Elektronika.lt
 2025 m. sausio 25 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 24 d. 20:23
Mokslininkas: „DI nereikia priešintis, jį reikia išnaudoti“
Sausio 24 d. 17:27
„Airvolve“ pradėjo išskirtinio orlaivio patentavimo procesą
Sausio 24 d. 14:33
Jūros dugnu keliaujantis internetas: ar Lietuva vieną dieną gali likti be ryšio?
Sausio 24 d. 11:21
„Kauno energija“ – pirmoji šilumos tiekėja įdiegusi ORC turbiną: elektrą gamina iš šilumos
Sausio 24 d. 08:41
Suomijos mokslininkas: „Atradę, kaip žmonėms ir robotams saugiai dirbti kartu, sukelsime naują pramonės revoliuciją“
Sausio 23 d. 20:20
„Samsung“ pristatė „Galaxy S25“ flagmanų seriją: suasmenintą ir kaip niekad intuityvų DI pagalbininką
Sausio 23 d. 17:21
ANBO metų proga „Vilnius Tech“ kurs pirmąjį elektrinį lėktuvą Lietuvoje
Sausio 23 d. 14:21
Įmones šiandien „laužia“ net visiški mėgėjai: 5 verslui pavojingiausios kibernetinės atakos
Sausio 23 d. 11:52
Kai rodos, kad galva „neišneša“: kaip priimti sprendimus informaciniame triukšme?
Sausio 23 d. 08:12
„Xiaomi“ išmaniųjų įrenginių asortimente – nauji įrenginiai
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Mokslininkas: „DI nereikia priešintis, jį reikia išnaudoti“

Publikuota: 2025-01-24 20:23
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Šiandien jau darosi sunku išvengti diskusijų apie DI taikymą bet kurioje srityje – nuo išpopuliarėjimo šuolio 2023 m., kasmet jo naudojimas tik auga. Vieniems DI praverčia, kai reikia greitai atlikti asmenines užduotis, kiti stengiasi šią technologiją pritaikyti darbo užduočių palengvinimui arba procesų optimizavimui, ypač pramonės srityje.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Šiandien jau darosi sunku išvengti diskusijų apie dirbtinio intelekto (DI) taikymą bet kurioje srityje – nuo išpopuliarėjimo šuolio 2023 m., kasmet jo naudojimas tik auga. Vieniems DI praverčia, kai reikia greitai atlikti asmenines užduotis, pavyzdžiui, susiplanuoti kelionę, kiti stengiasi šią technologiją pritaikyti darbo užduočių palengvinimui arba procesų optimizavimui, ypač pramonės srityje.

Prof. dr. Andrius Dzedzickis. Nuotrauka: Aleksas Jaunius
Prof. dr. Andrius Dzedzickis. Nuotrauka: Aleksas Jaunius

Vis dėlto, kaip ir kiekviena nauja technologija, DI visame pasaulyje taip pat sulaukia nemažai visuomenės priešiškumo, kadangi jo darbas – imituoti žmogaus intelektą, kitaip tariant, atlikti darbą už jį. Tačiau, kaip pasakoja taikomojo dirbtinio intelekto ekspertas „Vilnius Tech“ prof. dr. Andrius Dzedzickis, žmonės be reikalo baiminasi, jog vieną dieną kompiuteriai ir robotai užkariaus pasaulį arba atims iš jų darbus.

„DI yra geras įrankis sudėtingoms, pasikartojančioms arba itin daug tikslumo reikalaujančioms užduotims atlikti, todėl yra labai reikalingas pramonėje. Dėl to jam nereikia priešintis – reikia jį išnaudoti“, – sako mokslininkas.

Ar įmanoma išsiversti be DI ?

„Vilnius Tech“ profesorius pasakoja, jog DI šiandien naudojamas daugelyje pramonės sričių, pradedant mašinų bei įrenginių gamyba, baigiant žemės ūkiu. Jo pagalba dažniausiai siekiama optimizuoti procesus, didinti efektyvumą ir mažinti sąnaudas.

„Dirbtinis intelektas pramonėje analizuoja įrangos apkrovas, būklės parametrus, numato galimus gedimus dar prieš jiems įvykstant, taip pat aptinka defektus, optimizuoja gamybos linijų efektyvumą taip sumažindamas atliekų kiekį, kontroliuoja prekių ir atsargų paskirstymą, planuoja transporto maršrutus, prognozuoja prekių ar komponentų poreikį.

DI paprastai netaikomas tik tose srityse, kur yra technologiniai apribojimai, reguliaciniai barjerai, etiniai klausimai ar tiesiog per mažas poreikis – rankų darbo ir amatų pramonėje, mažos apimties unikalių produktų gamyboje, pavyzdžiui, tradicinių audinių audime“, – vardija prof. dr. A. Dzedzickis.

Be to, DI padeda spręsti iššūkius bei palengvina daugybę užduočių, kurioms atlikti žmonėms prireiktų žymiai daugiau laiko. Pavyzdžiui, žmogui išanalizuoti, suskirstyti ir atrasti dėsningumus tarp tūkstančių duomenų užtruktų mažiausiai keletą dienų, tačiau DI tokią užduotį gali atlikti per keletą minučių. Privalumas ir tas, jog technologija, tikėtina, padarytų mažiau klaidų, o žmogui netektų ilgai sėdėti prie nuobodžios užduoties.

