ir knygos „Mobilieji telefonai, visuomenės baimės ir atsargumo kultūra“ („Cellular Phones, Public Fears and a Culture of Precaution“) autorius. Kaip pavyzdį A. Burgesas pateikia prieš 10 m. atliktą tyrimą, kurio rezultatai parodė, jog mobilieji telefonai pakenkė tik 4 procentams ligoninių įrangos ir tik 0,1 proc. iš jų rimtai.

„Nuo to laiko technologijos tapo tobulesnės, todėl rizika dar labiau sumažėjo“, – pridūrė A. Burgesas.

O kaip mitas apie sprogimus degalinėse? Ar tikrai mes būtume pasmerkti, jei pildamiesi degalų mėgintume išsiųsti SMS žinutę arba paskambinti? Nepanikuokite, sako A. Burgesas, kuris mano, jog atsargumo kultūra naftos pramonėje prasidėjo po 1988 m. įvykusios „Piper Alpha“ katastrofos. „Telefonų rizika visuomet buvo tik spėjama, – teigia jis. – Amerikoje buvo kalbama, kad sprogimus degalinėse sukelia mobilieji telefonai. Tačiau išsiaiškinta, kad sprogimus sukelia statinė elektra nuo žmonių, išlipančių iš automobilių, rūbų. Tad kalbos apie mobiliųjų telefonų pavojų neturi jokio pagrindo."

Išvada: tai mitas – kiek pavyko išsiaiškinti. Tačiau vis vien pasistenkite neskambinti biržos makleriui iš intensyvaus slaugymo palatos.

Plokštieji ekranai labiau kenkia akims, nei įprasti ekranai

Ar patikėsit, kad kontoros tarnautojas mažiausiai 60 valandų per savaitę praleidžia spoksodamas į kompiuterį – trina nereikalingus laiškus, taiso internetinę anketą ar net kokį darbą nudirba. Akių gydytojai paskaičiavo, kad per metus vidutiniškai po pustrečio mėnesio praleidžiame priešais vienokį ar kitokį ekraną.

„Gamta nepritaikė mūsų akių tiek laiko žiūrėti į vieną daiktą, – sako akių specialistė iš Čeltenhamo Keith Holland. – Akys turi judėti, žiūrėti vis į kitą objektą, laikas nuo laiko aprėpti viską, kas matoma.“ Taigi nieko keisto, kad ilgas žiūrėjimas į ekraną kenkia akims. „Žmogus rečiau mirksi, tas gali sukelti nemalonias žiedinio akies raumens spazmas, – aiškina K. Holland. – Žmonės, kurių giminėje yra trumparegių, nuo ilgo darbo su kompiuteriu gali greičiau susirgti trumparegyste.

Tačiau kalbama, kad plokštieji ekranai labiau kenkia sveikatai, nei dideli, nepatogūs, pasenę šaltųjų katodų ekranai. Taip tvirtina „apsauginius akinius“ pardavinėjanti interneto bendrovė. Kompanijos puslapyje rašoma, kad „plokščiųjų monitorių spinduliavimo dažniai vargina akis ir, kaip paaiškėjo tyrimų metu, neigiamai veikia medžiagų apytaką“. Ar tikrai yra ko nerimauti?

„Šimtaprocentinė apgaulė, – sako K. Holland. – Šie teiginiai neturi pagrindo, plokštieji ekranai tikrai nėra kenksmingesni.“

Lidso mokomosios ligoninės akių specialistas Timas Hunteris sako, kad plokštieji ekranai mažiau kenkia, nei seni šaltųjų katodų ekranai, kurių mirgėjimo dažnis per sekundę yra didelis. Daugelio žmonių smegenys be vargo suformuoja visumos paveikslą iš gausybės atvaizdų, tačiau kiti pastebi mirgėjimą, nuo kurio gali suskausti akis ar net ištikti epilepsijos priepuolis.

