Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 18 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 18 d. 11:39
Atsakingas dirbtinis intelektas: kas tai ir kodėl tai svarbu?
Gruodžio 18 d. 08:23
„LinkedIn“ atsirado vaizdo įrašų srautas: jau veikia ir Lietuvoje
Gruodžio 17 d. 20:33
Nustokite mokėti už papildomą vietą savo „Gmail“ paskyroje
Gruodžio 17 d. 17:54
„Samsung“ išmanieji taps dar saugesni: „One UI 7“ atnaujinimas patikimiau apsaugos nuo vagysčių ir nesaugių ryšio tinklų
Gruodžio 17 d. 14:16
Kaip pasirinkti „PlayStation 5“ valdymo pultelį, geriausiai tinkantį jūsų žaidimo stiliui?
Gruodžio 17 d. 11:51
„Kauno startuolių apdovanojimų 2024“ nugalėtojai – net ir susidūrę su griežta technologijų reguliacija turime neprarasti greičio
Gruodžio 17 d. 08:23
Kaip sustiprinti „iPhone“ apsaugą nuo vagišių
Gruodžio 16 d. 20:28
„ViewSonic“ pristatė naują 27 colių monitorių
Gruodžio 16 d. 17:31
Už pažinčių programėlių „princų“ slepiasi nusikaltėliai: kaip nepakliūti į sukčių pinkles?
Gruodžio 16 d. 14:38
Kaip du monitoriai gali padėti susikurti patogesnę darbo vietą?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Atsakingas dirbtinis intelektas: kas tai ir kodėl tai svarbu?

Publikuota: 2024-12-18 11:39
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Profesionalams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Ką reiškia sąvoka „atsakingas dirbtinis intelektas“? Prieš pamėgindami ją apibrėžti bei aptarti jos sudedamąsias dalis, žvilgtelkime į vieną istoriją, kuri gali padėti suvokti šio reiškinio svarbą.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Ką reiškia sąvoka „atsakingas dirbtinis intelektas“? Prieš pamėgindami ją apibrėžti bei aptarti jos sudedamąsias dalis, žvilgtelkime į vieną istoriją, kuri gali padėti suvokti šio reiškinio svarbą.

Atsakingas dirbtinis intelektas: kas tai ir kodėl tai svarbu?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Parmy Olson neseniai pasirodžiusioje knygoje „Supremacy: AI, ChatGPT and the Race That Will Change the World“ aprašo „OpenAI“ ir „Deepmind“ (šiuo metu – „Google Deepmind“) – dviejų lyderiaujančių pasaulyje dirbtinio intelekto kompanijų – istoriją bei karštligiška tapusią konkurencinę kovą. Viena jos aprašomos istorijos dalis ypač priverčia susimąstyti. Visi žinome, kad „OpenAI“ 2022 m. lapkričio mėn. pirmą kartą viešai pristatė savo produktą „ChatGPT“[1] ir akimirksniu tapo dirbtinio intelekto rinkos lydere bei paskatino iki tol neregėtą susidomėjimą dirbtiniu intelektu.

Galbūt kiek mažiau žinoma, kad transformerio (angl. transformer, taip pat – transformerio neuroninio tinklo) technologiją[2], kuri įgalino tokių didžiųjų kalbos modelių kaip „ChatGPT“ veikimą, dar 2017 m. buvo sukūrusi „Google“. Šios technologijos pagrindu „Google“ taip pat sukūrė tuo metu pasaulyje pažangiausią didįjį kalbos modelį BERT[3]. Tačiau BERT taip niekada ir nebuvo pristatytas vartotojams. Kodėl taip nutiko?

Dabar galima tik įsivaizduoti, kaip būtų atrodęs dabartinis dirbtinio intelekto industrijos kraštovaizdis, jei „Google“ nebūtų patyrusi „Photos“ programėlės skandalo ir būtų pirmoji vartotojams pristačiusi savo didįjį kalbos modelį. Galbūt didžioji visuomenės dalis apie „OpenAI“ taip ir nebūtų nieko sužinojusi.

Ar „Google“ galėjo išvengti 2015 m. ją ištikusio skandalo? Greičiausiai taip. Jei dirbtiniu intelektu grįstą „Photos“ programėlę būtų sukūrusi ir ištestavusi atsakingiau arba, kitais žodžiais tariant, šį produktą sukūrusi, vadovaudamasi atsakingo dirbtinio intelekto (angl. responsible AI) principais.

Taigi, kas yra atsakingas dirbtinis intelektas?

Sąvoką atsakingas dirbtinis intelektas būtų galima apibrėžti kaip priemonių, skirtų užtikrinti, kad dirbtinio intelekto sistemos būtų kuriamos bei naudojamos taip, kad dirbtinis intelektas būtų naudingas asmenims, jų grupėms bei visai visuomenei, minimizuojant neigiamų pasekmių riziką, visuma[4].

Atsakingas dirbtinis intelektas taip pat vadinamas etišku dirbtiniu intelektu (angl. ethical AI), patikimu dirbtiniu intelektu (angl. trustworthy AI) ar vertybėmis grįstu dirbtiniu intelektu (angl. values-driven AI).