Pritaikytas robotikoje, DI gali padidinti robotų judesių tikslumą. Pernai metais disertaciją apsigynęs „Vilnius Tech“ mokslininkas dr. Marius Šumanas sukūrė metodą, naudojantį mašininio mokymosi algoritmų kombinaciją. Šis metodas padeda koreguoti roboto judesius taip, kad jie būtų kuo tikslesni ir patikimesni – o tai ypač svarbu pramonės arba medicinos sektoriuose, kadangi mikrometrų lygio tikslumas yra esminis kriterijus.

Ar DI pakeis žmogų?

Nors DI perima kai kurias žmonių užduotis, tačiau žmonijai negresia likti be darbo. Ši technologija veikia tik esant griežtai apibrėžtoms aplinkos sąlygoms. Nors gali generuoti idėjas bei analizuoti duomenis, tačiau, kaip pasakoja prof. dr. A. Dzedzickis, DI negali pakeisti žmogaus intuicijos, kūrybiškumo ir strateginio mąstymo.

„DI, kaip ir bet kuri kita automatizacijos technologija, keičia darbo rinką, tačiau baimė, jog visi liks be darbų, nėra pagrįsta. Jis gali pakeisti tam tikrus nekvalifikuotus darbininkus, tačiau tuo pačiu sukurs ir naujas darbo vietas bei galimybes. DI – tai įrankis, kuris leidžia žmonėms išplėsti savo galimybes, ir taps mūsų pagalbininku, kaip ir kitos technologijos, bet nepakeis mūsų pačių“, – sako mokslininkas.

Be to, DI sistemų veikimą nuolat prižiūri tos srities specialistai. Priklausomai nuo sistemos tipo, jie kontroliuoja duomenų rinkimą ir apdorojimą, siekiant išvengti klaidingų ar nepilnų duomenų, testuoja algoritmų mokymosi procesą, analizuoja jo priimtus neteisingus sprendimus.

Etikos ir patikimumo klausimas

Kalbant apie DI, vis kyla diskusijų, ar ši technologija yra patikima. Taip yra dėl to, jog kai kurių jo priimtų sprendimų neįmanoma paaiškinti ar nuspėti (ang. black box), arba programa, gavusi užduotį, „ima haliucionuoti“ – pateikti klaidingus rezultatus, kuriais po to vėl ir vėl remiasi, sukurdama neteisingus atsakymus.

Pasak mokslininko, tokios problemos yra labiau būdingos bendriems taikymo atvejams, kai naudojami dideli modeliai bei su gausiais duomenų kiekiais dirbančios sistemos. Tačiau jas taikant jau yra žinoma apie jų trūkumus ar rezultatų nenuspėjamumą.

Dirbtinis intelektas, skirtas darbui pramonėje, kuriamas ir naudojamas kitaip.

„Jeigu kalbame apie prognozavimą ir procesų optimizavimą, tai sprendimas ar rekomendacija turi būti patikrinta, patvirtinta ir tik tuomet taikoma. O jeigu kalbame apie technologinės įrangos valdymą, tai black box arba haliucinacijų klausimai yra mažiau aktualūs dėl to, jog dažniausiai tam yra naudojami kitokie, mažiau globalūs modeliai. Čia black box sprendimai dažniausiai naudojami siekiant apsaugoti intelektinę nuosavybę. Be to, pasitelkiami patikimesni algoritmai, išbandyti su kokybiškais, ribotais duomenimis.

Jei kalbame apie pramonę bei DI algoritmus, kurių veikimas gali būti kritinis įrenginio ar visos sistemos funkcionalumui, jie yra ilgai testuojami įvairiomis sąlygomis, ir diegiami naudojimui tik tada, kai pasiekia statistiškaipatvirtintą priimtiną patikimumo lygį. Pavyzdžiui, jei kalbėtume apie gaminio kokybės kontrolę, tuomet tai būtų 10 ar 100 klaidingai įvertintų gaminių iš 10 000 ar didesnės partijos“, – aiškina prof. dr. A. Dzedzickis.

Ar DI užvaldys pasaulį?

Šiuo klausimu neretai diskutuoja DI kritikai. Tokį naratyvą mėgsta ir populiariosios kultūros bei sąmokslo teorijų kūrėjai. Mokslininkas tikina, jog tokia baimė – nepagrįsta.

„Tai yra toks pat mitas, kaip ir kiti, su kuriais viena ar kita forma žmonija susiduria nuo pirmosios pramonės revoliucijos, vos tik atsiranda kokia nors sudėtingesnė ar modernesnė technologija. Manau, kad tokie mitai iš dalies yra antropomorfizacijos (sužmoginimo) pasekmė, kai mes sudėtingiems ir nepažįstamiems objektams ar technologijoms priskiriame žmogiškąsias savybes, tuo pačiu tarsi jiems priklijuodami ir savo požiūrį bei mąstymo būdą, neatsižvelgdami į tikruosius jų veikimo principus.

Tačiau DI – tai matematinis algoritmas, skirtas atlikti tam tikras užduotis. Jis nėra savarankiškas, neturi nei jausmų, nei emocijų, nei mistinių tikslų užvaldyti pasaulį. Kur kas didesnis pavojus yra tai, kaip mes, žmonės, sugebėsim jį taikyti, kadangi kaip ir bet kuris kitas įrankis, DI gali būti naudojamas tiek kažką kurti, tiek ir naikinti“, – reziumuoja „Vilnius Tech“ profesorius dr. Andrius Dzedzickis.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama