Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 25 d. 20:25
Elektrinis sunkvežimis „Renault Trucks E-Tech T“ viena įkrova nuvažiuos 600 km
Lapkričio 25 d. 17:22
„Sony“ pristato pirmąjį „G Master“ standartinį priartinantį objektyvą su pastovia F2 diafragma
Lapkričio 25 d. 14:49
Apsaugokite savo namus: gyventojų klaidos, kurios traukia vagis, ir ekspertų sprendimai
Lapkričio 25 d. 11:20
Iš proto varanti senutė: kaip DI kovoja su telefoniniais sukčiais?
Lapkričio 25 d. 08:34
Kaip ištrinti fono paveikslėlį „iPhone“
Lapkričio 24 d. 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
Lapkričio 24 d. 11:39
Lietuvos ekranų tendencijos
Lapkričio 23 d. 15:27
„Garmin“ pristato pirmąjį didelio formato nardymo kompiuterį „Descent X50i“
Lapkričio 23 d. 11:37
Išmani vaikystė: ekspertė apžvelgia, kokius įgūdžius ugdo programavimas, robotika ir dirbtinio intelekto naudojimas
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Kibernetinės DDoS atakos prieš įmones Lietuvoje vis dar vyksta, NATO susitikimo metu rengiamasi netikėtumams

Publikuota: 2023-06-03 15:18
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Profesionalams
Autorius: Gytis Kapsevičius
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt

Šią savaitę prieš ne vieną Lietuvos įmonę įvykdytas DDoS atakas, Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) direktorius Liudas Ališauskas vertina kaip parodomąsias akcijas ir teigia, kad įmonės nesunkiai galėtų to išvengti. Artėjant NATO susitikimui ruošiamasi galimam įvairių kibernetinių atakų suaktyvėjimui – simuliuojama beveik 1600 grėsmių scenarijų.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Šią savaitę prieš ne vieną Lietuvos įmonę įvykdytas DDoS atakas, Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) direktorius Liudas Ališauskas vertina kaip parodomąsias akcijas ir teigia, kad įmonės nesunkiai galėtų to išvengti. Artėjant NATO susitikimui ruošiamasi galimam įvairių kibernetinių atakų suaktyvėjimui – simuliuojama beveik 1600 grėsmių scenarijų.

Kibernetinės DDoS atakos prieš įmones Lietuvoje vis dar vyksta, NATO susitikimo metu rengiamasi netikėtumams
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Anot L. Ališausko, DDoS atakos prieš įvairias Lietuvos įmones vis dar vyksta. „Didžioji dalis šią savaitę atakuotų organizacijų nėra mūsų kibernetinio saugumo subjektai“, – sakė L. Ališauskas ir pridūrė, kad, nepaisant to, šios įmonės gali gauti konsultaciją iš NKSC.

Antradienį 15min pranešė, kad nuo įsilaužėlių nukentėjo įvairios Lietuvos įmonės, tokios kaip „Linas Agro“, „Avia Solutions Group“, „City Service“ ir kitos, taip pat nulaužtas ir Šaulių sąjungos tinklapis.

Dėl atakų buvo sutrikusi ir naujienų agentūros BNS veikla.

„Taikomasi visur, negaliu atsakyti dėl algoritmo ir logikos. Privatus sektorius, žiniasklaida gavo smūgį. Organizacijos, kurios nukentėjo, nenaudojo pasiekiamų anti DDoS paslaugų, jos nėra beprotiškai brangios. Nukentėjo, nes nepasidarė elementarių namų darbų“, – sakė jis.

NKSC vadovas pridūrė, kad šios atakos yra naudojamos daugiau kaip viešųjų ryšių kampanija ir demonstravimasis nei žalą sukeliantys veiksmai. Jie skirti „savo vidinei auditorijai“, sakė ekspertas, turėdamas omenyje Rusiją.

L. Ališauskas pridūrė, kad tokių atakų resursai yra riboti, o dažniausiai šie resursai nukreipti į Ukrainą.

NKSC vadovas teigė, kad ruošiantis NATO viršūnių susitikimui Vilniuje liepą simuliuota beveik 1600 galimų grėsmių scenarijų.

„Labai asmeniškai – aš manau, kad bus kažkas. Nenoriu ne į savo daržą lįsti, bet tai, kad vyksta NATO renginys, yra ne tik Lietuvos atsakomybė ir ne tik Lietuva yra taikinys. Nusikaltėliai ir nedraugiškos šalys, yra tokia rizika, gali paliesti ne tik Lietuvą, bet ir NATO bloką“, – žiniasklaidai kalbėjo jis.

L. Ališauskas patikslino, kad didesnis dėmesys bus skiriamas „Litexpo“ centrui, taip pat kai kurioms kitoms neįvardintoms „geografinėms“ vietoms.

Kibernetinių incidentų šiais metais kol kas mažiau

Vertinant kibernetinių incidentų skaičių šiais metais, L. Ališauskas teigė matantis gerą tendenciją – incidentų per pirmą ketvirtį sumažėjo dvigubai. NKSC vadovo nuomone, tai lėmė padaryta pažanga investuojant į kibernetinę apsaugą.

„Lietuva buvo DDoS [paskirstytų paslaugų trikdymo atakų – 15min] atakų taikinyje. Tai lėmė, kad organizacijos ėmėsi veiksmų, o dabar matome jų vaisius“, – sakė ekspertas.

Per pirmąjį 2023 m. ketvirtį fiksuota netoli 600 incidentų, didžioji klasifikuojami kaip „nereikšmingi“, o 7 incidentai buvo rimtesni, klasifikuojami kaip „vidutinės reikšmės“. Iš minėtų septynių incidentų šeši yra šifruojančių virusų atakos.

