Apibendrinta įvairių šaltinių statistika rodo, jog smarkiai išaugo kenksmingų kodų ir „phishing“ atakų skaičius.
Saugumo kompanija „Symantec“ per pirmąjį 2007 metų pusmetį identifikavo virš 200 000 naujų kenksmingų kodų. Tai 185 proc. viršija per 2006 metų antrąjį pusmetį aptiktų kenksmingų kodų skaičių. Atlikus nesudėtingus skaičiavimus matyti, kad vidutiniškai per dieną pasirodo apie 1100 naujų kenksmingų kodų. Jeigu norėtume iš bendros statistikos išskirti 10 dažniausiai registruojamų kenksmingų kodų tipų, tai 40 proc. sudarytų Trojos arkliai, 30 proc. virusai ir likę 30 proc. atitektų kirminams bei kitoms kenksmingų kodų rūšims. Labai panaši statistika registruojama ir kitų saugumo kompanijų.
1 pav. Naujo kenksmingo kodo augimas
Didelis naujų kenksmingų kodų skaičius labai apkrovė antivirusinių kompanijų programinio kodo tyrinėjimo laboratorijas, kurios nuolat atnaujina antivirusines programas, kad kuo greičiau galėtų blokuoti naujai pasirodžiusį kenksmingą kodą vartotojo kompiuteryje.
Kiekviena, nors ir nežymi kompiuterių viruso modifikacija smarkiai padidina viruso galimybes apeiti virusų blokavimo sistemas ir pažeisti kompiuterį. Pastarojo meto tendencijos rodo, kad kovojant su kenksmingu programiniu kodu pasikliauti vien tik antivirusinėmis programomis nepakanka.
„Spam“ santykinis lygis 2007 m. III ketvirtį buvo 72,8 proc. ir yra sumažėjęs 0,9 proc., bet lieka didesnis 8,9 proc. už 2006 m. III ketvirčio rezultatą, teigia „MessageLabs“. Žymus „spam“ padidėjimas nuo 2006 m. pabaigos yra siejamas su „Warezov“ ir „Storm“ „botnet“ tinklų sukūrimu bei jų panaudojimu siunčiant labai didelius „spam“ kiekius.
2 pav. „Spam“ lygio augimas
To paties „MessageLabs“ duomenimis, 2007 m. rugsėjo mėn. „phishing“ santykinis lygis pakilo 0,6 proc., palyginti su tuo pačiu 2006 metų laikotarpiu. Vienas iš 87,2 laiškų yra „phishing“ laiškas ir tai yra didžiausias santykis per visą šio reiškinio registravimo laikotarpį. 2007 m. III ketvirtį taip pat pasiektas naujas ketvirčio rekordas: per ketvirtį vidutiniškai fiksuojamas 1 „phishing“ laiškas iš 124,3.
3 pav. „Phishing“ lygio augimas
Rekomendacijos
Užtikrinant kompiuterio apsaugą nuo virusų svarbu ne tik naudoti antivirusines programas, bet dar svarbiau yra nuolat diegti naudojamos operacinės sistemos ir taikomųjų programų saugumo atnaujinimus. Pavyzdžiui, šiandien didžioji dalis virusų plinta nepastebimai per pažeistus internetinius tinklalapius pasinaudojant vartotojo interneto naršyklės saugumo pažeidžiamumais. Kibernetiniams nusikaltėliams „phishing“ atakos dažniausiai pavyksta dėl vartotojo neapdairumo, todėl patariame atsižvelgti į rekomendacijas „phishing“ straipsnyje. Nors dauguma interneto paslaugų teikėjų naudoja brukalų kiekio mažinimo priemones tinklo lygmenyje, siūlytume naudoti „spam“ blokavimo priemones ir vartotojo kompiuteriuose.