Išvada: plokštieji ekranai akims kenkia mažiau, nei įprastieji.

Oro uosto saugumo metalo detektorius gadina širdies stimuliatorius

Nusiavę batus ir ištuštinę kišenes praeiname pro oro uosto saugumo metalo detektorių. Tačiau ką daryti, jei tavo gyvybė priklauso nuo metalinio prietaiso, kurio negali padėti ant plastikinio padėklo? Ar šie detektoriai kelia pavojų turintiesiems dirbtinius širdies stimuliatorius?

2003 m. Amerikos kardiologijos koledžo žurnale buvo išspausdintas straipsnis apie vokiečių tyrimą, kurio metu buvo nustatyta, kad 200 dalyvių su stimuliatoriais praėjus standartinį oro uosto patikrinimą nieko neatsitiko.

Tačiau Britanijos širdies fondas pacientams liepia neiti pro metalo detektorius. Kardiologė Judy O‘Sullivan paaiškina, kodėl: „Magnetiniai melo detektoriaus impulsai gali pakeisti nustatytą stimuliatoriaus greitį, todėl po to jį reikėtų nustatyti iš naujo. Dėl to stimuliatoriaus turėtojui galėtų pradėti svaigti galva arba pradėti smarkiai plakti širdis.“ Žmonėms su širdies stimuliatoriais patariama paprašyti patikrinimo, kurio metu nebūtų veikiama krūtinės sritis.

Išvada: tai tiesa!

Dėti metalinį daiktą į mikrobangų krosnelę yra labai pavojinga

Internete galima pamatyti daugybę vaizdelių, kur neatsargūs jaunuoliai į mikrobangų krosnelę įdeda elektros lemputę (kuri užsidega, o tada sprogsta), propano pripildytą balioną (kuris susprogdina ir krosnelę, ir stalą) ir kitokių daiktų. Tačiau kodėl gi mikrobangų krosnelės naudojimo instrukcijoje parašyta niekada nenaudoti metalinių indų?

„Metalas mikrobangas sugeria žymiai geriau nei maistas ar skystis. Tai reiškia, kad metalas stipriai įkaista ir susidaro elektros srovė. Ši srovė gali sukelti žiežirbas, kurios sugadintų krosnelės magnetrono, kuris paverčia elektrą mikrobangomis, elektronines dalis.“

Išvada: tavo mikrobangų krosnelę tai sugadins, bet tu greičiausiai liksi gyvas.

Net „Apple Mac“ kompiuteriai gali pasigauti virusus

Kaip ištikimam „Windows“ vartotojui, nedaug dalykų man yra nuobodesni nei „Apple“ evangelistų pamokslai apie jų protingesnių ir gražesnių „Mac“ privalumus. Neseniai vienoje reklamoje buvo ištarta tokia frazė: „manyje veikia „Mac OS X“, tad tau nereikia jaudintis dėl virusų ir šnipinėjimo programų kaip kad PC savininkams.“ Ši reklama sulaukė keleto skundų.

Clive‘as Longbottomas, IT analitikų bendrovės „Quocirca“ direktorius, teigia, jog neteisinga sakyti, kad „Mac“ nepasigauna virusų. „Jie gali užsikrėsti; tiesiog niekas nesivargina kurti virusų jiems. Visame pasaulyje „Mac“ sudaro tik 3 proc. asmeninių kompiuterių. Todėl programišiams finansiškai neapsimoka kurti virusus „Mac“ kompiuteriams.“

„Mac“ kompiuteriai anksčiau buvo atsparesni, tačiau laikai pasikeitė, ir jų naudotojams nebederėtų būti tokiems ramiems. Kadangi vis daugiau AK vartotojų įsidiegia priešvirusines programas, o„ Microsoft“ šioje srityje pirmauja, programišiai gali atkreipti dėmesį į „Mac“. Turbūt laikas „Mac“ naudotojams pasirūpinti priešvirusine programa, tokia kaip „McAfee“.

