Prieš 40 metų bendrovė „Apple“ visuomenei pristatė kompiuterį „Macintosh“. Tai – pirmasis didelės komercinės sėkmės sulaukęs asmeninis kompiuteris, naudojęs grafinę sąsają. Kompiuterio jubiliejų šiemet mini net kelios ekspozicijos užsienyje.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Praėjo keturi dešimtmečiai nuo tada, kai 1984-ųjų sausio 24 dieną kompanijos „Apple“ įkūrėjas Steve‘as Jobsas pristatė kompiuterį „Macintosh“, dabar žinomą trumpiniu „Mac“. Anuomet pasirodžiusi kompiuterio reklama šiandien stebina netikėta ironija: prietaiso išleidimo metais reklama susieta su George‘o Orwello romano „1984“ pavadinimu ir idėja: esą šis kompiuteris ir įmonė prieštarauja distopinei ateičiai, sekančiai kiekvieną žmogaus žingsnį.
Nors ne pirmas toks, vartotojus šis kompiuteris sužavėjo paprasta grafine vartotojo sąsaja: darbalaukiu, piktogramomis, meniu, ir sąsajai valdyti skirta pele.
„Kompiuteris „Mac“ atliko svarbų vaidmenį paversdamas asmeninį kompiuterį iš sudėtingo prietaiso, kuriam valdyti reikėjo patirties ir įsiminti daugybę komandų, į gerokai paprastesnį įrankį. Grafinę aplinką tapo daug lengviau valdyti vos keliais pelytės paspaudimais“, – naujienų agentūrai AFP sako Kalifornijos Kompiuterių istorijos muziejaus parodų kuratorius Doughas Spiceris.
Šiame muziejuje atidaryta laikina paroda, kur eksponuojamas ir vienas pirmųjų „Macintosh“ kompiuterių.
„Iš pradžių kompiuteris „Mac“ buvo skirtas įvairių kūrybinių sričių profesionalams, pavyzdžiui, rašytojams, grafikos kūrėjams ir panašiai. Ši vartotojų bendruomenė kompiuteriui liko ištikima ir šiandien. Tačiau su laiku rinka smarkiai išaugo: dabar kompiuteris labai mėgstamas ir studentų. Apskritai, pats prekių ženklas tapo populiarus“, – teigia jis.
Technologijų apžvalgininkai pastebi, kad šio kompiuterio įtaka kai kuriose profesinėse srityse buvo didelė, tačiau kai kur jie taip ir neįsitvirtino. Pavyzdžiui, biuruose dominavo „Windows“ operacinę sistemą turintys kompiuteriai. Įprastai jie buvo pigesni ir patogiau susiejami su „Microsoft“ ar kitomis duomenų bazėmis.
„Vis dėlto, dalis „Apple Macintosh“ žavesio ir nuoseklumo yra naudotojo sąsaja: nors pasikeitė kompiuterio išvaizda, pagrindinės funkcijos, veikimo būdas per daugelį metų – ne. Tie, kas naudojo „Mac“ prieš 40 metų, ir šiandien galėtų tai daryti, nes niekas labai nepasikeitė“, – pabrėžia kuratorius.
Tiesa, šiandien pirmasis „Macintosh“ kompiuteris yra labiau muziejaus objektas. „Apple“ nustojo gaminti tokius kompiuterius 1985-ųjų spalį, o 1998 metais nutraukė jų programinės įrangos palaikymą. Tačiau dalis užkietėjusių gerbėjų vis dar naudoja šiuos kompiuterius ir šiandien, nors tai ir kelia iššūkių dėl labai ribotos atminties. Ir anuomet šis kompiuteris turėjo apribojimų, ne itin patogių vartotojams, tačiau apžvalgininkai sutaria, jog jis išties paliko pėdsaką kompiuterių evoliucijoje. Jis pakeitė milžiniškus, gremėzdiškus kompiuterius į patogius, visiems prieinamus aparatus.
Dabar bendrovės tyrinėja naujas sferas: plečia nešiojamų išmaniųjų prietaisų, telefonų pasiūlą, o „Apple“ šiemet žada ir dar vieną proveržį: slidininko akinius primenančius „Vision Pro“, kurie leis ne tik atlikti darbus, bet ir žaisti, žiūrėti filmus, kitaip pažinti virtualios realybės pasaulį. Analitikai taip pat prognozuoja, kad netrukus įprasti asmeniniai kompiuteriai bus papildyti dirbtinio intelekto funkcijomis – esą tai neišvengiamas tolesnis žingsnis. Visgi, ar tai kurs naują asmeninių kompiuterių erą, neaišku.