Visų šių priemonių visuma, nepriklausomai nuo konkrečiame kontekste vartojamo jų pavadinimo, iš esmės gali būti suvokiama kaip dirbtinio intelekto etikos principų įgyvendinimo užtikrinimas, t. y. priemonių, padedančių užtikrinti, kad šie etikos principai bus įgyvendinti praktinėje įmonės veikloje, visumos sukūrimas.

Pastaraisiais metais pasirodė daugybė dirbtinio intelekto etikos principų rinkinių. Vieni geriausiai žinomų, greičiausiai, yra Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (OECD) dirbtinio intelekto principai[5]. OECD nurodo tokius principus: įtraukus augimas, tvari plėtra ir gerovė; žmogaus teisės ir demokratinės vertybės, įskaitant sąžiningumą ir privatumą; skaidrumas ir paaiškinamumas; atsparumas ir saugumas; atskaitomybė.

Žinoma, pats dirbtinis intelektas tėra programinė įranga, kuri pati negali prisiimi jokios atsakomybės. Šią atsakomybę turėtų prisiimti dirbtinio intelekto sistemas kuriantys bei naudojantys asmenys. Tam, kad taikytini etikos principai būtų iš tiesų įgyvendinti, šiame procese turėtų dalyvauti visa organizacija, pradedant nuo programinės įrangos kūrėjų ir baigiant įmonės vadovybe.

Į atsakingo dirbtinio intelekto priemonių visumą galima žvelgti iš kelių perspektyvų[4]:

  • Produkto perspektyva: dirbtinio intelekto sistema jau kuriant dizainą turėtų būti suplanuojama taip, kad pasirinkti sprendimai ne tik galėtų išspręsti identifikuotą verslo problemą (tinkamai atlikti numatytas funkcijas), bet ir leistų užtikrinti taikytinų teisinių bei etikos reikalavimų įgyvendinimą.
  • Proceso perspektyva: dirbtinio intelekto sistemas kuriančioje ar naudojančioje organizacijoje turėtų būti sukurtas procesas, kuris leistų užtikrinti, kad taikytini etikos reikalavimai būtų įgyvendinami visose dirbtinio intelekto sistemos kūrimo stadijose, t. y. ją kuriant, testuojant bei pradedant naudoti.
  • Valdysenos perspektyva: dirbtinio intelekto sistemas kurianti ar naudojanti organizacija turėtų pasirūpinti, kad atitinkama sistema (jos naudojimas) ne tik atitiktų taikytinus teisės aktų reikalavimus, pavyzdžiui, numatytus Europos Sąjungos DI akte[6], bet ir tai, kad organizacijoje būtų įdiegta reikiama dirbtinio intelekto valdysenos sistema nuo dirbtinio intelekto naudojimo gairių iki rizikų identifikavimo bei suvaldymo priemonių.

Kam tai turėtų rūpėti?

Atsakymas į šį klausimą paprastas iš esmės kiekvienai įmonei, kuriančiai ar naudojančiai dirbtinio intelekto sistemas.

Gali pasirodyti, kad aptartas „Google“ pavyzdys yra kiek nutolęs nuo realybės. Atrodytų, tai technologijų milžinė, turinti unikalų poveikį žmonių gyvenimams ir susidurianti su tik tokio dydžio kompanijoms būdingomis problemomis. Bet nėra visiškai taip. Pavyzdžių, kai nekokybiškas dirbtinio intelekto produkto veikimas jį į rinką skubotai bei neapdairiai išleidusiai įmonei sukėlė problemų, būtų galima nesunkiai rasti ir daugiau, ir ne tik tarp didžiųjų technologijų kompanijų. Todėl aptartame pavyzdyje slypi pamoka, aktuali kiekvienai dirbtinio intelekto sistemas kuriančiai (bei naudojančiai) įmonei. Pasidavus konkurenciniam spaudimui (ar dėl kitų, dažnai suprantamų priežasčių) ir į rinką skubotai išleidus dirbtinio intelekto produktą, kuris vienu ar kitu būdu netikėtai pažeidžia vartotojų teises, gali kilti ne tik teisinių pasekmių, bet ir reputacinė žala (o ji tam tikrais atvejais, galbūt, net ir reikšmingesnė), po kurios atsitiesti vartotojų akyse gali būti itin sudėtinga. Todėl kiekviena dirbtinio intelekto sistemas kurianti bei naudojanti įmonė turėtų įdiegti tiek technines, tiek valdysenos priemones, kad jų dirbtinio intelekto sistema būtų atsakinga ir atitiktų tiek taikytinus teisės aktų reikalavimus, tiek keliamus bendresnius etikos reikalavimus.

[1] „OpenAI“ 2022 m. lapkričio 30 d. viešai pristatė „ChatGPT 3.5“ versiją, o 2024 m. kovo 14 d. – „ChatGPT 4“.

[2] Raidė „T“ pavadinime ChatGPT žymi būtent transformerio neuroninį tinklą.

[3] BERT – Bidirectional encoder representations from transformers.

[4] Qinghua Lu, Liming Zhu, Jon Whittle, Xiwei Xu, „Responsible AI. Best practices for creating trustworthy AI Systems“, Addison-Wesley, 2024.

[5] https://www.oecd.org/en/topics/ai-principles.html

[6] 2024 m. birželio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2024/1689.

Parengė advokatų kontoros „Glimstedt“ teisininkas, advokatas Ovidijus Speičys




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama