SSL sertifikatas (Secure Sockets Layer sertifikatas) yra unikalus skaitmeninis svetainės parašas, sujungiantis serveryje esančių failų rinkinį. Jį sudaro viešasis raktas, sertifikavimo institucijos parašas ir išsamus sertifikato savybių aprašymas. Pagrindiniai parametrai, atsispindintys sertifikato ypatybėse, apima saugomo domeno pavadinimą, domeno savininką, galiojimo laikotarpį, fizinę sertifikato savininko vietą ir sertifikatus išduodančios įmonės duomenis.
SSL sertifikatas yra būtinas, norint apsaugoti asmeninius duomenis, kuriuos į svetainę suveda vartotojai. Asmeninė informacija apima prisijungimus, slaptažodžius, mokėjimo kortelių skaičius, el. pašto adresus ir t. t. Šio tipo sertifikatas yra praktiškai būtinas bankų svetainėms, mokėjimų sistemoms, įmonėms, internetinėms parduotuvėms, socialiniams tinklams, valstybinėms organizacijoms ir internetiniams forumams.
SSL sertifikatas padidina pasitikėjima internetiniu puslapiu, nes naršyklės tokius tinklapius pažymi kaip saugius, rodydamos spynos piktogramą adreso juostoje. Spustelėję šią piktogramą vartotojai gali peržiūrėti informaciją apie ryšio su svetaine saugumą, pabrėžiant konkretaus žiniatinklio šaltinio naudojimo saugumą.
Kai yra naudojamas SSL sertifikaras, vartotojo naršyklė užmezga saugų ryšį, naudodama HTTPS protokolą. HTTPS protokolas užtikrina, kad tarp svetainės ir vartotojų vykstantys domenų mainai būtų užkoduoti, taip užkertamas kelias neteisėtai prieigai. Šiais laikais rekomenduojama įsidiegti SSL sertifikatą į kiekvieną internetinį puslapį, pagalba diegiant bei konfigūruojant yra lengvai prieinama perkant hostingo paslaugą.
SSL sertifikatai būna kelių tipų ir skiriasi savo kaina, dažniausiai brangesni sertifikatai yra laikomi labiau prestižiniais. Kaina priklauso nuo patikros proceso sudėtingumo ir techninių specifikacijų. Todėl renkantis SSL sertifikatą patartina atsižvelgti į savo svetainės ypatybes ir mastą.
Sertifikatas su žalia adreso juosta gali būti tinkamas komercinėms įmonėms, o paprastesnis sertifikatas gali tikti asmeninių svetainių ar tinklaraščių savininkams. Kai kurie verslininkai gali ieškoti sertifikato, kad apsaugotų konkretų puslapį, o kiti siekia apsaugoti kelias svetaines arba daugybę puslapių padomeniuose.
Taip pat SSL sertifikatas įtakoja puslapio reitingavimą paieškos sistemose. SSL sertifikato buvimas leidžia paieškos sistemoms žiniatinklio naršyklėse pažymėti svetainę kaip saugią, o tai yra pageidautina vartotojams. Taigi svetainė su SSL sertifikatu turi didesnę tikimybę pasiekti aukštesnį įvertinimą, palyginti su svetaine be jo.
Kaip patikrinti SSL sertifikatą svetainėje
Nustatyti, ar svetainėje yra SSL sertifikatas, yra labai paprasta. Jei sertifikatas yra, adreso juostoje šalia domeno vardo matysite užrakintą spyną ir „https“. Jei sertifikato nėra, raidės „https“ bus perbrauktos raudonai, o šalia domeno atsiras šauktukas trikampyje arba perbraukta spyna. Piktogramos gali skirtis priklausomai nuo naršyklės. Norėdami gauti tikslios informacijos apie sertifikato buvimą, tiesiog spustelėkite piktogramą domeno kairėje.
Nemokami SSL sertifikatai: pranašumai ir trūkumai
Bet kuris svetainės savininkas gali įsigyti SSL sertifikatą nemokamai, tokią galimybę siūlo populiarusis „Let’s Encrypt“ tiekėjas. Tai ne pelno siekianti organizacija, kuri siekia padidinti saugumą internete ir yra remiama įvairių mecenatų, pagrinde programinės įrangos gamintojų.
Nemokamų sertifikatų pranašumai:
- Nemokama: Nereikalauja jokių papildomų mokėjimų.
- Greitas įdiegimas: Įdiegimas vyksta greitai ir automatiškai, neįtraukiant sertifikavimo institucijos.
Nemokamų sertifikatų trūkumai:
- Finansinių duomenų apsaugos garantijos trūkumas: neužtikrina finansinių duomenų apsaugos, o kompensacija už duomenų nutekėjimą negarantuojama.
- Minimalus saugumo lygis: Baziniai sertifikatai su paprasta domeno patvirtinimo funkcija.
- Dažni atnaujinimai: Reikalauja nuolatinių atnaujinimų (dažniausiai kas 3 mėnesius).
- Techninės pagalbos nebuvimas: Nesuteikia techninės pagalbos.
Nemokamą SSL sertifikatą galite įdiegti įsigiję VPS iš „Zomro“ išteklių nuomos teikėjo.
Nepaisant kai kurių apribojimų, nemokami SSL sertifikatai aktyviai naudojami milijonuose svetainių. Jie idealiai tinka mažoms svetainėms, tinklaraščiams ir kitiems resursams be finansinių operacijų ar konfidencialių duomenų įvedimo. Internetinėms parduotuvėms ar svetainėms, turinčioms vartotojoabonementus, rekomenduojama naudoti mokamus sertifikatus.
„Zomro“ virtualaus hostingo valdymo skydelyje taip pat rasite galimybę įsidiegti nemokamą SSL sertifikatą vos vienu mygtuko paspaudimu.