Pastaraisiais metais „DevOps“ (apjungia programinės įrangos kūrimą ir IT operacijas) praktikų naudojimas įgavo naują svarbą. Daugybė įmonių vis sparčiau transformuoja IT procesus, komandas ir bendrą įmonės kultūrą, stengiantis prisitaikyti prie modernių technologinių tendencijų bei naujos darbo metodikos.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Marius Guobys, IT įmonės „Devbridge“ (priklausanti „Cognizant“ kompanijai) DevOps praktikų vadovas, teigia, kad 2023 metai buvo vieni įsimintiniausių IT specialistams.
„Rengdami panašią tendencijų apžvalgą prieš metus paminėjome, jog dirbtinis intelektas tikrai bus čia ir pagaliau pamatysime sprendimus juo grįstus. Viskas prasidėjo 2023 m. nuo viešo dirbtinio intelekto įrankių pasirodymo rinkoje. Ir staiga, atrodo, per vieną naktį visas IT pasaulis pasikeitė neatpažįstamai – nauji įrankiai, technologijos ir viskas grįsta dirbtiniu intelektu. Iškart atsirado kelios stovyklos – vieni teigė, jog dirbtinis intelektas greitai eliminuos visus IT specialistus ir mums nebeliks darbo, kiti tiesiog ignoravo šią tendenciją ir teigė, kad tai nieko nekeičia. Bet kuriuo atveju laikas parodys kaip dirbtinis intelektas pakeis IT pasaulį. Tačiau, kad ir kokia neįtikėtina technologija atrodo dirbtinis intelektas, niekur nedingo ir senosios problemos bei iššūkiai, su kuriais teko šiemet susidurti. DevOps sritis ne išimtis, kadangi ji apima nemažai disciplinų. Tad kas mūsų laukia 2024 metais?“, – dalijasi ekspertas.
Dirbtinio intelekto iššūkiai
Dirbtinis intelektas ir su šia technologija susiję sprendimai įgaus dar didesnį pagreitį. Jau 2023-iais metais pamatėme daug naujų sprendimų (eksperimentinių ir ne tik), kurie grįsti dirbtinio intelekto sprendimais.
„Kadangi DevOps sritis yra ganėtinai plati ir dinamiška bei nuolat kintanti, jau atsiranda ir naujų tendencijų kaip AIOps . Bet kuriuo atveju DevOps sritis neišvengiamai bus susijusi su dirbtiniu intelektu. Tai ne tik įrankių panaudojimas ir jų taikymas dirbtinio intelekto pagalba, tačiau ir naujų platformų bei sistemų architektūra, diegimas ir kūrimas, kurios palaikytų dirbtinio intelekto sprendimus ir užtikrintų jų veikimą. Tai sukuria naujus iššūkius, kurie skatins naujų įrankių, sprendimų pritaikomumą. Be to, dirbtinis intelektas taip pat kurs ir daug su technologijomis nesusijusių naujų iššūkių kaip saugumas, autorių teisių užtikrinimas, teisiniai ginčai ir pan.“, – įvardija jis.
Saugumo svarba
Saugumas ir sauga visada yra viena iš svarbiausių tendencijų metai iš metų. Taip yra, nes kiekvienas naujas sprendimas ar technologija paryškina ir tamsiąją technologijų pusę.
„Štai, kad ir dirbtinis intelektas – ši unikali technologija leis geriau apsaugoti savo sistemas, produktus, tinklus ir pan. Visgi, suinteresuotiems asmenims atsiranda ir vis daugiau būdų dirbtinį intelektą pasitelkti ne tokiems geriems tikslams. Paprastas pavyzdys – dirbtinio intelekto pagalba sukuriame kažkokį kodą, kuris atlieka tam tikrus veiksmus. Bet dirbtinis intelektas negali įvertinti konteksto kur šis kodas bus panaudotas ir pan. Žinoma, su sauga bus susiję ir kiti dalykai – kaip atvirojo kodo, sistemų sauga ir pan. Atrodo, kad jau žengiame į 2024-tuosius, tačiau dar daug kompanijų ir organizacijų neturi elementarios saugos higienos kaip saugumo spragų kamšymas, naujinimų diegimas ir t.t., tad pats metas būtų daugiau to neatidėlioti“, – teigia M. Guobys.
