Renkantis IT karjerą yra labai svarbu pasirinkti tinkamą kryptį. Jeigu domina sritys, susijusios ne tik su programavimu, bet ir platesni vandenys, tuomet tikrai išgirsite apie SRE, DevOps ir platformų inžinierių specializacijas. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog tai ganėtinai panašios sritys, tarp kurių galima laisvai peršokti, bet kartu jos ir labai skirtingos bei atliepia įvairius IT poreikius įmonėse ir jų kuriamuose produktuose. Plačiau apie šias specializacijas pasakoja IT įmonės „Cognizant“ DevOps praktikų vadovas Marius Guobys.
Asociatyvi DI sugeneruota „Pixabay“ nuotr.
Kas slypi už šių pavadinimų
Kaip teigia M. Guobys, dažniausiai sutinkama ir daugiausiai dėmesio susilaukusi specializacija per paskutinius 10 metų yra DevOps. Šios srities įtaka per šiuos metus yra nenuginčijamai labai didelė. DevOps įtaką problemų sprendimui, projektų valdymui, komandų darbo, technologijoms praktiškai suformavo mūsų informacinių technologijų vaizdą šiai dienai.
Ekspertas pasakoja, jog DevOps inžinieriaus atsakomybės yra ganėtinai plačios, bet viena svarbiausių funkcijų yra naudojantis automatizacijos įrankiais ir principais užtikrinti sklandų produktų išleidimą bei pasiekiamumą galutiniams vartotojams. Tuo pačiu DevOps inžinieriai itin tampriai dirba su programavimo ir testavimo specialistais, užtikrina įrankių prieinamumą, padeda konteinerizuoti kuriamus produktus, automatizuoja įvairius procesus, susijusius su produkto kūrimu. DevOps specializacija ganėtinai stipriai pirmiausiai susijusi su produktų kūrimu ir vystymu. Iš čia kilęs ir DevOps pavadinimas „programavimas ir operacijos“ (angl. Development and Operations).
Be to, kadangi DevOps sritis yra ganėtinai plati ir dinamiška bei nuolat kintanti, jau atsiranda ir naujų tendencijų kaip AIOps. Bet kuriuo atveju DevOps sritis neišvengiamai bus susijusi su dirbtiniu intelektu. Tai ne tik įrankių panaudojimas ir jų taikymas dirbtinio intelekto pagalba, tačiau ir naujų platformų bei sistemų architektūra, diegimas ir kūrimas, kurios palaikytų dirbtinio intelekto sprendimus ir užtikrintų jų veikimą. Tai sukuria naujus iššūkius, kurie skatins naujų įrankių, sprendimų pritaikomumą. Be to, dirbtinis intelektas taip pat kurs ir daug su technologijomis nesusijusių naujų iššūkių kaip saugumas, autorių teisių užtikrinimas, teisiniai ginčai ir pan.
Kita, šiuo metu vis labiau populiarėjanti specializacija, platformų inžinieriai – yra paveikti DevOps srities.
„Vienu žodžiu apibūdinti ką veikia platformų inžinieriai nėra paprasta. Tačiau jų veikla apima pirmiausiai platformų ir įrankių kūrimą, kurios pagerina komandų efektyvumą, greitį. Naudojantis automatizacijos principais yra kuriami įrankiai, kuriais gali naudotis ne viena komanda, bet visa organizacija. Tai reiškia, jog jų pasiekiamumas organizacijos lygiu gali būti daug didesnis lyginant su DevOps inžinieriaus veikla. Galima net teigti, jog platformų inžinieriaus veikla tampriai susijusi su DevOps inžinierių veiklomis ir kartais net persidengia bei papildo“, – kalba M. Guobys.
