Pastaruoju metu žmonės savo slaptažodžius kuria susiedami juos su dabar itin populiariais kino filmais „Barbė“ ir „Openheimeris“. Slaptažodžius tvarkančios bendrovės „NordPass“ duomenimis, su šių kino juostų pavadinimais, jų aktorių ar pagrindinių veikėjų vardais susijusių slaptažodžių pasaulyje šiuo metu yra apie 9 mln.
Asociatyvi DI sugeneruota „Pixabay“ nuotr. |
---|
Kaip LRT radijui aiškina „NordPass“ verslo plėtros vadovas Karolis Arbačiauskas, nieko keisto, kad žmonės daro tokias sąsajas – tendencija kurti slaptažodžius, atliepiančius popkultūros reiškinius, pastebima jau ilgą laiką. Visgi saugumo prasme tai – prastas pasirinkimas.
„Žmonės renkasi slaptažodžius, susijusius su tuo, kas vyksta aplink juos. Tai dažnai yra susiję su kultūros dalimi, popkultūros arba filmų dalimi. Iš principo tai nėra gerai, nes tai yra labai lengvai nuspėjama. Dažniausiai tai yra atsikartojantys žodžiai – tokie slaptažodžiai iš principo nėra saugūs“, – tvirtina K. Arbačiauskas.
Jo teigimu, nors tarp paminėtų 9 mln. slaptažodžių gausu įvairiausių variacijų, pasitaiko ir tokių atvejų, kuomet žmonės slaptažodžiais pasirenka tiesiog žodžius „Barbie“ ar „Oppenheimer“, nepridėdami jokių papildomų simbolių.
Paklaustas, ar šių dviejų filmų populiarumas atsispindi ir per slaptažodžius, naudojamus Lietuvoje, „NordPass“ atstovas sako, kad bendrovės atliktas tyrimas itin reikšmingų skaičių nepateikė.
„Lietuviškame kontekste ši tendencija (...) stipriai neatsiskleidžia. (...) Tikriausiai Lietuvoje irgi galima atrasti slaptažodžių, tarkime, „Barbie“ ar „Oppenheimer“, tiesiog reliatyviai kiekis, kuris yra Lietuvoje, bus mažesnis, dėl to tyrime tai neatsispindi“, – dėsto K. Arbačiauskas.
Visgi, priduria jis, patirtis rodo, jog ir Lietuvoje žmonės kuria slaptažodžius įkvėpti įvairių kino filmų.
„Iš tikrųjų kino industrija, sportas ir kitokie įvykiai turi labai didelę įtaką. Tarkime, tarp filmų labai populiarūs slaptažodžiai yra „Betmenas“, „Džokeris“ arba „Matrica“, slaptažodžiai, susiję su „Žvaigždžių karais“, taip pat kitų žymių kino aktorių vardai“, – vardija pašnekovas.
Nors žmonių noras kurti slaptažodžius, šiuos susiejant su jiems patinkančiais ir įsimintinais dalykais, yra suprantamas, pasak eksperto, to, atsižvelgiant į kibernetinį saugumą, anaiptol nereikėtų daryti.
„Mes rekomenduojame slaptažodžius turėti kuo mažiau nuspėjamus, apskritai stengtis vengti žodyninių žodžių, naudoti simbolius, raides ir turėti slaptažodį iki 10 simbolių.
(...) Mūsų rekomendacija yra naudoti slaptažodžių generatorių, kuris yra slaptažodžių tvarkyklės dalis, slaptažodį kurti generatoriumi ir (...) saugoti jį tvarkyklėje. [Reikia], kad jis būtų tiesiog per sudėtingas pačiam žmogui atsiminti“, – pataria K. Arbačiauskas.
Viso pokalbio klausykitės LRT radijo laidos „Ryto garsai“ įraše.
Parengė Aistė Turčinavičiūtė.