Debesijos aktualumas
Kaip visada itin aktualūs išliks debesijos sprendimai, kadangi čia vyksta didžioji dalis inovacijų ir naujų technologijų pritaikomumo. Tad organizacijoms, kurios dar vis svarsto ar planuoja keltis į debesiją – tai idealus metas, kadangi technologijų ir sprendimų pasirinkimas tikrai gali patenkinti visų poreikius.
„Debesijos paslaugų tiekėjai skuba diegti su dirbtiniu intelektu susijusius produktus, tad pamatysime tikrai daug inovacijų. Toms kompanijoms, kurios jau naudojasi debesijos sprendimais daug metų, yra puikus laikotarpis peržiūrėti savo strategiją ir galbūt pritaikyti šiuos naujus sprendimus. O nauda persikraustant į debesį gali būti ir akivaizdi, ir ne. Ganėtinai daug metų kalbama, jog tai leidžia taupyti kaštus, bet kaip išmokome šias pamokas per daug metų tai gali būti ir ne visada tiesa. Bet galimybė greitai įsisavinti technologijas, auginti savo produktus ir užtikrinti, kad jūsų kuriami sprendimai žengia koja kojon su inovacijom yra labai svarbu. Tačiau reikės nepamiršti ir saugos aspekto, tokie sprendimai kaip „nulis pasitikėjimo“ (angl. zero trust) taps itin svarbūs“, – tvirtina ekspertas.
Automatizacijos pagalba
Tam, kad trys aukščiau įvardintos tendencijos būtų tinkamai įgyvendintos, ypatingą vaidmenį atlieka automatizacija.
„Jau dabar mes žengiame link to, jog naudodami debesijos sprendimus nieko nebeatliekame rankiniu būdu, o naudojamės automatizuotais sprendimais beveik 100 %. O kartu su dirbtinio intelekto sprendimais žengsime į dar efektyvesnį resursų išnaudojimą, reagavimą į incidentus ir jų sprendimus. Užtikrinant, pavyzdžiui, jog sistemos tampa „savaime išgyjančios“ (angl. self-healing). Tuo pačiu galėsime geriau įvertinti ir ištestuoti ar mūsų kuriami bei automatizuojami sprendimai yra saugūs, atsparūs. Itin populiarūs automatizacijos sprendimai kaip „Terraform“ dabar turės atvirojo kodo (tai programinė įranga, kuri suteikia galimybę automatizuotai kurti ir prižiūrėti infrastruktūrą aut.past. ) analogą „OpenTofu“, tad visi su nekantrumu laukia, kur mus nuves atvirojo kodo sprendimais“, – kalba DevOps praktikų vadovas.
Hibridinio darbo iššūkių sprendimas
Po pandemijos daugelio darbo įpročiai pasikeitė greičiausiai negrįžtamai. Tiesa, nuotolinį darbą, dabar perėmęs hibridinis modelis, tačiau jis jau patapęs norma.
„Daugelis organizacijų tai priėmė kaip natūralų pokytį. Tačiau tai sukūrė ir tam tikrų iššūkių. Ypatingai DevOps pasaulyje. Vis dažniau kyla klausimas – o kaip vėl suburti bendruomenę hibridinio darbo pasaulyje, kuomet dalis kolegų iš namų biuro nebegrįžta atgal į įmonės biurą ir pan. Kaip suburti žmones kurti inovacijas, dalintis žiniomis, susibendrauti ir efektyviau dirbti kaip komanda? Tai bus iššūkis visoms organizacijoms be išimties. Įmonėms bus labai svarbu išlaikyti arba įdiegti kultūrą įmonės viduje bei motyvuoti žmones burtis ir į susitikimus gyvai. Čia gali praversti įvairūs tradiciniai sprendimai kaip, pavyzdžiui, susitikimai (angl. meetups), konferencijos, kūrybinės dirbtuvės (angl. workshops), bet ir tikimės pamatyti naujų kūrybingų priėjimų prie šio iššūkio – galbūt dirbtinis intelektas mus išgelbės ir čia“, – apibendrina M. Guobys.