Kitas populiarus terminas girdimas rinkoje yra SRE (angl. site reliability engineering) – tai veikla, kuri stipriai susijusi jau su infrastruktūros komponentais ir jų veikimu. Jeigu DevOps ar platformų inžinieriai yra sutelkę dėmesį į produktų kūrimo procesus, jų automatizaciją, efektyvumo didinimą ir pan. Tai SRE pagrindinis dėmesys yra nukreiptas į tai, kaip užtikrinti maksimalų kuriamų produktų pasiekiamumą. Paprastai tariant užtikrina, jog produktai veiktų ir vartotojai juos galėtų pasiekti. Tai pasiekiama įvairių stebėsenos (angl. monitoring), automatizacijos įrankių pagalba, tuo pačiu ir reikia reaguoti į pranešimus (angl. alerts), kuomet yra veiklos sutrikimai, greitai tvarkyti kylančias problemas ir reaguoti sutartu laiku į incidentus.
„Kartais nutinka taip, jog organizacijos visas paminėtas veiklas supina į vieną specializaciją ir pavadina tiesiog DevOps ar SRE. Tai nėra kažkas blogo, bet reikia pažvelgti plačiau ar visos atsakomybių sritys ir veiklos tikrai gali būti tvarkomos tik vienų specialistų ir ar iš to nekyla problemų“, – apibendrina pašnekovas.
Kokios perspektyvos
Ar kiekvienai įmonei reikia visų šių specializacijų?
Anot M. Guobio, greičiausiai – ne. Reikėtų pažvelgti į tai, kokia veikla užsiima įmonė ir, ką mes norime pasiekti. Jeigu produktų pasiekiamumas yra itin svarbus ir sklandus IT sistemų veikimas yra prioritetas, tuomet tikrai verta pagalvoti apie dedikuotus SRE specialistus, kurie užtikrintų nenutraukiamą sistemų veiklą. Be to, jeigu jūs turite tikrai daug programavimo komandų, kurios susiduria su problemomis kuriant ir išleidžiant produktus, naudoja krūvas skirting įrankių ir tarpusavyje negali integruotis – tuomet DevOps ar platformų inžinieriaus pagalbos tikrai prireiks.
„Mūsų įmonėje pastaraisiais metais, pavyzdžiui, DevOps specialistų skaičius tikrai išaugo. Su kitomis organizacijomis ėmėme rengti ir jau antrus metus organizuojame tarptautinę konferenciją „DevOps Days Vilnius“. Tokie faktai rodo, kad vis daugiau organizacijų supranta šios srities svarbą. O, kad būtų dar aiškiau už ką atsakingi šie specialistai, paprastais žodžiais tariant, DevOps – tai praktikos, apjungiančios programinės įrangos kūrimą ir IT operacijas, jos vis dar nepraranda populiarumo, nes vis daugiau įmonių transformuoja IT procesus, komandas bei bendrą įmonės kultūrą, siekiant prisitaikyti prie modernių technologinių tendencijų bei naujos darbo metodikos“, – paaiškina jis.
IT įmonės „Cognizant“ DevOps praktikų vadovas neabejoja, kad šiame sektoriuje naujų specializacijų tik daugės.
„Tai neišvengiamas procesas, mes žengiame į dirbtinio intelekto amžių. Kuriamų produktų apimtys tik didės, apdorojamų duomenų kiekiai taip pat. Sistemų apimtys augs sparčiai kartu su kuriamais produktais ir naujų vartotojų kiekiais. Technologijos galutiniams vartotojams tampa vis labiau prieinamos ir naujų vartotojų augimas numatomas kasmet, dėl to įvairių IT specialistų poreikis tikrai augs. Daug veiklų bus susiję su mašinų mokymusi (angl. Machine Learning) ir dirbtiniu intelektu. Vis daugės specialistų, kurie dirbs su dirbtinio intelekto produktų kūrimu, jų integracija ir pan. Bet atsiras naujų specializacijų, kurios dirbs išskirtinai tik su dirbtinio intelekto vystymu, apmokymu. Tad čia daugiausiai bus naujienų ateinančiais metais“, – apibendrina IT ekspertas.