Išvada: tai tiesa – „Mac“ gerbėjai, saugokitės.

Sukčiai gali panaudoti banko sąskaitų duomenis iš jūsų seno kompiuterio, net jei esate ištrynę visus įrašus

Paspaudę klavišą „trinti“, visam laikui atsikratote gėdingos nuotraukos ar finansinių išklotinių, ar ne? Na, ne visai – bent jau ne pagal pastaruosius žiniasklaidos pranešimus, įspėjančius apie tapatybių vagis, kurie gali pasinaudoti išmestų kompiuterių standžiojo disko ištrintomis bylomis.

Informacija yra kaupiama standžiajame H diske – tai besisukantis diskas, padengtas magnetine medžiaga. Virš disko esantis nuskaitymo-įrašymo mechanizmas aptinka padalintos į smulkesnes sekcijas magnetinės medžiagos kryptį. Viena kryptis prilyginama „0“, kita – „1“. Tokiu būdu dvejetainis kodas ir atstoja visas jūsų bylas ir nuotraukas. „Trinti“ paspaudimas nebūtinai ištrina tą kodą; jis tik paženklina disko talpą ir padaro ją prieinamą naujiems duomenims. Taigi duomenų „atkapstymo“ ekspertai – tie patys tapatybių vagys – vis tik gali perskaityti ištrintą informaciją.

Tad kaip gi galime ištrinti svarbią medžiagą? „Išėmę standųjį diską kaip reikiant tvokite plaktuku“, – sako duomenų išgavimo įmonės „Kroll Ontrack“ specialistas Robas Winteris.

„Kita išeitimi galėtų tapti programinės įrangos, kuri atsitiktine tvarka perrašo nuliukų ir vienetų kombinacijas, naudojimas.“ „Mac OS X“ būtent tai ir daro – leidžia pasirinkti „saugiai ištrinti šiukšles“. Paprastesniuose kompiuteriuose galima pasinaudoti „Wipe Drive“ programa. JAV Saugumo departamente standieji diskai yra sunaikinami arba išmagnetinami.

Išvada: tai tiesa – bet problemą išspręsti padės plaktukas.

Neišgausite paties geriausio skambesio iš kompaktinės plokštelės, nebent įkišite ją į šaldiklį

Ar kompaktinės plokštelės tobulos? Ar įmanoma pagerinti jų garso kokybę? Sklando mitas, kad įkišus kompaktą į šaldymo kamerą net ir pats vidutiniškiausias „popsiukas“ skamba geriau. Galbūt mane apgavo klausa, tačiau palikęs nakčiai kolegos „Passion“ diską – penktą ir nesėkmingiausią Geri Halliwell albumą – ryte išgirdau ta patį prastą dainavimą.

Japonų elektronikos įmonės „UK CD“ gamyklos vadybininkas Paulas Draysonas yra taip pat skeptiškas: „Įmanoma, kad prastos kokybės plastikinis sluoksnis plokštelės apačioje galėtų paveikti dvigubą refrakciją (šviesos spindulio lūžis, krintantis ant duomenų sluoksnio), tokiu būdu pažeidžiant garso skambesį. Teoriškai, disko atvėsinimas gali pagerinti plastiko polimerinių grandinių išsidėstymą. Tačiau net tai padarę jūs tik paverstumėte nekokybišką diską kokybišku – jūs negalite padaryti kokybiško disko kokybiškesniu.“ Patikrinkime dar vieną mitą apie kompaktines plokšteles. Ar plokštelės paviršiaus padengimas žaliu rašalu pagerina garso kokybę? „Visiška nesąmonė“, – komentavo P. Draysonas. O ką patartumėt tiems, kurie poliruoja kompaktus banano žieve? „Na, įprastinės poliravimo priemonės būtų veiksmingesnės“.

Išvada: mitas – nebent jūsų CD piratinis.


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama