Moksliniai tyrimai liudija, kad 10 minučių per dieną, praleistų prie kompiuterio asmeniniais tikslais, moterims padeda mažinti stresą, gerina smegenų veiklą bei darbo našumą.
Pasaulinės IT sprendimų bendrovės „Hewlett-Packard“ užsakymu atliktas mokslinis tyrimas patvirtino „elektroninių pertraukėlių“ poveikį skirtingų tautybių europietėms: trumpas „pabėgimas“ į internetą asmeniniais tikslais (keitimasis draugų ar šeimos nuotraukomis, mėgstamų interneto svetainių naršymas) malšina stresą, lėtina širdies ritmą ir skatina produktyvesnį smegenų darbą. Šį tyrimą atiko žinomas Didžiosios Britanijos mokslininkas, neurologijos laboratorijos vadovas daktaras Davidas Lewisas.
„Buvome nustebę, kad net nedidelė dešimties minučių pertraukėlė sumažino mūsų tyrime dalyvavusių moterų savanorių įtampą ir leido joms pasiekti įprastų protinio darbo rezultatų mažesnėmis energijos sąnaudomis“, – pasakojo daktaras D. Lewisas.
20 moterų iš Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Rusijos, Lenkijos, Šveicarijos ir Italijos buvo tiriamos jutikliais, matuojančiais smegenų aktyvumo pokyčius. Taip pat naudota atitinkama jutiklių įranga, fiksuojanti širdies ritmą bei indikatoriai streso lygių pokyčiams stebėti.
Kiekvienos tautybės moterys buvo atsitiktinai suskirstytos į dvi grupes – viena grupė leido laiką internete asmeniniais tikslais, kita – darbo. Po tokios pertraukėlės antrosios grupės moterų priekinė smegenų dalis, atsakinga už sprendimų priėmimą bei problemų sprendimą, buvo daug daugiau įsitempusi nei pirmosios moterų grupės (žr. pav.).
„Per dieną vos 10 min., praleidžiamų naršant internete mėgstamuose puslapiuose, suteikia svarbios emocinės ir intelektualinės naudos“, – sakė daktaras D. Lewisas. Jo teigimu, laikas, skirtas sau, mažina fizinę įtampą bei stresą ir įgalina žmones siekti geresnių rezultatų protinio darbo reikalaujančiose užduotyse – ne intensyviau, bet gudriau mąstant.
Tyrimų duomenimis, prancūzės, vokietės, italės, ispanės ir britės apskritai neturi pakankamai laiko sau.
Į klausimą, kiek laiko kasdien jos gali skirti veiksmams, kuriuos tikrai nori atlikti, 8 % apklaustų moterų atsakė, kad mažiau nei 10 minučių, 5 % – nuo 10 iki 15 minučių, 14 % – nuo 16 min. iki pusvalandžio per dieną.
Ketvirtadalis (24 %) moterų teigė savo pomėgiams skiriančios pusvalandį–valandą ir panašus skaičius moterų (28 %) tam gali skirti nuo vienos iki kelių valandų. Tik kas penkta tikino galinti sau skirti daugiau nei dvi valandas per dieną.
„Atsižvelgiant į mūsų laboratorijos mokslinius tyrinėjimus, kaip alternatyvą fizinei savai erdvei (kas yra idealu, tačiau toli gražu ne visada įmanoma), siūlome priebėgą kibernetinėje erdvėje – tai praktiška išeitis daugeliu atveju, – aiškino daktaras D. Lewisas. Gera naujiena ta, jog skyrimas laiko sau bent 10 min. per dieną gali turėti reikšmingos įtakos žmogaus gerovei.“
Dažniausiai mažas atsipalaidavimo pertraukėles internete praktikuojančios moterys lankosi interneto puslapiuose, kurie susiję su mėgstamais laisvalaikio leidimo būdais, sportu ar pramogomis (38 % apklaustųjų), naujienų portaluose ir interesus atitinkančiuose tinklaraščiuose (24 %).
Daktaro D. Lewisas tyrimų įžvalgos padės HP ir toliau kurti patrauklią moterims produkciją – stilingai suprojektuoti mechanizmus, atitinkančius įvairių tikslinių grupių lūkesčius.
Visi ateities planai bei moterų poreikius išsiaiškinti skirtų mokslinių tyrimų duomenys buvo pristatyti ir HP konferencijoje Prancūzijoje.
„Tikėjausi krūvos kostiumuotų vyrukų, šnekančių su manim iš aukšto ir demonstruojančių krūvą rožinės produkcijos, skirtos tik moterims“, – savo tinklaraštyje rašo Didžiosios Britanijos žurnalo „Shiny Shiny“ redaktorė Susi Weaser. Tačiau, rodos, HP tikrai žino, ką daro: konferenciją pradėjusi įmonės atstovė paaiškino, kokiu pagrindu buvo tobulinami produktai skirtingoms tikslinėms moterų grupėms – juk mažai laisvo laiko turinti mama nenorės to paties, ko, pavyzdžiui, studentė. Tuo metu kitos kompanijos tiesiog išleidžia naują rožinių produktų seriją ir tikina, jog tai tinka bet kuriai moteriai, tarkim, Valentino dienos proga.“