„Matome labai svarbią kryptį – atakos nukreiptos į tiekimo grandį <...> Lietuvoje, taikomasi dažniausiai į mažesnes IT paslaugas tiekiančias kompanijas su mažesne gynybos branda“, – kalbėjo L. Ališauskas.

Pernai incidentų skaičius beveik nekito, tačiau keitėsi pobūdis

Nors 2022 m. Nacionalinio kibernetinio saugumo centro registruotų kibernetinių incidentų skaičius išliko panašus, kaip ir 2021 m., tačiau paskirstytų paslaugų trikdymo atakų (DDoS) skaičius išaugo.

2022 m. birželio mėnesį paskirstytų paslaugų trikdymo atakomis taikytasi į Lietuvos viešojo ir privataus sektoriaus svetaines. Per atakas, už kurias atsakomybę prisiėmė Rusijos Federacijos politiką palaikanti įsilaužėlių grupuotė, bandyta paveikti daugiau nei 130 viešai pasiekiamų interneto svetainių.

Kibernetinio saugumo būklė susijusi ir su kibernetinių nusikaltimų skaičiumi: 2022 m. nusikalstamumas kibernetinėje erdvėje, palyginti su 2021 m., išaugo net 52 proc., o pagrindinis motyvas liko nusikalstamas pelnymasis. 2022 m. finansiniams sukčiams iš Lietuvos gyventojų ir įmonių pavyko išvilioti beveik 12 mln. eurų.

2022 m. tęstas 2021 m. pradėtos Nacionalinės kibernetinio saugumo plėtros programos rengimas, į jos įgyvendinimą įtraukiamos įvairios valstybės institucijos. Planuojama dalį programos veiklų finansuoti Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ lėšomis ir skirti 40,15 mln. eurų.

Krašto apsaugos ministerijos iniciatyva pateikti ir 2022 m. kovo mėn. priimti teisės aktai, užtikrinantys, kad kritinėje infrastruktūroje, įskaitant 5G infrastruktūrą, būtų naudojama tik patikimų gamintojų įranga. Be to, šiuo metu rengiama ir aiškius kibernetinio saugumo tikslus iki 2030 m. įtvirtinsianti Nacionalinė kibernetinio saugumo plėtros programa.

Lietuva, Nyderlandai, Lenkija, Estija, Rumunija ir Kroatija 2022 m. vasario 22 d. aktyvavo ES Kibernetines greitojo reagavimo pajėgas (angl. Cyber Rapid Response Teams (CRRT)06, reaguodamos į Ukrainos užsienio reikalų ministro Dmytro Kulebos 2022 m. vasario 18 d. kreipimąsi į ES institucijų ir valstybių narių atstovus su kibernetinės paramos prašymu. ES Kibernetinės greitojo reagavimo pajėgos 2022 m. lapkričio mėn. teikė paramą Moldovoje ir atliko pažeidžiamumų vertinimą.

2022 m. gegužės 10 d. ES pirmą kartą istorijoje oficialiai priskyrė kibernetinę ataką Rusijai, nes ši, likus kelioms valandoms iki masinio įsiveržimo į Ukrainą, įvykdė kibernetinę ataką prieš JAV palydovinio ryšio operatoriaus „Viasat“ valdomą palydovų tinklą KA-SAT. Dėl šios atakos sutriko interneto tiekimas ne tik Ukrainoje, bet ir Vokietijoje, Prancūzijoje, Vengrijoje, Graikijoje, Italijoje ir Lenkijoje.

2022 m. NKSC incidentų valdymo skyrius iš viso užregistravo 4 080 kibernetinių incidentų, jų skaičius išliko panašus, kaip ir 2021 m.

Iš visų 2022 m. fiksuotų incidentų 33 priklauso vidutinei kategorijai ir yra susiję su DDoS atakomis ir kenksmingo programinio kodo, skirto prieigai prie ryšių informacinių sistemų gauti ir kenkimo veiklai (pavyzdžiui, šnipinėjimą ir kitus destruktyvius veiksmus) vykdyti, platinimu. Palyginti su 2021 m., 2022 m. vidutinės kategorijos incidentų skaičius sumažėjo 35 proc. (2021 m. – 93 atvejai).

Apžvelgiant visus 2022 m. NKSC fiksuotus kibernetinius incidentus, kaip ir prieš metus, daugiausia incidentų buvo susiję su kenkimo programinės įrangos platinimu, socialinės inžinerijos atakomis, kuriomis siekta išvilioti įvairius jautrius duomenis (angl. phishing), nepageidaujamos informacijos platinimu, mėginimais įsilaužti.

Tačiau, priešingai nei ankstesniais metais, išaugo DDoS atakų skaičius.

Atakos bendrovių informacinėms sistemoms žalos nepadarė, pastebėtas net teigiamas poveikis – informacinių sistemų tvarkytojai ir valdytojai pradėjo skirti daugiau dėmesio ir finansų savo kibernetinio saugumo stiprinimui. Panašios kibernetinių incidentų tendencijos fiksuojamos ir Europoje.

Bendras Lietuvai priešiškos informacinės veiklos atvejų skaičius 2022 m. iš viso sudarė 4 999 unikalius informacinius atvejus. Palyginti su pastarųjų penkerių metų duomenimis, 2022 m. informacinių incidentų skaičius išliko gana aukštas, nors informacinių atvejų, palyginti su 2021 m., ir mažėjo. Gynybos temų eskalacija 2022 m. išaugo beveik dvigubai: 2021 m. fiksuoti 26,42 proc. visų unikalių atvejų, o 2022 m. – 47,91 proc.


15min.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama