Nešiojamieji kompiuteriai stipriai pakeitė mūsų darbus, laisvalaikį, bendravimą. Kompiuteriai, planšetės ir netgi išmanieji telefonai leido lengviau ir greičiau kurti, dalintis, vartoti turinį, bei daryti tai iš bet kurios pasaulio vietos, kad ir kur bebūtumėte. Nešiojamiesiems kompiuteriams užėmus rinką ir pasiūlius vartotojams judėjimo laisvę, kilo klausimas: ar stacionarūs kompiuteriai dar aktualūs šių dienų žmogui?
Nuotrauka: Pexels.com
Nors iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad stacionarių kompiuterių namuose neliko, tai nėra tiesa. Jie vis dar atlieka itin svarbų vaidmenį tam tikrose sferose ir yra nepakeičiami kai kurių profesijų atstovams. Šiame straipsnyje aptarsime stacionarių kompiuterių privalumus, trūkumus ir tikėtina jų ateitimi.
Stacionarių kompiuterių privalumai
Našumas
Viena svarbiausių priežasčių, kodėl stacionarūs kompiuteriai iki šiol dar nedingo iš pasiūlos, yra jų našumas. Paprastai jie gali pasigirti didesne galia ir duomenų apdorojimo galimybėmis nei toje pačioje kainos kategorijoje esantys nešiojamieji konkurentai. Tai ypač aktualu vartotojams, kuriems svarbus greitis, galimybė vienu metu atlikti kelias užduotis ir grafinio atvaizdavimo tikslumas.
Tinkamumas žaidimams
Žaidimų gerbėjams reikalinga įranga, galinti palaikyti aukšto intensyvumo grafiką ir didelį kadrų dažnį, tad stacionarūs kompiuteriai čia nepakeičiami. Kitaip nei nešiojamieji, jie pasižymi didesniais korpusais ir efektyvesnėmis aušinimo sistemomis, o tai suteikia galimybę naudotis galingesnėmis vaizdo plokštėmis ir procesoriais be perkaitimo rizikos. Daugelis žaidimams skirtų stacionarių kompiuterių išsiskiria itin pažangiomis aušinimo sistemomis, kurios būtų neįmanomos nešiojamame įrenginyje.
Kūrybos poreikiai
Dizaineriai, video kūrėjai, 3D animatoriai taip pat neišsiverstų be galios, suteikiamos stacionaraus kompiuterio. Su aukščiausios klasės vaizdo plokštėmis, talpia saugykla ir sparčiais procesoriais, jie puikiai tinka sudėtingų 3D modelių atvaizdavimui, 8K raiškos vaizdo medžiagos tvarkymui bei darbui su didelės apimties failais tokioje programinėje įrangoje kaip „Adobe Premiere“ ar „AutoCAD“. Tad nors galingi nešiojamieji kompiuteriai rinkoje taip pat egzistuoja, dažniausiai jie kainuoja žymiai daugiau, suteikdami mažiau galimybių.
Tobulinimas
Vienas didžiausių stacionarių kompiuterių privalumų – jų tobulinimas. Vartotojai be didesnių rūpesčių gali keisti atskiras dalis, tokias kaip grafinė plokštė, RAM, atminties plokštė ir kitas, taip geriau pritaikydami įrenginį individualiems savo poreikiams ir prailgindami jo tarnavimo laiką. Tuo metu nešiojamąjį kompiuterį patobulinti gan sunku – vos kelios dalys gali būti keičiamos ir jos taip pat yra apribojamos gamintojo nurodymais ir savo dydžiu.
Sąrankos lankstumas
Naudojant stacionarų kompiuterį, galima džiaugtis visiška asmeninės sąrankos kūrybos laisve. Vartotojai gali naudoti norimo dydžio išorinius monitorius, ergonomiškas klaviatūras ir aukščiausios klasės garso sistemas. Tai ypač naudinga dirbantiems su dideliais duomenų kiekiais – ne vienas, o keli monitoriai palengvina ir supaprastina jų apdorojimą. Taip pat papildomos įrangos pagerinta patirtimi mėgaujasi ir pramogų, kompiuterinių žaidimų, filmų entuziastai.
Mažesnės išlaidos
Nors nešiojamieji kompiuteriai gali pasirodyti pigesni, jie nėra tokie ilgaamžiai, kaip stacionarūs. Šiam pasenus ar sugedus, ekonomiškiau įsigyti naują įrenginį, nei bandyti sutaisyti ar atnaujinti senąjį. Tuo metu stacionarūs kompiuteriai gali būti taisomi lengviau, keičiant konkrečias jo dalis.
Nešiojamų kompiuterių privalumai
Nuotrauka: Pexels.com
Mobilumas
Galimybė laisvai judėti yra vienas didžiausių nešiojamojo kompiuterio teikiamų privalumų. Juk dirbti iš bet kurios norimos vietos yra ne vieno iš mūsų svajonė – tereikia pasiimti įrenginį ir jo įkroviklį su savimi. Šis privalumas ypač aktualus studentams, dirbantiems nuotoliu, ir tiems, kieno kūrybinio darbo neapriboja sienos, o kasdienės užduotys reikalauja nuolat būti kelyje.
O jei mobilumui net ir nešiojamasis kompiuteris per didelis – gali pagelbėti planšetė. Alternatyvų yra ir ieškantiems aukso vidurio. Pavyzdžiui, „Microsoft Surface Pro“ ar „Lenovo Yoga“ serijų įrenginiai sujungia planšetės dydį ir patogumą su nešiojamojo kompiuterio našumu.
Baterijos gyvavimo laikas
Šiandieninių nešiojamųjų kompiuterių neberiboja ne tik erdvė, tačiau ir elektros energija. Jie pasižymi stulbinančiu baterijos veikimo laiku, leidžiančiu juo be įkrovimo naudotis net 7-8 val. Tai idealus pasirinkimas tiems, kam kompiuteriu naudotis reikia visur – susitikimuose, kelionėse, autobuse ar automobilyje. Bet kur, kur elektros energija nebūtų įmanoma.
Viskas viename
Nešiojami kompiuteriai savyje talpina viską, ko gali prireikti. Įmontuota klaviatūra, valdymo laukelis, kamera ir mikrofonas – vartotojui jau nebereikia mąstyti apie papildomą įrangą ir jos suderinamumo galimybes. Tiems, kam paprastumas yra svarbiau už našumą, šio tipo kompiuteris turėtų tapti pirmuoju pasirinkimu.
Ko tikėtis ateityje?
Nuotrauka: Pexels.com
Pastaraisiais metais, rinkai reaguojant į aiškų pasiskirstymą tarp stacionarių ir nešiojamųjų kompiuterių vartotojų, pasirodė hibridiniai įrenginiai, sujungiantys abiejų svarbiausius ir aktualiausius privalumus bei trinantys brūkšnį tarp mobilumo ir našumo.
Tačiau, nešiojamųjų kompiuterių populiarumui augant, stacionarieji vis dar labiausiai vertinami nišiniams poreikiams. Jų vertė didžiausia ten, kur svarbus našumas, pritaikomumas ir galimybė apdoroti didelius duomenų kiekius. Toliau sparčiai vystantis virtualios realybės technologijoms, šio tipo kompiuteriai gali atlikti dar stipriau specializuotą vaidmenį.
Jei iki šiol nenusprendėte, kokio tipo kompiuterį norite įsigyti, atidžiai įvertinkite savo poreikius. Tai padės pasirinkti. O įvairiausių prekių ženklų, galios ir dydžio kompiuterius rasite elektroninėje parduotuvėje www.senukai.lt.